[]

Історичний СУМівський календар: травень

Історичний СУМівський календар: травень

Вашій увазі пропонується перелік травневих подій різних років, пов’язаних з історією становлення та діяльності Спілки Української Молоді. Про це розпоавідає СУМ на своїй сторінці у Facebook.

1 травня 1949 року – в Тюртені II (Західна Німеччина) відбувся ІІІ Конгрес СУМу, який мав особливе значення, оскільки почався масовий виїзд українців, зокрема молоді, з Німеччини в далекі країни і треба було відповідно пристосувати працю до нових умов. Головою Центрального Комітету СУМ обрано Симона Вожаківського.

1-3 травня 1992 року – на оселі СУМ в Елленвіл, (Нью-Йорк) США відбувся XIV Світовий Конгрес Спілки Української Молоді. Головою Центральної Управи СУМ обрано др.Євгена Чолія.

2 травня 1967 року – на 90-му році життя помер український педагог, автор посібника для виховників СУМ «Виховний ідеал», Почесний член СУМ Григорій Ващенко. 5 травня 1967 року його було поховано на цвинтарі Вальдфрідгоф у Мюнхені.

4 травня 1991 року – у Харкові Молодіжна Ліґа, до складу якої увійшли СУМ, ТУСМ ім.М.Міхновського та молодіжна патріотична організація “Сокіл”, провела акцію під гаслом “Харків – колиска українського націоналізму”. На колишньому міському цвинтарі (сьогодні Молодіжний парк) біля Хреста пам’яті жертв голодомору відправлено панахиду по основоположникові ідеології організованого українського націоналізму Миколі Міхновському. Відправлено панахиду і за страченими діячами СВУ-СУМ.

7-8 травня 2011 року – у м.Палатайн, США відбулася Світова Конференція Виховників СУМу. Учасниками стали СУМ’івці із Австралії, Канади, Німеччини, України та США.

8 травня 2009 року – загинув відомий український телеведучий, в минулому – член Тернопільської організації СНУМ, Ігор Пелих. Уродженець Тернопільщини, Ігор брав активну участь в процесах відродження та становлення Незалежної Української держави. Старше покоління тернопільських СУМ’івців щиро шанувало Ігоря. Тим болючішою була звістка про його трагічну загибель в автокатастрофі, яка сталася на одній з вулиць Києва.

8-9 травня 2004 року – у Львові відбулася ІІ Крайова Конференція Виховників СУМ в Україні, в якій взяли участь виховники Київського, Львівського, Калуського, Дніпропетровського, Тельманівського осередків, а також представники громадських організацій, Церкви та освіти.

9–11 травня 2003 року – ІІІ Крайова Конференція СУМнету в Україні Львів.

9-11 травня 2008 року – на базі оселі “Грабівка” Калуського р-ну Івано-Франківської обл., відбулася Всеукраїнська конференція Дружинників СУМ в Україні.

12-15 травня 2011 року – у м.Палатайн (США) відбувся XVIIІСвітовий Конґрес СУМ. В Конґресі взяло участь 60 делеґатів. Світовий Конґрес обрав Головою Світової Управи СУМ др.Петра Думу.

Фото: Ukrainian Youth Association - CYM Global у Facebook.

14 травня 2011 року – Світова Управа СУМ прийняла рішення надати відзнаку «Святого Архистратига Михаїла» колишньому довголітньому капелану СУМ’івських таборів в Елленвілі (США), Патріархові УГКЦ Любомиру Гузару.

14 травня 1920 року – у с.Романівка Теребовлянського району Тернопільської області народилася Слава Стецько (уроджена Ганна Йосипівна Музика) – українська політична діячка, співорганізатор Червоного Хреста УПА. З 1991 до 2001 року – голова Проводу ОУН(б), член СУМ.

16 травня 2006 року – у Австралії упокоївся член СУМ, член ОУН Василь Павлів («Сухий»), який багато зробив для розвитку СУМ’івського осередку в Сіднеї, праці в українській громаді та Церкві.

19 травня 1954 року – у м.Ванкувер (Канада) народився єпарх Стемфордський Української Греко-Католицької Церкви, член СУМ, владика Павло Патрикій (Хомницький).

