Застуда захистить від COVID. Нові відкриття вчених

Застуда захистить від COVID. Нові відкриття вчених

З кожним днем ​​вчені все більше дізнаються про коронавірус SARS-CoV-2, який призвів до серйозної економічної кризи в усьому світі і загрожує довгостроковими наслідками людству. Що відомо наразі з результатів нових досліджень?

Дешевий препарат рятує третину пацієнтів на ШВЛ

Згідно з результатами дослідження вчених з Оксфордського університету, прийом поширеного протизапального препарату дексаметазону на третину знизив смертність пацієнтів, підключених до апарату ШВЛ, а в пацієнтів, які отримували кисень через маску, - на 20 відсотків.

При цьому він не викликав позитивної динаміки у пацієнтів, які не потребували респіраторної підтримки.

Серед важких ускладнень коронавірусної пневмонії, які можуть призвести до загибелі, виділяють гострий респіраторний дистрес-синдром. Він розвивається в результаті масивного запалення тканин легень і підвищення активності клітин, що беруть участь у цьому запаленні.

ОРДС розвивається через надмірну функціональну активність імунних клітин і вироблюваних ними прозапальних цитокінів. З метою лікування цього стану застосовують стероїдні протизапальні препарати (в тому числі дексаметазон - дешевий препарат, який застосовується ще з середини минулого століття).

Повторне зараження ставить під сумнів колективний імунітет

У Гонконгу зафіксовано перший випадок повторного зараження SARS-CoV-2, повідомляє South China Morning Post 24 серпня від посиланням на неопубліковані результати вчених з Гонконзького університету.

Другий раз зараження сталося через три з лишком місяці після першого і пройшло безсимптомно. Аналіз геномів першого і другого патогенів показав, що вони належать до різних підгруп SARS-CoV-2, а найбільші відмінності сконцентровані на ділянці ORF8, що, за останніми даними, допомагає вірусу ховатися від імунної системи.

Майже з самого початку пандемії регулярно з'являлися повідомлення про те, що той чи інший пацієнт захворів на COVID-19 удруге, проте до теперішнього часу ці випадки були непідтвердженими.

У цього пацієнта антитіла до коронавірусу з'явилися на третій день повторного зараження і зникли на п'ятий. Однак слабка антитільна відповідь, на думку вчених, необов'язково вказує на загальний слабкий імунітет проти коронавірусу, - в ньому, наприклад, могли брати участь і Т-клітини.

Те, що Т-клітинну відповідь при COVID-19 дуже важлива, а велику кількість антитіл часто знаходять у важких хворих, неодноразово підтверджено іншими дослідженнями. Автори дослідження припускають, що до повторного зараження призвели мутації вірусу, і роблять невтішний висновок, що навряд чи колективний імунітет до COVID-19 дозволить повністю винищити вірус.

Які маски найкращі

Група дослідників з Університету Дьюка досвідченим шляхом визначила, які захисні маски найнадійніші. За словами фахівців, найбільшу ефективність показали респіратори стандарту N95, як правило, використовується медичними працівниками. Але не всі моделі, а тільки без клапана.

Також високий захист забезпечують хірургічні респіратори і маски з комбінованих матеріалів, що забезпечують додаткову фільтрацію.

Найбільш марними виявилися тканинні пов'язки і бандани. Більш того, флісові маски-гетри, які використовують бігуни, визнані небезпечними. Такі захисні аксесуари не просто не блокують краплі слини, а й сприяють їх фрагментації.

Іншими словами, проходячи через маску, слина розбивається на більш дрібні частинки, які легше переносяться повітрям. Дослідники відзначають, що такі маски ефективні тільки проти пилу і вихлопних газів.

SARS-CoV-2 з 2012 року

Вірусолог Джонатан Латем і біолог Еллісон Вілсон виявили дані, згідно з якими коронавірус нового типу міг бути переданий від кажана людині ще в 2012 році.

Йдеться про шість китайських гірників з провінції Юньнань, які близько двох тижнів очищали шахту від фекалій кажанів, після чого захворіли. Всіх гірників підключили до апарату штучної вентиляція легенів. Троє з шести померли. Лікар, який лікував їх, зафіксував симптоми, характерні для нового коронавірусу COVID-19: пневмонія, сухий кашель, болі в кінцівках і висока температура.

Вчені припускають, що COVID-19 вже тоді був адаптований до людського організму.

Карантин допоможе, навіть якщо дотримуються не всі

По всьому світу епідеміологи будують короткострокові і довгострокові прогнози, щоб підготуватися і по можливості пом'якшити поширення і вплив SARS-CoV-2.

Хоча їх прогнози і часові рамки відрізняються, вчені сходяться на двох моментах: COVID-19 прийшов надовго, і майбутнє залежить від безлічі невідомих, включаючи можливість формування довгострокового імунітету у людини, вплив сезонів на поширення вірусу і, можливо, це найголовніше, рішення держав і окремих особистостей.

"Майбутнє буде багато в чому залежати від того, наскільки відновиться соціальне змішування, і які заходи профілактики ми приймемо", - повідомляє Джозеф Ву, розробник моделей захворювань Університету Гонконгу.

Недавні моделі і свідчення позитивного впливу карантинів показують, що зміни в поведінці можуть знизити поширення коронавірусу, якщо багато хто, необов'язково всі, будуть їх дотримуватися.

