[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

8-ма кара єгипетська. Світу загрожує ще одне лихо - сарана

8-ма кара єгипетська. Світу загрожує ще одне лихо - сарана

Масове нашестя величезних полчищ сарани, яких не траплялося вже багато десятиліть, нині загрожує багатьом країнам Африки та Азії. Світові може загрожувати серйозна продовольча криза, а за нею - голод і переміщення нових мільйонів біженців. Впоратися з комахами поки що не вдається - їх занадто багато. Як вважають вчені, причиною появи сарани стали глобальні зміни клімату.

Напад сарани в біблійному П'ятикнижжі описано як восьма єгипетська кара. Це одне з найстрашніших знамень і лих, які начебто спіткали єгиптян за відмову фараона звільнити синів Ізраїлевих і дозволити Мойсеєві вивести їх із Стародавнього Єгипту.

"І подув сильний вітер, і від того налетіли полчища сарани, пожерти всю зелень аж до останньої травинки на землі".

Сьогодні ці ненажерливі комахи знищують врожаї на величезних територіях Африки і Азії - від Танзанії, Кенії і Сомалі до Пакистану, Індії та Китаю. В одній зграї пустельної сарани може налічуватися до 10 мільярдів особин, хоча зазвичай - близько 500 мільйонів. Вони здатні за одну добу подолати відстань в 100-200 кілометрів, знищуючи по дорозі без розбору усю без винятку рослинність - траву, чагарники, дерева, поїдаючи їх листя, стебла, квіти і плоди. Сарана також може стати на заваді руху автомобілів. Наприклад, не так давно величезна хмара сарани зупинила рух транспорту на одній з автомагістралей в Бахрейні - видимість стала практично нульовою.

За даними ООН, останній значний сплеск - різке збільшення числа роїв сарани - в Західній Африці в 2003-2005 роках обійшлося країнам цього регіону в 2,5 мільярди доларів. За своїми масштабами той сплеск був значно менше нинішньої навали, яку ентомологи вже порівнюють із катастрофічними сплесками міграцій сарани в 30-40-ві роки минулого століття. За оцінками ООН, пустельна сарана зараз впливає на життєдіяльність кожної десятої людини на Землі, що робить її найнебезпечнішою в світі мігруючою зброєю.  

Особливістю біології сарани є наявність двох життєвих фаз - одиночної і стадної. Одиночна сарана називається "кобилкою" - і це непомітне, малоактивне, осіле створіння, що має захисний окрас і погано пристосоване до польоту. Однак в якийсь момент, зазвичай у дуже жаркі і або надмірно сухі, або, навпаки, вологі роки з повенями, коли їжі починає не вистачати "кобили" як ніби стають жертвою злих чар. Ніби "Доктор Джекілл" перетворюється в "містера Хайда". Комахи починають відкладати особливе "бойове" потомство, яке виглядає зовсім несхожим на батьків - воно набагато яскравіше і контрастно забарвлене, у нього збільшуються розміри тіла і крил. "Кобилки" перетворюються в сарану і збираються в гігантські зграї, які постійно збільшуються через прильоти інших родичів. І зграя вирушає в путь.

Доросла пустельна сарана може кожен день з'їсти стільки ж їжі, скільки важить сама - близько 2 грамів. Але коли зграя щільно покриває територію площею хоча б в один квадратний кілометр, то вона знищує там стільки ж рослинної і білкової їжі, скільки на одну добу споживають 35 тисяч чоловік.
Причини нинішньої біди вчені і фермери вбачають в серії постійних циклонів і проливних дощів, що викликали повені в жарких країнах світу в 2018-2019 роках. Природний ареал проживання пустельної сарани - посушливі райони близько 30 держав від Західної Африки до Індії, площею близько 16 мільйонів кв км.

На думку ряду вчених, багато в чому винне швидке потепління і підвищення рівня води в Індійському океані біля східного узбережжя Африки, яке і породило незвично велику кількість сильних тропічних циклонів в минулому році.

Вся Східна Африка зараз охоплена справжньою панікою, і для місцевих урядів саме навала сарани залишається основним головним болем. При цьому як мінімум половина цих країн експортує по всьому світу в промислових масштабах важливу сільськогосподарську продукцію самого різного роду, від пшениці і арахісу до бавовни і конопель. 

Ще в кінці січня 2020 року Продовольча і сільськогосподарська організація ООН запросила на боротьбу з нашестям сарани додатково 76 мільйонів доларів, проте цих грошей виявилося явно замало.

Влада Китаю, яка веде відчайдушну боротьбу з поширенням коронавірусу, попередила населення своїх південно-західних і західних провінцій про загрозу нової напасті, яка скоро може прийти до них із сусідніх Індії та Пакистану.
Щоб частково упередити катастрофу, Пекін заподіяв дуже оригінально - замість звичайних пестицидів, інсектицидів та засобів їх поширення він збирається подарувати Пакистану близько 100 тисяч качок, для яких всі прямокрилі є типовим раціоном. Кожна качка в день може з'їсти більше 200 особин сарани.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Схожi
В Київ прийшла весна: фото
Екологія
В Київ прийшла весна: фото
У київському ботанічному саду імені Олександра Фоміна вже почалася справжня весна: там цвітуть крокуси та магнолії, а на столичному Печерську квітнуть а на клумбах, городах та паркових стежках - гіацинти, нарциси, проліски, сон-трава та інші першоцвіти

...
Четвертий день поспіль у Києві підвищене забруднення повітря
Екологія
Четвертий день поспіль у Києві підвищене забруднення повітря
У Києві в останні дні спостерігається підвищений рівень забруднення повітря. Про це свідчать дані станцій моніторингу...
Врятованих коал повертають додому - в австралійські ліси (фото)
Екологія
Врятованих коал повертають додому - в австралійські ліси (фото)
Нарешті врятовані коали, яких лікували у місцевих клініках, по-троху видужують, а волонтери починають повертати їх назад до евкаліптових лісів...
В Антарктиці тане найглибший льодовик у світі
Екологія
В Антарктиці тане найглибший льодовик у світі
Вчених дуже турбує ця тенденція через те, що якщо лід в каньйоні повністю розтане, то середній рівень моря підніметься на півтора метра...
Навіщо у США в воду скидають мільйони пластикових куль або як правильно економити?
Екологія
Навіщо у США в воду скидають мільйони пластикових куль або як правильно економити?
За допомогою куль вдалося знизити інтенсивність випаровування на 85-90%...