21 травня 2007 року – у Тернополі презентовано збірку коміксів «Україна у боротьбі», що висвітлює боротьбу воїнів Української Повстанської Армії. Видання побачило світ з ініціативи Тернопільської міської організації Спілки Української Молоді в Україні. Цей художній твір вперше було видано ще у 1953 році на сторінках щоденної газети „Америка” (Філадельфія, США). На початку 1970-х років серія цих малюнків з’явилася в журналі „Крилаті”. Через 25 років з того часу, вперше в Україні, було здійснено перевидання „України у боротьбі”.

23 травня 1991 року – у Львові СНУМ спільно з іншими націоналістичними об’єднаннями вшанували 100-річчя з дня народження та 53-річницю з дня убивства агентом НКВД П.Судоплатовим Провідника ОУН полковника Євгена Коновальця. Було відправлено молебень та панахиду отцем Ярославом Лесівим. Опісля була сформована колона під червоно-чорними прапорами, яка із запаленими смолоскипами пройшла вулицями Львова.

24-го травня 2008 року – осередок Спілки Української Молоді ім. Полк. Євгена Коновальця в Канберрі-Квінбієні Австралія відзначив 50 ліття свого існування. Осередок був заснований 1958 року в Квінбієні, перше як клітина-частина Осередку СУМ-у Сіднею, а згодом став повноправним Осередкoм.

25 травня 2003 року – у Мельборні (Австралія) відійшов у вічністьдовголітний ОУН та СУМ Левко Томин – співорганізатор та учасник різних демонстрацій та політичних акцій в Австралії.

26-27 травня 1990 року – в Івано-Франківську відбувся Перший Великий Збір СУМ-СНУМ. Серед 220 делегатів Збору понад 100 осіб були віком до 18 років. Учасники Збору висловилися за активізацію дій та посилення роботи в середовищі студентської та робітничої молоді.

28 травня 1995 року – у м.Гаар (Німеччина) помер учасник національно-визвольних змагань, український військовик, член ОУН, член СУМ Євген Побігущий (псевдо – Євген Рен).

28-29 травня 2011 року – відбувся 52-й Злет Юнацтва США на оселі КУ СУМ в Елленвіл, Нью Йорк. За звання Першуна Злету Старшого та Молодшого Юнацтва, а також командну першість змагалися 426 юнаків та юначок з 16 осередків США та Канади.

31 травня 1985 року – ц м.Чикаго (США) помер український письменник, журналіст, редактор, культурно-освітній діяч Роман Завадович. Чимало своїх віршів Р.Завадович написав для молоді. Одним із найвідоміших його творів є, який був присвячений Спілці, є “Три букви СУМ”.

Травень 1989 року – у Харкові створено організацію “Спілка Української Молоді”. На той момент вона налічувала, згідно одних джерел 20 членів та 10 прихильників, згідно інших – 7 осіб. Появу її було задокументовано літом 1989 року за кордоном у журналі “Аванґард”, що видавався Центральною Управою СУМ.

Раніше Український дощ писав, що осередок Спілки української молоді (СУМ) в канадському місті Місісаґа, разом із SC Karpaty та їхніми родинами і друзями провели “автопарад”, щоб привітати й підтримати в часи вимушеного карантину мешканців та працівників пансіонів Ivan Franko Homes (Mississauga and Etobicoke) та Українсько-Канадського Дому Опіки (Ukrainian Canadian Care Centre).

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Два українці. Два прапороносці. Дві долі і дві країни - історія у двох знімках
Витоки
Два українці. Два прапороносці. Дві долі і дві країни - історія у двох знімках
Українців зазвичай вважають мирним народом, але «мирний» не означає «безпорадний». Історія це доводила неодноразово....
22 квітня - було відкрито Українську господарську академію у Празі
Витоки
22 квітня - було відкрито Українську господарську академію у Празі
Саме на 22 квітня 1922 року припадає початок існування у Празі Української господарської академії, яка стала другою вищою школою української еміграції за кордоном...
Канада: Урочисте відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку
Витоки
Канада: Урочисте відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку
Прем’єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер урочисто відкрив пам’ятник Тарасу Шевченку у місті Вінніпег, провінції Манітоба 9 липня 1961-го...
Історичний СУМівський календар: лютий
Витоки
Історичний СУМівський календар: лютий
Підбірка лютневих подій та дат, які пов’язані з історією та сьогоденням Спілки Української Молоді...
Український Вільний Університет в центрі Європи
Витоки
Український Вільний Університет в центрі Європи
Цього дня, 99 років тому засновано Український Вільний Університет – єдиний університет поза межами України з українською мовою викладання, з правом присвоєння вчених ступенів магістра та доктора наук....