Півроку пандемії ковід: що сьогодні відомо про хворобу?

Півроку пандемії ковід: що сьогодні відомо про хворобу?

Коли 11 березня ВООЗ визнала, що спроби зупинити поширення нового коронавірусу не увінчалися успіхом і епідемія набула глобального характеру, число підтверджених діагнозів ледь перевалило за 125 тисяч. Однак розрахунки показували: це тільки самий початок, справжня криза попереду.

Загалом у світі на сьогодні захворіло: 32 млн людей від початку пандемії , понад 975 тис. померли, більше 23,4 млн вилікувалися. На питання про те, як приборкати пандемію, вчені розводили руками. Про загадковий вірус не було відомо практично нічого: ні звідки він взявся, ні як саме поширюється, ні навіть по яких симптомах його можна впевнено визначити.

Очевидних варіантів було два, і обидва в рівній мірі представляли собою крок в невідомість.

Перший - максимально обмежити будь-які контакти з навколишнім світом і чекати, поки буде створена вакцина. Втім, ніхто не міг сказати, як довго доведеться чекати - або хоча б гарантувати, що ефективну вакцину вдасться створити в принципі.

Другий - змиритися з тим, що рано чи пізно вірус добереться до всіх і кожного, і постаратися не надто втручатися в цей процес, зробивши ставку на колективний імунітет. Така стратегія в умовах катастрофічної нестачі інформації про вірус здавалася куди більш ризикованою - при тому, що її підсумки були настільки ж непередбачувані.

Більшість європейських країн вважали за краще не ризикувати: вони закрили кордони і ввели суворий карантин. Інші - такі як Швеція або Білорусь - вирішили, що можна обійтися без добровільно-примусової ізоляції, і вибрали другий варіант.

Розвиток епідемії пішов за двома паралельними сценаріями

Через півроку статистика заражень щодня приростає на 300-350 тис осіб, а число життів, яких забрав коронавірус стрімко наближається до мільйона. Однак у вчених і раніше немає впевненої відповіді на питання, який із двох варіантів був правильним і в підсумку виявиться більш ефективним.

Ще три місяці тому здавалося, що помилку зробила Швеція: у порівнянні з іншими країнами показник смертності на душу населення там просто зашкалював. Але до середини вересня ситуація принципово змінилася: тепер шведська статистика виглядає помітно краще, ніж в тих же Британії, Італії, Іспанії або США.

І все ж за минулі півроку ми дізналися про вірус значно більше. Зокрема, в світі зафіксовано вже кілька випадків повторного зараження Covid-19, в зв'язку з чим з'явилися сумніви, що ця хвороба взагалі залишає після себе надійний імунний захист.

Чи означає це, що продовжувати розробку вакцини безглуздо? І чи можливий колективний імунітет до нового коронавірус в принципі?

Для початку давайте згадаємо, що таке взагалі колективний імунітет і як він працює.

Колективним імунітетом називається ситуація, коли та чи інша інфекція не може вільно поширюватися всередині певної групи, оскільки значна її частина не сприйнятлива до хвороби за рахунок зробленого щеплення або раніше перенесеного захворювання.

Якщо ви не можете заразитися самі, ви не можете і поширювати інфекцію далі. А отже, ваш імунітет побічно захищає від вірусу оточуючих, яких в іншому випадку ви могли б заразити. 

У березні - коли стало зрозуміло, що рано чи пізно вірус добереться до кожного, - переважна більшість експертів виступало категорично проти того, щоб робити основну ставку в боротьбі з пандемією на колективний імунітет.

"Якщо вірус заразить кожного - навіть якщо більшість з нас перенесе Covid-19 безсимптомно, - в результаті загине дуже багато людей, - пояснював головний епідеміолог США Ентоні Фаучи. - Вірус небезпечний не тільки для літніх, він несе ризики для людей будь-якого віку, у яких є супутні захворювання ... з огляду на, скільки в Америці людей з діабетом, ожирінням, гіпертонією - якщо заразиться все до єдиного, число загиблих буде позамежним. Це абсолютно неприйнятний варіант ".

Зростання кількості людей, які перехворіли на коронавірус, не зупинить пандемії. У Німеччині та Південній Кореї після нових досліджень на антитіла поховали популярну концепцію боротьби із SARS-CoV-2 - концентрація антитіл у крові тих, хто перехворів на COVID-19, стрімко знижується.

