[]

Синдром Дауна. Хто такий Джон Даун?

Синдром Дауна. Хто такий Джон Даун?

Кожен, хто хоч раз чув про синдром Дауна, знає, що під цим терміном ховається. Але мало хто знає про постать, на честь якої названо одне з найвідоміших відхилень у здоров'ї, про Джона Дауна.

«Сонячні діти», «монголізм» - ці слова зазвичай застосовують, коли говорять про синдром Дауна. Сьогодні навряд чи знайдеться людина, яка не знає про таке відхилення. Діагностувати синдром не так складно - його виявляють миттєво, одразу ж після пологів за низкою характерних ознак.

Сьогодні все частіше такий діагноз ставлять вже внутрішньоутробно на підставі цілого комплексу досліджень.

Першим, хто впритул зайнявся проблемою такого синдрому, був Джон Ленгдон Хейдон Даун, практикуючий англійська медик.

Він народився у 1828 році в графстві Корнволл. Сім'я була великою - Джон став шостою дитиною у своїх батьків. Батько хлопчика займався торгівлею, мав свою крамницю, в якій продавалися ліки, їжа і тканини. При цьому успішним його назвати було не можна і саме тому у свої 14 років Джон Даун був змушений кинути навчання, аби допомагати татові у сімейному бізнесі.

Своє покликання він знайшов через чотири роки в момент, коли Дауни всією сім'єю вибралися на пікнік. Через негоду їм довелося шукати притулок у будинку неподалік, де Джон зустрівся з незвичайною дівчиною - у неї була унікальна зовнішність, і вона мала певні особливості розвитку. Тоді-то Джон і задумався, як можна допомогти таким людям, як вона.

Майбутній лікар зайнявся вивченням медицини - спочатку самостійно, потім вступив до університету. Трохи пізніше його призначили керувати психіатричною клінікою. Сам Джон Даун, як відзначали його сучасники, був людиною доброю, любив людей і прагнув зробити їх життя кращим.

Коли він побачив, у якому стані йому дісталася клініка, він жахнувся. На хворих майже не звертали уваги, їх погано годували, бідно одягали і не займалися ними взагалі. Молодий лікар почав змінювати сформовану роками ситуацію. Займався розвитком своїх пацієнтів, поліпшив їх харчування. Його дружина допомагала йому складати програми розвитку, брала на себе частину обов'язків.

В його клініці були і люди з синдромом, який пізніше Джон опише науково. Раніше такі хворі залишалися за бортом - їх рідко навіть на вулицю випускали, а Джон Даун взявся вивчати і практикувати методи, які дозволили б їм жити повноцінним життям. В результаті його клініка трансформувалася у притулок, де люди з проблемною хромосомою вчилися їсти з виделками і ложками, а потім і взагалі мали змогу обслуговувати себе самі.

Далі - більше: в притулку вивчали ремесла, і в один час притулок навіть вийшов на рівень самозабезпечення.

За іронією долі у одного з онуків доктора, якого назвали на честь діда Джоном, виявився синдром Дауна. Вся сім'я оточила хлопчика любов'ю і турботою, і він щасливо дожив до 65 років.

Коли Джон Даун помер від інфаркту, не доживши до 70 років, життя в містечку, де стояв його притулок, завмерло на один день. Закрилися магазини, люди вийшли на вулиці, щоб вшанувати його добру пам'ять.

Цікаво, що сам синдром назвали на честь доктора Дауна тілька через століття після його смерті.

[]
Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
Хроніки пандемії: в Україні понад 700 тисяч хворих на COVID-19
Медицина
Хроніки пандемії: в Україні понад 700 тисяч хворих на COVID-19
Найбільша кількість підтверджених випадків зареєстровано у Києві (1 739), Дніпропетровській (1 599), Одеській (1 350), Запорізькій (1 067) та Сумській (1 013) областях...
Новий метод лікування раку «вбиває» пухлину зсередини – дослідження
Медицина
Новий метод лікування раку «вбиває» пухлину зсередини – дослідження
Дослідники довели ефективність нового підходу в лікуванні раку шийки матки. Він забезпечує кращий контроль над пухлиною та викликає менше побічних ефектів...
Безсимптомні хворі на коронавірус є двигунами епідемії - лікар
Медицина
Безсимптомні хворі на коронавірус є двигунами епідемії - лікар
Хворі на коронавірус, які переносять хворобу без симптомів, є двигунами епідемії. Про це повідомила головний лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська...
Чи можна пити алкоголь на Новий рік під час Covid-19 чи грипу?
Медицина
Чи можна пити алкоголь на Новий рік під час Covid-19 чи грипу?
Невелику кількість алкоголю можуть собі дозволити лише хворі, у яких фіксуються легкі симптоми. Крім того, людина не має вживати паралельно які-небудь лікарські засоби...
Українців попередять про локдаун за тиждень
Медицина
Українців попередять про локдаун за тиждень
Українців про введення локдауну попередять за 7-10 днів, завив глава МОЗ Максим Степанов. Рішення про суворий карантин уряд прийме в грудні...