Супрун розповіла про небезпеку КТ під час COVID-19

Супрун розповіла про небезпеку КТ під час COVID-19

Іонізуюче випромінювання, яке людина отримує під час процедури комп'ютерної томографії (КТ), може пошкодити ДНК і збільшити ризик захворіти на рак.

Про небезпеку КТ розповіла у Facebook колишня міністерка охорони здоров'я Уляна Супрун. Вона зазначила, що зараз через COVID-19 лікарі призначають КТ, коли це дослідження абсолютно не потрібне.

"Чому про це не говорять самі лікарі й ті заклади, які роблять КТ всім і всюди просто так, без усяких на те причин? Навіщо говорити про ризики й непотрібність процедури, якщо пацієнти платять за це гроші зі своєї кишені", – пояснила Супрун.

За її словами, іонізуюче випромінювання під час рентгену й КТ може пошкоджувати ДНК людини.

"Його дія може пошкоджувати ДНК, і хоча ваші клітини відновлюють більшу частину завданих збитків, це не завжди відбувається повністю. Результатом цього можуть бути мутації ДНК, які з часом можуть збільшувати ризик мати рак", – повідомила медикиня.

Вона зазначила, що КТ, як і будь-які види медичних втручань, перш за все передбачає оцінку очікуваної ефективності та пов'язаних із ним ризиків.

Що показує КТ

Супрун зазначила, що знімок КТ фактично не впливає на тактику лікування й не сприяє швидкості одужання.

Крім того, результат дослідження не є визначальним в ухваленні рішення про госпіталізацію в разі ускладнення перебігу хвороби. Для цього є безліч інших індикаторів.

"Тому в результаті ви не отримаєте жодної користі від проведеного дослідження, крім додаткової дози радіації та зайвих грошових витрат", – зауважила лікарка.

Чи збільшує КТ ризик раку?

За словами колишньої міністерки, учені досі не мають однозначної відповіді, чи збільшує КТ ймовірність виникнення раку, тому що не вистачає даних. Але більшість все ж переконана в тому, що це можливо. Особливо це стосується людей, які вже лікувалися від раку. Часте використання КТ надалі може збільшувати ризики появи інших видів раку в майбутньому.

"Сукупний вплив випромінювання від КТ поступово додається до базового ризику мати рак. Просто уявіть, що з кожним КТ ви збільшуєте свої шанси мати рак", – сказала Супрун.

Коли варто робити КТ і рентген під час COVID-19

Дослідження не варто робити для первинної діагностики COVID-19. Тестування на наявність вірусу залишається єдиним специфічним методом діагностики. Завжди потрібне підтвердження тестом, навіть якщо знімок показує зміни.

За словами медикині, знімок також навряд поліпшить клінічні результати в разі хвороби, тобто зробите ви його чи ні – одужання не настане швидше.

"Робити КТ або рентген рекомендується госпіталізованим (!) пацієнтам із важким перебігом хвороби, які мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад задишку або наявність супутньої патології" – заявила Супрун.

Вона зауважила, що в жодному протоколі лікування COVID-19 у разі легкого перебігу хвороби немає рекомендації робити КТ, щоб дізнатися, що ж там відбувається в легенях.

"Якщо ви пацієнт – ніколи не поспішайте призначити собі самостійно КТ або будь-який інший тест, не проконсультувавшись із лікарем. І навіть поради лікаря намагайтеся сприймати обдумано", – написала медикиня.

Вона також порекомендувала не соромитися перепитати лікаря, чи можна замінити КТ на інший спосіб діагностики, наприклад цифровий рентген, МРТ або УЗД.

"Якщо ви лікар – пояснюйте пацієнтам, що КТ не є помічним у разі легкого перебігу COVID-19, говоріть про ризики для здоров'я та радіацію у разі використання цього методу діагностики хаотично і коли завгодно. І в кінцевому результаті не призначайте своїм пацієнтам КТ навмання й без медичних на це свідчень", – резюмувала Супрун.

Теги
Схожi
Українські вчені успішно лікують коронавірусну пневмонію стовбуровими клітинами
Медицина
Українські вчені успішно лікують коронавірусну пневмонію стовбуровими клітинами
Група пацієнтів, яким пневмонію лікували стовбуровими клітинами показала значно кращі результати, ніж контрольна група,. яка не отримувала лікування...
Після вакцинації чи перенесеного коронавірусу імунітет зберігається до 10 місяців, - вчені
Медицина
Після вакцинації чи перенесеного коронавірусу імунітет зберігається до 10 місяців, - вчені
У людей, які перехворіли на коронавірус або зробили щеплення, до 10 місяців може зберігатися імунітет...
В Україні виявлено два перші випадки «британського» штаму коронавірусу
Медицина
В Україні виявлено два перші випадки «британського» штаму коронавірусу
Медики запевняють, що вакцина захистить щеплених українців навіть від мутованого вірусу...
На ранок 4 березня у світі зафіксовано 115 млн інфікованих і майже 2,6 млн померлих
Медицина
На ранок 4 березня у світі зафіксовано 115 млн інфікованих і майже 2,6 млн померлих
За даними Worldometer, Україна за рівнем захворюваності посідає 17 місце в світі з 1,364,705 інфікованих і 26,397 летальних випадків...
Вакцинація від коронавірусу: що потрібно знати до та після щеплення
Медицина
Вакцинація від коронавірусу: що потрібно знати до та після щеплення
Український Дощ розповідає, ких правил слід дотримуватися у період вакцинації та коли можна вважати себе повністю захищеним...