[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/blogi\/tetyana_danilenko.html"}]

Невідкладна оптимізація газового тарифу

 Невідкладна оптимізація газового тарифу
Ще раз впевнюємося, що сьогоднішня політична «еліта» думає не про долю країни та її народу, а про власні збагачення і задоволення. Їх цікавить здирання мільярдів з простих людей в інтересах різних коболевих та їх покровителів.
 
Нещодавно керівники Нафтогазу України забрехалися до абсурду. На одному з каналів ТБ вони обгрунтовували підвищення тарифів необхідністю збільшення прибутків Нафтогазу, які потрібні для відрахувань до бюджету для надання субсидій малозабезпеченим сім’ям.
 
Тобто вони перевертають усе з ніг на голову: піднімають тарифи ніби для того, щоб фінансувати субсидії, потреба в яких виникає внаслідок саме підняття тарифів (як білка, яка намагається наздогнати свій хвіст). Знизіть тарифи і зменшиться потреба у субсидіях.
Тобто, навіть сьогодні, без здійснення реформування газової та інших енергетичних галузей можна суттєво покращити макроекономічну ситуацію.
 
На мій погляд, треба перейти до оптимізованої ставки тарифу за критеріями мінімізації витрат українських споживачів газу і мінімізації виплат субсидій з бюджету на той же обсяг споживання природного газу.
 
Порівняємо фінансові результати використання сьогоднішньої ставки кінцевого тарифу газу, який включає і оптову ціну Нафтогазу, і тарифи на його розподіл і транспортування (приблизно 10 грн. /куб. м) і можливого максимального зниження ставки кінцевого тарифу (до 3,5 грн. /куб. м, що відповідає середній собівартості видобутку газу в Україні і 30 %-ній рентабельності).
 
Вихідні дані: Обсяги добутку українського газу – 20 млрд./куб. м; обсяги імпорту газу – 10 млрд./куб. м. Середня собівартість українського газу – 2,5 грн./куб. м, імпортного – 6 грн./куб. м. Загальна сума субсидій на оплату послуг ЖКГ при ставці тарифу у 10 грн./куб. м. – 60 млрд. грн., при ставці 3,5 грн. /куб. м – 14 млрд. грн.
 
Результати розрахунків: Сума виручки від продажу газу кінцевим споживачам впаде з 300 млрд. грн. до 105 млрд. Загальна сума прибутків від продажу газу Нафтогазом та іншими компаніями-посередниками зменшиться з 190 млрд. грн. до 5 млрд. Сума податків цих компаній з прибутку до бюджету знизиться з 38 млрд. грн. до 1 млрд. Субсидії на оплату послуг ЖКГ зменшаться на 46 млрд. грн. (60 млрд. - 14 млрд.).
 
Результати оптимізації: Таким чином, зменшення виручки постачальників газу на 195 млрд. грн. (300-105) означатиме економію витрат і збільшення заощаджень на цю суму усіх промислових, непромислових, комунальних, побутових споживачів. В результаті на таку суму збільшаться інвестиції в економіці. Зменшення ж виплат субсидій на послуги ЖКГ на 46 млрд. грн. забезпечить додаткові бюджетні ресурси для гострих потреб суспільства (оборонних, соціальних, пенсійних та інших). Одночасно вирішимо проблему спекулятивно високих зарплат керівникам Нафтогазу.
 
Можна сказати, що запропонована мінімальна ставка загального кінцевого тарифу (3,5 грн./куб. м) близька до оптимуму з точки зору національних, а не монопольно корпоративних інтересів. Подальше вдосконалення тарифо-утворення потребує зменшення імпорту, збільшення виробництва українського газу та демонополізацію галузі
[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Iншi дописи автора
Марнослів’я економічної політики чинної монобільшості
Країна дикого, злодійкуватого капіталізму або куди рухається Україна
Перемога, яку українці мають вибороти
Воєнна стратегія має розроблятися військовими професіоналами, а не політиками