"Концепцію колективного імунітету можна вважати проваленою". "Виробити у суспільстві колективний імунітет де-факто неможливо". Ці майже ідентичні заяви прозвучали від політиків одночасно у Німеччині та Південній Кореї. Категоричність висловлювань свідчить про те, що в обох країнах, які досі успішніше за багатьох інших боролися з коронавірусом, відбулася суттєва переоцінка методів боротьби з пандемією та шансів на успіх.

Щоправда, у Берліні та в Сеулі від самого початку не робили ставку на швидку появу колективного імунітету до COVID-19 завдяки великій кількості тих, що перехворіли. Цієї концепції певний час дотримувались у Лондоні та до певної міри в Стокгольмі. Але можливість появи масової нечутливості до інфекції разом із її поширенням і не виключали. Відлунням такого підходу стала, до прикладу, відома фраза канцлерки ФРН Анґели Меркель, яка заявила в середині березня із посиланням на епідеміологів, що захворіти можуть до 70 відсотків населення. 

Дослідження King's College

Науковці лондонського King's College, які з березня по червень спостерігали за понад 90 пацієнтами, встановили, що концентрація антитіл у крові інфікованих досягала максимуму за три тижні після появи перших симптомів захворювання, а потім швидко, навіть стрімко падала. На піку захворювання близько 60 відсотків мали сильну імунну відповідь, яку три місяці потому виявляли лише у 17 відсотків.

Люди, що перенесли COVID-19, потрапляють до групи ризику

Саме це дослідження підштовхнуло колишнього лікаря, а нині німецького політика Карла Лаутербаха (Karl Lauterbach) оголосити 13 липня у Twitter фактичний провал концепції колективного імунітету. Його заяву процитували багато німецьких ЗМІ, оскільки колишній лікар, якого вважали кандидатом на посаду міністра охорони здоров'я, є провідним експертом з медичних питань у парламентській фракції Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН), а вона входить до правлячої у ФРН коаліції.

На думку Лаутербаха, висновки британських науковців "не означають, що за кілька місяців немає узагалі жодного імунітету, але він, імовірно, буде неповним". Тому існує небезпека повторних заражень, "причому ускладнення після першої інфекції можуть погіршити перебіг другої. Тож той, що один раз перехворів, потрапляє до групи ризику", - попередив експерт. А це вже повна протилежність до колективного імунітету.

Колективний імунітет - це реально?

Півроку тому, коли країни думали, вводити чи не вводити карантин, остаточне рішення влади було багато в чому продиктовано саме тим, що граничне значення колективного імунітету вчені оцінювали на рівні 60%.

З огляду на стрімке зростання числа заражених, катастрофічний брак інформації про вірус і відносно високу смертність, ставка на колективний імунітет загрожувала обернутися сотнями тисяч, а то й мільйонами загиблих.

Однак уже в кінці червня з'явилося дослідження, де стверджувалося, що граничне значення колективного імунітету від Covid-19 становить лише близько 40%. Автори роботи аргументували це тим, що переносять інфекцію в основному молодь і люди середнього віку, а їх імунітет зазвичай міцніше, ніж у старих і немовлят.

Команда вчених під керівництвом професора Габріели Гомес з Університету Стратклайда в Глазго і зовсім оцінює порогове значення колективного імунітету на рівні 10-20%.

Більшість експертів сумніваються в тому, що граничне значення може бути настільки низьким, однак цілком очевидно, що поширення вірусу вкрай неоднорідне.

У великих містах, які найсильніше постраждали від епідемії коронавируса, таких як Нью-Йорк, Лондон або Нью-Делі, частка перехворіли відносно висока. На думку деяких вчених, цього може бути цілком достатньо, щоб там вже сформувався колективний імунітет.

"Це не вирішення проблеми!"

Втім, незважаючи на всі наведені вище дослідження, в ВООЗ як і раніше переконані, що робити основну ставку на колективний імунітет ні в якому разі не можна.

"У масштабах планети ми навіть близько не підійшли до рівня імунітету, достатньому для того, щоб зупинити поширення захворювання, - заявив 21 серпня ірландський епідеміолог Майкл Райан, який очолює програму ВООЗ з надзвичайних ситуацій в області охорони здоров'я. - Це не вирішення проблеми, і навіть шукати рішення в цьому напрямку не варто ".

Немов на підтвердження його слів буквально через пару днів після цієї заяви медики повідомили про перші підтверджені випадки повторного зараження Covid-19.