Якщо 50-65 відсотків населення дотримуються заходів нової нормальності, то спрощення заходів соціального дистанціювання кожні 80 днів дозволить уникнути піків захворюваності в наступні два роки, говорять вчені.

Для перемоги над пандемією вірус або буде усунений у всьому світі, але це майже неможливо, так як він занадто широко поширився, або люди вироблять до нього імунітет, перехворівши або створивши вакцину. Залежно від країни 55-80 відсотків населення повинно мати вироблений імунітет, щоб це сталося, кажуть дослідники.

Вейп підвищує ризик зараження

Використання вейпів пов'язане з ростом ризику зараження COVID-19 у молоді в кілька разів, з'ясували фахівці зі Стенфордського університету. Вони сподіваються, що нові дані вплинуть не тільки на споживачів, але і на органи, що регулюють продаж електронних випарників.

Молоді люди, які курили звичайні сигарети і користувалися вейпами протягом попередніх 30 днів, майже в п'ять разів частіше відчували симптоми COVID-19, такі як кашель, висока температура, втома і утруднене дихання, порівняно з тими, хто ніколи не курив і не користувався вейпом.

Залежно від того, що саме вони використовували і як давно це робили, вейпери і курці мали в 2,6-9 разів більше шансів отримати позитивний результат тесту на COVID-19.

Також вчені підкреслюють роль регулюючого білка ACE2, з яким зв'язується коронавірус. Цей білок захищає легені від ураження, і зниження його вироблення здатне викликати більш важкі симптоми. У курців його виробляється менше.

Застуда залишить імунітет до ковіду

Вчені виявили, що зразки крові здорових людей, які ніколи не піддавалися впливу коронавірусу SARS-CoV-2, містять реактивні імунні клітини і специфічні антитіла, які, цілком можливо, здатні запобігати COVID-19.

Такі люди цілком можуть (це поки лише гіпотеза) володіти в тій чи іншій мірі передіснуючим імунітетом. Якщо це так, то, цілком можливо, що саме імунітет даного виду допоміг врятуватися тисячам людей.

Такого виду імунітет розповсюджується за допомогою Т-лімфоцитів, білих кров'яних тілець, які руйнують інфіковані клітини в організмі людини або ж допомагають іншим частинам імунної системи реагувати на вторгнення патогена, з'ясували німецькі вчені.

В іншому дослідженні, проведеному раніше в Сінгапурі, було показано, що у 23 пацієнтів, які заразилися вірусом SARS сімнадцять років тому, і ще у 37 осіб, у яких ніколи не виявлявся SARS або COVID-19, були виявлені Т-лімфоцити, які реагували на SARS-CoV-2.

Головна відмінність від грипу

За словами вчених з Університету Східної Англії, втрата нюху і смаку у заражених COVID-19 відрізняється від аналогічних проблем, які люди відчувають при сезонних вірусних захворюваннях.

З'ясувалося, що у пацієнтів з COVID-19 втрата нюху виражена найяскравіше. При цьому вони не відчували закладеності носа, а також не могли відрізняти смаки. Наприклад, солодке від гіркого.

І навпаки, у пацієнтів зі звичними респіраторними захворюваннями, як правило, спостерігаються закладеність носа і нежить, а смакові розлади відсутні. Це свідчить про те, що COVID-19, на відміну від інших поширених вірусних інфекцій, вражає мозок і нервову систему, вважають британські дослідники.

Собаки замість тестів

Собак навчили відрізняти інфіковані SARS-CoV-2 біологічні рідини від неінфікованих. Чутливість виявлення склала 83 відсотки, а специфічність - 96 відсотків.

За словами вчених, поточні результати дослідження слід розглядати як попередні, придатність цього методу для виявлення інфікованих людей у польових умовах необхідно вивчати в подальшому.

Пола Джендрні і її колеги з Університету ветеринарної медицини Ганновера вважають, що собак можна було б використовувати в громадських місцях, таких як аеропорти або спортивні заходи, в якості альтернативи або доповнення до лабораторних тестів для виявлення інфікованих людей, щоб зупинити поширення вірусу.

Теги
Новини партнерiв
Схожi
Китай почав масову вакцинацію громадян проти ковіду
Медицина
Китай почав масову вакцинацію громадян проти ковіду
У Китаї почалася масова вакцинація проти коронавірусу - десятки тисяч людей вже отримали щеплення від Covid-19...
Вірус вийшов з-під контролю: генсек ООН закликав до спільної боротьби проти Covid
Медицина
Вірус вийшов з-під контролю: генсек ООН закликав до спільної боротьби проти Covid
Число жертв наближається до мільйона, заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш на засіданні Ради Безпеки...
На Львівщині від COVID-19 померла депутат
Медицина
На Львівщині від COVID-19 померла депутат
Депутат Львівської обласної ради від Європейської солідарності Мирослава Лісна померла від коронавірусу....
Півроку пандемії ковід: що сьогодні відомо про хворобу?
Медицина
Півроку пандемії ковід: що сьогодні відомо про хворобу?
Загалом у світі захворіло: 32 млн людей від початку пандемії , понад 975 тис. померли, більше 23,4 млн вилікувалися
...
Коронавірусний колапс у Харкові: з лікарні масово звільняються медики
Медицина
Коронавірусний колапс у Харкові: з лікарні масово звільняються медики
У Харкові колапс в міській лікарні. Звідти масово почали звільнятися медики, бо їх не забезпечили захистом....