[]

Синдром Дауна. Хто такий Джон Даун?

Синдром Дауна. Хто такий Джон Даун?

Кожен, хто хоч раз чув про синдром Дауна, знає, що під цим терміном ховається. Але мало хто знає про постать, на честь якої названо одне з найвідоміших відхилень у здоров'ї, про Джона Дауна.

«Сонячні діти», «монголізм» - ці слова зазвичай застосовують, коли говорять про синдром Дауна. Сьогодні навряд чи знайдеться людина, яка не знає про таке відхилення. Діагностувати синдром не так складно - його виявляють миттєво, одразу ж після пологів за низкою характерних ознак.

Сьогодні все частіше такий діагноз ставлять вже внутрішньоутробно на підставі цілого комплексу досліджень.

Першим, хто впритул зайнявся проблемою такого синдрому, був Джон Ленгдон Хейдон Даун, практикуючий англійська медик.

Він народився у 1828 році в графстві Корнволл. Сім'я була великою - Джон став шостою дитиною у своїх батьків. Батько хлопчика займався торгівлею, мав свою крамницю, в якій продавалися ліки, їжа і тканини. При цьому успішним його назвати було не можна і саме тому у свої 14 років Джон Даун був змушений кинути навчання, аби допомагати татові у сімейному бізнесі.

Своє покликання він знайшов через чотири роки в момент, коли Дауни всією сім'єю вибралися на пікнік. Через негоду їм довелося шукати притулок у будинку неподалік, де Джон зустрівся з незвичайною дівчиною - у неї була унікальна зовнішність, і вона мала певні особливості розвитку. Тоді-то Джон і задумався, як можна допомогти таким людям, як вона.

Майбутній лікар зайнявся вивченням медицини - спочатку самостійно, потім вступив до університету. Трохи пізніше його призначили керувати психіатричною клінікою. Сам Джон Даун, як відзначали його сучасники, був людиною доброю, любив людей і прагнув зробити їх життя кращим.

Коли він побачив, у якому стані йому дісталася клініка, він жахнувся. На хворих майже не звертали уваги, їх погано годували, бідно одягали і не займалися ними взагалі. Молодий лікар почав змінювати сформовану роками ситуацію. Займався розвитком своїх пацієнтів, поліпшив їх харчування. Його дружина допомагала йому складати програми розвитку, брала на себе частину обов'язків.

В його клініці були і люди з синдромом, який пізніше Джон опише науково. Раніше такі хворі залишалися за бортом - їх рідко навіть на вулицю випускали, а Джон Даун взявся вивчати і практикувати методи, які дозволили б їм жити повноцінним життям. В результаті його клініка трансформувалася у притулок, де люди з проблемною хромосомою вчилися їсти з виделками і ложками, а потім і взагалі мали змогу обслуговувати себе самі.

Далі - більше: в притулку вивчали ремесла, і в один час притулок навіть вийшов на рівень самозабезпечення.

За іронією долі у одного з онуків доктора, якого назвали на честь діда Джоном, виявився синдром Дауна. Вся сім'я оточила хлопчика любов'ю і турботою, і він щасливо дожив до 65 років.

Коли Джон Даун помер від інфаркту, не доживши до 70 років, життя в містечку, де стояв його притулок, завмерло на один день. Закрилися магазини, люди вийшли на вулиці, щоб вшанувати його добру пам'ять.

Цікаво, що сам синдром назвали на честь доктора Дауна тілька через століття після його смерті.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Невже знову: за тиждень у Києві захворіли на коронавірус понад 200 людей
Медицина
Невже знову: за тиждень у Києві захворіли на коронавірус понад 200 людей
За минулий тиждень у Києві зафіксували 207 хворих на коронавірус, повідомляє Департамент охорони здоров’я. За весь час ковід подолали більш як 492 тисячі киян...
Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19
Медицина
Moderna судитиметься з Pfizer та BioNTech через використання її патенту у вакцинах проти COVID-19
Moderna запевнила, що не домагатиметься судової заборони на продаж вакцин Pfizer і BioNTech через «ту роль, яку вона (вакцина) відіграє в порятунку життів під час пандемії»...
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
Медицина
Хлопчика з Сєверодонецька, якого знерухомила пухлина, врятували львівські нейрохірурги
У Львові врятували 11-річного хлопчика-переселенця, у якого раптово відмовили ноги через пухлину...
У Європі вперше зафіксували смерть від мавпячої віспи
Медицина
У Європі вперше зафіксували смерть від мавпячої віспи
З початку спалаху віспи мавп по всьому світу офіційно підтверджено понад 22 тисячі випадків захворювання...
Як вагітним українкам відкрити лікарняний за кордоном: пояснення
Медицина
Як вагітним українкам відкрити лікарняний за кордоном: пояснення
МОЗ врегулював процедуру формування медвисновків про тимчасову непрацездатність (МВТН) для українців, які через російську військову агресію виїхали за кордон...