WWF: всього за півстоліття чисельність популяцій тварин на планеті знизилася на 68%

WWF: всього за півстоліття чисельність популяцій тварин на планеті знизилася на 68%

З 1970 до 2016 року популяції ссавців, птахів, рептилій і риб скоротилися на 68%, йдеться в опублікованій в четвер, 10 вересня, доповіді Всесвітнього фонду дикої природи (WWF). Головною причиною зникнення тварин WWF називає антропогенний фактор. «На сьогоднішній день поза діяльністю людини залишається всього лише 25% суші», - вказує фонд.

Доповідь Світового фонду дикої природи виходить кожні два роки. В опублікованому «Глобальному індексі живої планети 2020 року» WWF відзначає, що в період з 1970 по 2016 рік чисельність популяцій ссавців, птахів, амфібій, рептилій і риб скоротилися в середньому на 68%. Індекс живої планети заснований на даних про чисельність понад 4 тисяч видів ссавців, птахів, рептилій і риб. При цьому вчені аналізували відомості лише про популяцію хребетних тварин, адже вони простіше піддаються обліку.

«Головними причинами проблем біорізноманіття наземних екосистем є зміни в землекористуванні і марнотратне використання ресурсів, які нам дає природа», - вказує WWF.

В останні десятиліття прискорилися темпи вирубки лісів і переводу незайманих природних середовищ існування в землі сільгосппризначення. Діяльність людини вплинула на 75% земної поверхні, відзначає WWF.

Але від людини страждає і Світовий океан, води якого повсюдно забруднюються. Як говориться в доповіді, «надмірний вилов риби, забруднення і забудова берегової лінії, поряд з іншими факторами торкнулися всього океану від мілководдя до глибин, а зміна клімату продовжує впливати на морські екосистеми, як і пластик, і інше антропогенне сміття, яке опиняється у воді».

Крім прямого впливу людини на дику природу, на популяції тварин позначається і потепління клімату.

«Вже була зафіксована перша загибель виду ссавців через зміни клімату, інші види поки тільки починають відчувати на собі наслідки цих змін», - пише WWF. За прогнозами, в наступні десятиліття кліматичні зміни приведуть до загибелі багатьох видів тварин.

Особливо чутливі до зміни клімату мешканці полярних регіонів, вказує WWF.

Існує чимало наукових публікацій про те, що людство поступово вбиває планету, вбиваючи тим самим і себе. В одному з останніх досліджень вчені-фізики прорахували, що життя на планеті зупиниться вже через кілька десятиліть, якщо темпи вирубки лісів залишаться на нинішньому рівні.

Автори роботи - дослідники Університету Тарапака (Чилі) та Інституту Алана Тьюринга (Великобританія) - встановили, що якщо ці темпи збережуться, «всі ліси на планеті зникнуть приблизно через 100-200 років».

«Але цілком очевидно, що зникнення лісів почне впливати на природу не тільки тоді, коли буде зрубано останнє дерево», - пишуть автори роботи. Якщо людство продовжить знищувати ліси і використовувати природні ресурси тими ж темпами, як зараз, через 40 років ймовірність виживання цивілізації скоротиться до 10%, з'ясували фізики-теоретики. Їх дослідження було опубліковано в міжнародному науковому журналі Nature Scientific Reports.

Дослідники WWF також роблять прогнози. У доповіді «Жива планета 2020» вони публікують кілька моделей майбутнього розвитку подій. Найоптимістичніший сценарій передбачає «посилену природоохоронну роботу» і перехід людства до нової економічної моделі. «У цьому випадку ми зможемо повернутися на рівень біологічного різноманіття 2010 року до 2070-го», - припускає WWF.

Згідно з другим сценарієм, «якщо людство не відмовиться від руйнівних дій і збереже діючу систему господарювання, але приділить більше уваги охороні природи, переломити тенденцію вдасться на десять років пізніше і відновлюватися природа буде значно повільніше».

Однак такі моделі розвитку не включають в себе багато факторів. «Це дослідження - одне з перших такого роду», - відзначають в WWF, тому багато ризиків в нього не були включені. У зв'язку з цим фонд обіцяє скласти нову, «більш детальну дорожню карту збереження біорізноманіття».

Поки ж найбільші для біорізноманіття втрати, згідно з доповіддю, зафіксовані в тропічних субрегіонах Північної і Південної Америки. Там скорочення популяції видів тварин оцінюється в 94%.

«З кожним роком екологічний слід людства зростає, а рівень добробуту біологічного різноманіття падає. Єдиний спосіб змінити цю тенденцію, зберегти живий світ і дати йому можливість відновитися - змінити ставлення до ведення господарства, до структури глобальної економіки. Наша місія - зупинити деградацію навколишнього світу і вибудувати майбутнє, в якому людство живе в гармонії з природою. І час діяти настав, поки ще є можливість переломити хід подій », - закликає WWF.

 

Теги
Схожi
Індію накрив потужний циклон (фото, відео)
Екологія
Індію накрив потужний циклон (фото, відео)
Влада евакуювала 150 тисяч людей, є жертви...
Влада Сьєрра-Леоне продала 100 га заповідного лісу китайцям
Екологія
Влада Сьєрра-Леоне продала 100 га заповідного лісу китайцям
Ліс буде вирубаний, а на його місці побудують промислову рибальську гавань і завод...
В Київському ботсаду імені М.М.Гришка розцвів бузок (фото)
Екологія
В Київському ботсаду імені М.М.Гришка розцвів бузок (фото)
Сотні тисяч квітів окутали ботанічний сад приємним ароматом...
В Америці зійшов з рейок поїзд з небезпечними хімікатами
Екологія
В Америці зійшов з рейок поїзд з небезпечними хімікатами
Влада евакуювала жителів невеликого містечка...
Погода не балує: до України йдуть дощі та грози
Екологія
Погода не балує: до України йдуть дощі та грози
Незабаром календарне літо. А поки над Україною весна, переважно хмарно, температура вдень від +15° С до +29° С, грози...