[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/blogi\/tetyana_danilenko.html"}]

Заради майбутнього Україна мусить подолати післякарантинну депресію

Заради майбутнього Україна мусить подолати післякарантинну депресію

Ми не знаємо, коли економіка буде випущена на волю, коли будуть зкинуті пута, якими карантин зв’язав її по руках і ногах. Але вже час сказати, що нас чекає і що треба робити для відновлення нашого національного виробництва, яке потрапило у кризу через пандемію та карантин.

Перш за все маємо дати відповідь, якою буде глибина кризи і післяепідеміологічна депресія.
Падіння обсягів виробництва за два останні місяці через карантинні обмеження є неприродніми, необ’єктивними, не спричиненими економічними (структурними) обставинами. Обставини - силового плану. Я б порівняв карантинну економіку з автомобілем, який гальмує, поступово втрачає швидкість і з часом може повністю зупинитися, хоча дорога – вільна і не має ніяких перешкод. Чим довші дистанція і час такого гальмування, тим нижче впаде виробництво в країні. І тим довшою буде післякарантинна депресія з неясним шляхом подальшого руху.

За останні два місяці ми втратили сферу людського споживання товарів-послуг (статистики ще немає, але, думаю, що падіння обсягів обороту у цій сфері склало біля 75 %), нанесли шкоду аграрному комплексу, який запізнюється з посівною і не отримає у цьому році бюджетних субсидій. Через зменшення попиту на зовнішніх ринках металурги заявили про 30 %-не падіння виробництва сталі і 20 %-не – чавуну. Очевидно зменшення реальних обсягів ВВП України (думаю, що за рік до 15 %) при зростанні чисельності безробітних (як у зв’язку з депресією, та і через затримку вдома українських заробітчан) різко знизить частку ВВП на одного працездатного робітника. Ця питома частка ВВП впаде на 22-24 %. Можна передбачити, що з цієї причини впаде і реальна середня зарплата (приблизно на ті ж проценти), і реальні соціальні й пенсійні виплати (так вже було у 2014-2015 рр.).

Перші підтвердження тенденцій зменшення держбюджету вже об’явлені мінфіном. Так, останній заявив, що нестача бюджетних доходів лише у травні складе 100 млрд. грн. (більше 8 % річного обсягу видатків). Також пояснили, що нестача буде покрита наполовину кредитом МВФ, наполовину – емісійними позичками НБУ, які послужать для викупу банками облігацій - ОВДП. Але це тільки на найближчий місяць. До кінця року нестача доходів виросте мінімум до 700-800 млрд. грн. Покриття такої суми в основному за рахунок грошової емісії НБУ спричинить значно більшу (можливо вдвічі більшу) інфляцію цін, ніж прогнозує кабмін і центробанк - не 11, а 22-25 %. Урядові фінансисти себе заспокоюють, але вибрана ними тактика приведе до жахливих фінансових наслідків у другій половині року. Інфляцію, яка розкручується, може вийти з-під контролю.

Глибина кризи – шалена. Скільки ж треба часу, щоб викарабкатися з цієї глибини? І яким чином викарабкуватися після карантину? На мій погляд, включення підприємств і галузей повинно відбуватися у такій же послідовності, як відбувався і процес виключення. Нагадаю, що спочатку були зупинені об’єкти економіки, які надають товари і послуги кінцевим споживачам –людям (магазини, базари, кав’ярні, ресторани, готелі, спортивні і театральні заклади, літаки, комунальний транспорт, тощо). Зупинка роботи цих об’єктів в свою чергу спричинила падіння попиту і виробництва товарів і послуг проміжного призначення. І далі це вплинуло на обсяги виробництва у добувній промисловості і аграрному секторі.

Щоб відновити виробництво на усіх переділах – добувних, проміжних, кінцевого споживання – треба відновити попит перш за все на споживчі цінності. А попит на останні залежить від відновлення платоспроможності українських сімей. Нагадаю, що практично у всіх цивілізованих країнах Заходу підчас карантину держава виплачує додаткові грошові суми безробітним, низькодоходним сім’ям, пенсіонерам, відміняє орендні платежі підприємцям, відтерміновує сплату громадянами податків, призупиняє житлово-комунальні платежі, знижує облікову ставку центрального банку тощо і все для підтримки платоспроможності сімей.

У нас фінансова підтримка населення та підприємців не передбачена. До того ж в українців фактично відсутні критичні грошові заощадження. А банківський сектор орієнтується не на кредитування господарств і населення, а на інвестування своїх коштів у цінні папери уряду і Національного Банку. І до цього їх підштовхує, як сказано вище, влада. Тому рух економіки на понижених оборотах затягнеться.

Виходом з безгрошів’я мав би бути перегляд державного бюджету у квітні в напрямку зменшення безглуздих видатків на утримання бюрократичних структур, на погашення внутрішнього і зовнішнього державного боргу та на фінансування найбільш корумпованої діяльності влади по будівництву автошляхів – які, взагалі, автошляхи підчас суцільного провалля?! Думаю, що, не відкладаючи у довгий ящик, треба повернутися до реструктуризації і зменшення дефіциту бюджету, реструктуризації і відтермінування державного боргу, стримування грошової емісії НБУ та облігаційної агресії кабміну, аби забезпечити відносну фінансову стабільність в країні. І обов’язково виділити суми для додаткових матеріальних виплат, підвищення пенсій і соціальних допомог громадянам. Видатки ж на дороги та інші циклопічні будівлі (цим Зе-влада повторює сумний досвід донецького клану) скоротити до мінімуму.

Терміново також треба реформувати банківський сектор, повернути його обличчям до людей, до підприємців, забезпечити зниження процентних ставок і зростання депозитів. Невідкладним є й впорядкування митних внесків на кордонах та винищення шахрайства у податковій системі, що збільшить надходження до бюджету на десятки мільярдів гривень.

Усі ці дії необхідні для наповнення економіки платежами, що разом із скасуванням карантинних обмежень дозволить поступово збільшувати економічний оборот в країні. Вони не спрацюють миттєво, але все таки мають прискорити економічний підйом. В іншому випадку депресивний стан дуже затягнеться. Якщо в Штатах і у Європі говорять про річний термін виходу виробництва на передкарантинний рівень, то у нас треба очікувати приблизно вдвічі довший час. Це буде період зниження рівня життя в країні, недофінансування гуманітарних галузей, в тому числі й медицини, кволого просування у інноваційних секторах економіки і створенні нових робочих місць.
Не повинні допустити цього. Уряд в боргу перед українцями.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Iншi дописи автора
Знову тарифний зашморг: старі «пісні про головне» олігарха Ахметова
Україні потрібна влада державників із зашитими кишенями
Перші ластівки відбудови економіки: плани німецького концерну RHEINMETALL надихають
Місія України – стати фортецею перед носом у ординської навали