Супрун розповіла про небезпеку КТ під час COVID-19

Супрун розповіла про небезпеку КТ під час COVID-19

Іонізуюче випромінювання, яке людина отримує під час процедури комп'ютерної томографії (КТ), може пошкодити ДНК і збільшити ризик захворіти на рак.

Про небезпеку КТ розповіла у Facebook колишня міністерка охорони здоров'я Уляна Супрун. Вона зазначила, що зараз через COVID-19 лікарі призначають КТ, коли це дослідження абсолютно не потрібне.

"Чому про це не говорять самі лікарі й ті заклади, які роблять КТ всім і всюди просто так, без усяких на те причин? Навіщо говорити про ризики й непотрібність процедури, якщо пацієнти платять за це гроші зі своєї кишені", – пояснила Супрун.

За її словами, іонізуюче випромінювання під час рентгену й КТ може пошкоджувати ДНК людини.

"Його дія може пошкоджувати ДНК, і хоча ваші клітини відновлюють більшу частину завданих збитків, це не завжди відбувається повністю. Результатом цього можуть бути мутації ДНК, які з часом можуть збільшувати ризик мати рак", – повідомила медикиня.

Вона зазначила, що КТ, як і будь-які види медичних втручань, перш за все передбачає оцінку очікуваної ефективності та пов'язаних із ним ризиків.

Що показує КТ

Супрун зазначила, що знімок КТ фактично не впливає на тактику лікування й не сприяє швидкості одужання.

Крім того, результат дослідження не є визначальним в ухваленні рішення про госпіталізацію в разі ускладнення перебігу хвороби. Для цього є безліч інших індикаторів.

"Тому в результаті ви не отримаєте жодної користі від проведеного дослідження, крім додаткової дози радіації та зайвих грошових витрат", – зауважила лікарка.

Чи збільшує КТ ризик раку?

За словами колишньої міністерки, учені досі не мають однозначної відповіді, чи збільшує КТ ймовірність виникнення раку, тому що не вистачає даних. Але більшість все ж переконана в тому, що це можливо. Особливо це стосується людей, які вже лікувалися від раку. Часте використання КТ надалі може збільшувати ризики появи інших видів раку в майбутньому.

"Сукупний вплив випромінювання від КТ поступово додається до базового ризику мати рак. Просто уявіть, що з кожним КТ ви збільшуєте свої шанси мати рак", – сказала Супрун.

Коли варто робити КТ і рентген під час COVID-19

Дослідження не варто робити для первинної діагностики COVID-19. Тестування на наявність вірусу залишається єдиним специфічним методом діагностики. Завжди потрібне підтвердження тестом, навіть якщо знімок показує зміни.

За словами медикині, знімок також навряд поліпшить клінічні результати в разі хвороби, тобто зробите ви його чи ні – одужання не настане швидше.

"Робити КТ або рентген рекомендується госпіталізованим (!) пацієнтам із важким перебігом хвороби, які мають конкретні клінічні показання до КТ, наприклад задишку або наявність супутньої патології" – заявила Супрун.

Вона зауважила, що в жодному протоколі лікування COVID-19 у разі легкого перебігу хвороби немає рекомендації робити КТ, щоб дізнатися, що ж там відбувається в легенях.

"Якщо ви пацієнт – ніколи не поспішайте призначити собі самостійно КТ або будь-який інший тест, не проконсультувавшись із лікарем. І навіть поради лікаря намагайтеся сприймати обдумано", – написала медикиня.

Вона також порекомендувала не соромитися перепитати лікаря, чи можна замінити КТ на інший спосіб діагностики, наприклад цифровий рентген, МРТ або УЗД.

"Якщо ви лікар – пояснюйте пацієнтам, що КТ не є помічним у разі легкого перебігу COVID-19, говоріть про ризики для здоров'я та радіацію у разі використання цього методу діагностики хаотично і коли завгодно. І в кінцевому результаті не призначайте своїм пацієнтам КТ навмання й без медичних на це свідчень", – резюмувала Супрун.

Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
Хроніки пандемії: в Україні понад 700 тисяч хворих на COVID-19
Медицина
Хроніки пандемії: в Україні понад 700 тисяч хворих на COVID-19
Найбільша кількість підтверджених випадків зареєстровано у Києві (1 739), Дніпропетровській (1 599), Одеській (1 350), Запорізькій (1 067) та Сумській (1 013) областях...
Новий метод лікування раку «вбиває» пухлину зсередини – дослідження
Медицина
Новий метод лікування раку «вбиває» пухлину зсередини – дослідження
Дослідники довели ефективність нового підходу в лікуванні раку шийки матки. Він забезпечує кращий контроль над пухлиною та викликає менше побічних ефектів...
Безсимптомні хворі на коронавірус є двигунами епідемії - лікар
Медицина
Безсимптомні хворі на коронавірус є двигунами епідемії - лікар
Хворі на коронавірус, які переносять хворобу без симптомів, є двигунами епідемії. Про це повідомила головний лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська...
Чи можна пити алкоголь на Новий рік під час Covid-19 чи грипу?
Медицина
Чи можна пити алкоголь на Новий рік під час Covid-19 чи грипу?
Невелику кількість алкоголю можуть собі дозволити лише хворі, у яких фіксуються легкі симптоми. Крім того, людина не має вживати паралельно які-небудь лікарські засоби...
Українців попередять про локдаун за тиждень
Медицина
Українців попередять про локдаун за тиждень
Українців про введення локдауну попередять за 7-10 днів, завив глава МОЗ Максим Степанов. Рішення про суворий карантин уряд прийме в грудні...