Зеленський підписав закон про відновлення відповідальності за недостовірне декларування

Президент Володимир Зеленський 23 грудня підписав закон № 1074-X про відновлення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування. Він передбачає внесення відповідних змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів, а також до закону "Про запобігання корупції".
В Офісі президента вважають, що підписаний закон усуває прогалини в законодавстві, що виникли в зв'язку з рішенням Конституційного суду від 27 жовтня і дає можливість залучення до кримінальної відповідальності чиновників, депутатів, правоохоронців тощо.
Верховна Рада проголосувала за повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування 4 грудня. Як покарання передбачили штрафи і обмеження свободи, але не позбавлення волі, як це було раніше.
Закон передбачає накладення штрафів у разі, якщо сума, яка вказана в декларації, відрізняється від реальної на 100 -500 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а не до 250, як це було раніше.
За умисне внесення недостовірних відомостей в декларацію в розмірі від 1,3 до 9 млн гривень (від 500 до 4 тисяч прожиткових мінімумів) буде каратися: штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 42,5 до 51 тисяч гривень) громадськими роботами від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.
Умисне внесення недостовірних відомостей більш ніж 9 млн гривень (від 4 тисяч прожиткових мінімумів) буде каратися: штрафом від 3 тисяч до 5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 85 тисяч грн); громадськими роботами від 150 до 240 годин; обмеженням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади.
Умисне неподання декларації карається штрафом від 2,5 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами від 150 до 240 годин з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до трьох років.
27 жовтня Конституційний суд України скасував відповідальність за недостовірне декларування, а також частина контрольних повноважень Національного агентства з попередження корупції.
На початку листопада, в зв'язку з вищезазначеним рішенням, Вищий антикорупційний суд закрив провадження у справі щодо можливої брехні в декларації мера Одеси Геннадія Труханова. З моменту вступу в силу рішення Конституційного суду, НАБУ і САП закрили вже 65 кримінальних справ за вказаною статтею.
Верховна Рада і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного суду як зберігача Конституції і повинні виконувати його рішення.
"У свою чергу, Конституційний Суд повинен поважати свої власні процедури і заради конституційної стабільності і правової визначеності, повинен приймати рішення, які в цілому відповідають світовій судовій практиці. Що ще більш важливо, конституційний суд повинен приймати рішення виключно в рамках параметрів його законних повноважень і юрисдикції", - йдеться у висновку Венеціанської комісії, опублікованому ввечері 9 грудня.