Вчені з'ясували, які органи вражає коронавірус

Вчені з'ясували, які органи вражає коронавірус

Крім легенів, коронавірус вражає серце, печінку, мозок і інші органи, попереджають лікарі. Експерименти і результати розтинів показують: від вірусу страждає в першу чергу дихальна система і шлунково-кишковий тракт, але ушкодження інших органів спостерігаються в третині, а то і в половині випадків.

Про це свідчать відразу два дослідження з Китаю і Німеччини.

Раніше дослідники вже звертали увагу, що при COVID-19 у пацієнтів розвивається не тільки пневмонія, а й інсульти або ниркова недостатність, в тому числі і у молоді. Сліди вірусу виявлялися в калі пацієнтів, що говорить про не тільки повітряно-крапельному, а й орально-фекального шляху передачі інфекції.

У першій роботі, опублікованій в журналі Nature Medicine, китайські фахівці з Гонконзького університету використовували для вивчення вірусу органели (штучно вирощені органи) людей і кажанів. Коронавіруси зазвичай вражають в першу чергу не тільки дихальні шляхи, а й шлунково-кишковий тракт, пояснюють вони.

Як виявилося, SARS-COV-2 прекрасно почуває себе в кишечнику і кажанів, і людей - він здатний там не тільки жити, але і реплицироваться.

Також вони вивчили кал однієї з пацієнток. 68-річна жінка поступила в лікарню з високою температурою, кашлем і скаргами на першіння в горлі. Уже після госпіталізації у неї з'явилася діарея.

«Ми виділили зразок вірусу з її калу, він все ще був заразний», - повідомляють дослідники.

Автори роботи розраховують, що подальші дослідження з використанням органоїдів дозволять більше дізнатися як про особливості вірусу та шляхи його передачі, так і про його походження. Також вони сподіваються, що вдасться вивчити і інші віруси, які потенційно можуть передаватися від тварин до людини.

Дослідники нагадують про поширеність шлунково-кишкових симптомів при зараженні коронавірусом, особливо у дітей, і небезпеки контактів з калом заражених.

Німецькі дослідники з Університетської клініки Гамбург-Еппендорф розповіли в статті в журналі New England Journal of Medicine про результати розтину 27 пацієнтів. У багатьох з них на тлі коронавирусной інфекції розвинулася ниркова недостатність.

Однак навіть у тих, хто не страждав від таких ускладнень, сліди вірусу були присутні в нирках, печінці, серці, мозку, тканинах глотки і крові.

  • COVID-19 може привести до інсультів та пошкодження головного мозку

  • Це стосується приблизно шести з 10 важкохворих пацієнтів із коронавірусом

  • Ще у деяких може розвинутися психоз або з’являються симптоми, схожі на деменцію

  • Причиною цього, на думку британських вчених, є запалення в головних артеріях, що ведуть до мозку

Ускладнення під час коронавірусу можуть викликати інсульт і пошкодження головного мозку в шести з десяти пацієнтів, які перебувають у критичному стані в лікарні. 

Такого висновку дійшли британські дослідники, переглянувши дані про 125 важкохворих людей із COVID-19. Про це повідомляє Daily Mail.

Зазначається, що під час перебування в медзакладі у 62% пацієнтів спостерігався напад інсульту, тоді як майже у третини розвинулися психоз або симптоми, схожі на деменцію (безумство).

У зв'язку з цим вчені говорять про високий органотропізме (здатності впливати на певні органи) вірусу. У крові і мозку він зустрічався приблизно в третині випадків, в інших органах - в половині і більше.

Найкраще вірус відчував себе в нирках, відзначають вони, що пояснює часті випадки ниркової недостатності у хворих.

Лікарі побоюються, що здатність вірусу вражати таку велику кількість органів посилить хронічні стани. Особливо вразливі до коронавірусу люди з хворобами серця, діабетом, захворюваннями нирок - і, з урахуванням того, що вірус «селиться» в різних органах, він створює додаткову загрозу здоров'ю таких пацієнтів.

«Виходячи з результатів, вплив вірусу на нирки - потенційне пояснення відомих випадків пошкодження нирок у пацієнтів з COVID-19, в тому числі тих, які не перебувають в критичному стані, - пишуть автори роботи. Наші результати показують, що SARS-CoV-2 володіє органотропізмом за межами дихальних шляхів, включаючи нирки, печінку, серце і мозок, і ми припускаємо, що органотропізм впливає на перебіг хвороби і, можливо, посилює колишні стану».

Крім того, сліди коронавірусу зберігаються в спермі, попереджають китайські лікарі з 30-го військового госпіталю НВАК в Пекіні .

Вони працювали з чоловіками, котрі перенесли COVID-19 у важкій формі. У 16% з них, в тому числі і у тих, у кого симптоми пропали кілька тижнів тому, в спермі була виявлена ​​вірусна РНК.

Передача вірусу статевим шляхом, втім, малоймовірна, відзначають вчені - життєздатних віріонів вони поки не знайшли. Однак виключати таку можливість не варто і про всяк випадок слід оберігатися і намагатися не контактувати зі спермою, поки немає більш точних даних про її заразність.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
На Закарпатті лікар ґвалтував пацієнтів-чоловіків: подробиці гучної справи
Медицина
На Закарпатті лікар ґвалтував пацієнтів-чоловіків: подробиці гучної справи
Лікар накачував своїх пацієнтів ліками, і поки вони були у відключці, ґвалтував...
ДБР арештувало головний офіс «Сінево» у справі, яку розслідує з 2022 року
Медицина
ДБР арештувало головний офіс «Сінево» у справі, яку розслідує з 2022 року
Працівники Державного бюро розслідувань з 2022 року проводять слідство за фактом відчуження майнового комплексу державного підпри...
Бойовим медикам вперше дозволили лікувати наркотичними засобами
Медицина
Бойовим медикам вперше дозволили лікувати наркотичними засобами
В Україні видали першу ліцензію на використання наркотичних засобів в бойових умовах. Тепер планують розглянути питання їхнього застосування у військових частинах....
На Київщині жінка викликала поліцію, бо її чоловік змусив зайнятися з ним сексом
Медицина
На Київщині жінка викликала поліцію, бо її чоловік змусив зайнятися з ним сексом
Суд вважає, що чоловік міг вчинити кримінальний злочин....
Ліцензії не потрібні: в Україні розроблять реєстр виробників коноплі
Медицина
Ліцензії не потрібні: в Україні розроблять реєстр виробників коноплі
В Україні мають легалізувати медичний канабіс. Поки законопроєкт перебуває на підписі у президента, в Мінагрополітики вже розпочали роботу над новим реєстром....