"Жодна країна не впорається з епідемією, поки у нас не буде вакцини, - упевнений генеральний директор організації Тедрос Гебрейесус. - Хоча у нас немає гарантії, що вакцину вдасться розробити. І навіть якщо вона з'явиться, вона не зможе покласти край пандемії сама по собі ".

У той же час професор Медичної школи Єльського університету Сідні Шпізель налаштований досить оптимістично. За його словами, випадків повторних заражень настільки мало саме тому, що переважна більшість пацієнтів після одужання отримують до Коронавіруси стійкий імунітет. І рано чи пізно - з вакциною або без - він переросте в колективний.

"При досить широкому поширенні - скажімо, 60-80% - такий імунітет просто повинен стати колективним і зупинити порочне коло поширення вірусу, - впевнений професор Шпізель. - Однак стійкий колективний імунітет буде досягнутий не раніше, ніж в нашому розпорядженні виявиться ефективна вакцина і більшість людей будуть щеплені від вірусу ".

Професор-епідеміолог Медичної школи Стенфорда Джон Іоаннідіс нагадує, що сам по собі коронавірус не такий страшний. Він являє проблему тільки для тих, у кого розвивається важка форма хвороби - а таких, здається, все ж абсолютна меншість.

"Судячи з того, що ми бачимо на сьогоднішній день, немає ніяких причин для паніки, - упевнений він. - Однак потрібно зібрати більше даних, перш ніж у нас з'явиться хоч якась визначеність з приводу того, наскільки повторні зараження впливають на перспективи колективного імунітету і ефективність вакцини ".

Вчені в один голос не втомлюються повторювати: нам як і раніше відомо про нову хворобу занадто мало. Наприклад, абсолютно незрозуміло, чому у одних пацієнтів після одужання в крові залишається дуже багато антитіл до вірусу, а у інших їх практично немає.

Якщо вірити розрахункам професора Бріттона, колективного імунітету в Англії можна було б досягти, якщо б вірусом перехворіли 24 млн чоловік. А щоб домогтися того ж ефекту за допомогою вакцинації, щеплення довелося б поставити 33,6 млн англійців.

Втім, нагадує професор Іоаннідіс, ніяких гарантій, що вакцина буде розроблена в принципі, так і немає. А навіть якщо це станеться, невідомо, чи виявиться вона більш-менш ефективною, ніж природний імунітет від перенесеного захворювання.

"Вакцина дійсно може викликати інший імунну відповідь - відмінний від того, що виробляється при природному зараженні, - погоджується з ним провідний експерт Центру системної біології Гарвардського університету Самар Мета. - Так що щеплення цілком може забезпечувати більш ефективну і тривалу захист від вірусу, ніж саме перенесене захворювання ".

А значить, робить висновок доктор Мета, колективний імунітет може бути куди ближче, ніж може здатися на перший погляд.

Теги
Схожi
Компанія Johnson & Johnson відклала початок використання вакцини у Європі через тромбоз
Медицина
Компанія Johnson & Johnson відклала початок використання вакцини у Європі через тромбоз
Американська компанія відтермінувала початок використання своєї вакцини від коронавірусу у Європі після шести випадків тромбозу у пацієнтів зі США...
5 на всю Україну: стільки людей отримало необхідні дві дози COVID-вакцини
Медицина
5 на всю Україну: стільки людей отримало необхідні дві дози COVID-вакцини
Загалом за даними Міністерства охорони здоров’я на другому році пандемії з початку кампанії з вакцинації щеплення в 40-мільйонній Україні отримало 378 269 осіб...
Кабінет міністрів України фактично легалізував медичний канабіс
Медицина
Кабінет міністрів України фактично легалізував медичний канабіс
Кабінет міністрів прийняв постанову, згідно з якою деякі препарати на основі канабісу тепер не входять до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів...
Степанов знайшов винних у зриві вакцинації
Медицина
Степанов знайшов винних у зриві вакцинації
Глава МОЗ заявив, що в низьких темпах вакцинації в Україні винні іноземні компанії, які не постачають своєчасно вакцину....
В Україні дозволили використовувати технічний кисень для пацієнтів із COVID-19
Медицина
В Україні дозволили використовувати технічний кисень для пацієнтів із COVID-19
Спеціальні лабораторії повинні перевіряти речовину перед поставкою в лікарні та видавати сертифікати якості...