Венеціанська комісія опублікувала терміновий висновок щодо ситуації з КСУ

Венеціанська комісія опублікувала терміновий висновок щодо ситуації з КСУ

Верховна Рада і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного суду як хранителя Конституції і повинні виконувати його рішення. Про це повідомляється у висновку Венеціанської комісії (ВК), опублікованому ввечері 9 грудня.

"У свою чергу, Конституційний Суд ... повинен поважати свої власні процедури і заради конституційної стабільності і правової визначеності, повинен приймати рішення, які в цілому відповідають світовій судовій практиці. Що ще більш важливо, конституційний суд повинен приймати рішення виключно в рамках параметрів його законних повноважень і юрисдикції", - йдеться в документі.

Висновок було зроблено на запит президента Володимира Зеленського від 25 листопада.

Комісія визнає, що рішення КСУ від 27 жовтня не має чіткої аргументації, не має твердої основи в міжнародному праві і "можливо, було заплямовано серйозною процедурною помилкою - невирішеним питанням про конфлікт інтересів деяких суддів".

Таке рішення має не тільки безпосередні негативні наслідки для боротьби з корупцією в Україні, але такі рішення підривають суспільну довіру до конституційного правосуддя в цілому.

Проте, конституційна роль Конституційного суду повинна дотримуватися, і Верховна Рада повинна виконати рішення, зберігаючи громадські інтереси, такі як боротьба з корупцією, в тому числі в судовій системі.

Тому ВК Венеціанська комісія пропонує Верховній Раді розглянути наступні рішення:

  • кримінальну відповідальність за подачу завідомо неправдивих відомостей в декларації слід відновити;
  • повноваження Національного агентства з попередження корупції (НАПКА) перевіряти декларації державних посадових осіб, крім суддів, можуть бути відновлені, оскільки на них не впливають доводи Конституційного суду;
  • що стосується повноважень НАПКА по відношенню до суддів, то можуть бути передбачені додаткові гарантії шляхом внесення до закону поправок для захисту від можливих зловживань щодо суддів. Зокрема, можуть бути спеціальні виключення і процесуальні гарантії, нагляд за діяльністю НАБУ щодо суддів або у формі механізму розгляду скарг або у формі регулярних звітів НАПКА в відповідний судовий орган.

Висновок буде представлено для затвердження на пленарному засіданні Венеціанської комісії 11 грудня.

Довідково. Венеціанська комісія - її офіційна назва Європейська комісія за демократію через право - це консультативний орган з конституційного права, створений при Раді Європи в 1990 році. Її сесії проходять у Венеції, звідси і неофіційна назва комісії.

Раніше Український Дощ писав, що Володимир Зеленський попросив Верховну Раду не розглядати його ініціативу щодо перезапуску Конституційного суду до того часу, допоки Венеціанська комісія зробить висновки щодо ситуації з КСУ.

27 жовтня Конституційний суд України скасував відповідальність за недостовірне декларування, а також частина контрольних повноважень Національного агентства з попередження корупції.

27 листопада Президент вніс до Верховної Ради законопроєкт про відновлення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання декларації чиновниками. Проєкт зареєстрований під № 4434.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Фінляндія очолила світовий рейтинг щастя​ сьомий рік поспіль
Світ
Фінляндія очолила світовий рейтинг щастя​ сьомий рік поспіль
США і Німеччина вперше випали з першої двадцятки з часу публікації першого звіту більше 10 років тому....
Поляки почали масово скуповувати житло в Іспанії, щоб було куди тікати в разі війни – ЗМІ
Світ
Поляки почали масово скуповувати житло в Іспанії, щоб було куди тікати в разі війни – ЗМІ
Найбільше нерухомістю в Іспанії цікавляться польські пенсіонери, що відклали гроші, і молоді люди....
Виборчу кампанію спікера Джонсона спонсорував власник Тульського патронного заводу — Newsweek
Світ
Виборчу кампанію спікера Джонсона спонсорував власник Тульського патронного заводу — Newsweek
Виборчу кампанію спікера Палати представників США Майка Джонсона у 2018 році спонсорував власник Тульського патронного заводу Ніколаєв...
«Це найважчий удар по владі путіна»: чому рф стала ціллю атак ІДІЛ - RFI
Світ
«Це найважчий удар по владі путіна»: чому рф стала ціллю атак ІДІЛ - RFI
За останніми даними, в результаті атаки, відповідальність за яку взяло на себе угруповання «Ісламська держава», загинули щонайменше 139 росіян...
 27% поляків підтримали б дозвіл Польші воювати проти рф  в Україні - опитування
Світ
27% поляків підтримали б дозвіл Польші воювати проти рф в Україні - опитування
Поляки значно прихильніше ставляться до ідеї воювати проти росії у порівнянні з минулим роком, коли підтримка відправки польської армії дорівнювала нулю...