Віктор Ляшко: «Неможливо провести вакцинальну кампанію без вакцин»

Віктор Ляшко: «Неможливо провести вакцинальну кампанію без вакцин»

Днями Ляшка призначили міністром охорони здоров'я. Виступаючи перед Верховною Радою, він встиг дати кілька дуже яскравих обіцянок: вакцинувати 5 млн українців за літо, розбудувати власне виробництво вакцин у державі і навіть представити концепцію страхової медицини. 

Остання обіцянка особливо інтригує, оскільки запустити страхову медицину протягом двох років у 2019-му обіцяв президент Володимир Зеленський. За два роки так і не стало відомо, якою ж бачать страхову медицину в Україні "слуги народу". Чи готова влада, що часто схильна до поулізму, оголосити про збір нового податку в спеціальний фонд медичного страхування? Чи, можливо, запропонує громадянам купувати страховки? 

Поговорити про це ми прийшли на інтерв'ю до нового міністра. 

Це - його перше інтерв'ю на новій посаді. Щоправда, обговорювати страхову медицину Віктор Кирилович не захотів, і взагалі був дуже обережним у висловлюваннях. Втім, з цієї розмови точно можна зробити висновки про те, що відбуватиметься найближчим часом у системі охорони здоров'я. 

 

Отже, що зміниться в МОЗі після вашого призначення?

Багато чого. У першу чергу 50% керівного складу.

Це троє з шести заступників міністра?

Так. І далі вже профільні заступники працюватимуть зі своїми директоратами. Але в мене прохання було до всіх, з ким я вже проводив перемовини, в тому числі до заступників, які лишаються, щоб за період мого перебування на посаді був сформований сильний кадровий склад на рівні керівників директоратів і керівників експертних груп. Щоб незалежно від того, як змінюється політична ситуація, було правонаступництво і була історична пам'ять про те, що відбувається і куди рухається система охорони здоров’я.

 

Також буде сформовано склад колегії МОЗ, бо до цього не було колегії.

Хто увійде в колегію?

Вона буде складатися з великої кількості людей. Я не підбиратиму тільки тих, з ким мені комфортно. Попередньо, до роботи будуть залучені представники і міністерства, і ДП “Медзакупівлі”, і Центру громадського здоров’я, і Національної служби здоров’я України, і Академії медичних наук, і провідні спеціалісти. Також я хочу, щоб до колегії увійшло кілька сімейних лікарів, які працюють безпосередньо на первинці, а також лікарі з вторинки і високоспеціалізованої допомоги. Щоб мати всеохопну картинку.

Якщо така колегія збереться, вона буде сваритися до вечора.

Це потрібно. Щоб була дискусія, щоб приймалися рішення, які дозволять рухатися вперед.

Також щодо змін – найближчим часом буде заслухано аудит...

Що, знову?

Ні, дивіться, на відміну від... Ні, ніколи не говоритиму цього слова.

Ви хотіли сказати, "на відміну від попередників"?

Не я це сказав. Так от, є рішення Ради національної безпеки і оборони України, введене в дію наказом президента, яке ставить перед МОЗом завдання провести аудит.

Створено робочу групу, її очолює міністр охорони здоров’я. Я вам скажу, що цей аудит був проведений боєм. Ми розпочали його у квітні – і тепер знаємо всі прогалини системи охорони здоров’я за рік. Ми перевірили всі проблемні питання в Програмі медичних гарантій, в організації управління в системі охорони здоров’я, в системі протиепідемічного захисту, в системі закупівель, оскільки є питання закупівель у плановому порядку, а є питання екстрених закупівель, які повинні вирішуватися швидко. Це передусім маски, ЗІЗи, вакцини.

Хто має проводити закупівлі: МОЗ чи ДП “Медичні закупівлі”?

ДП “Медичні закупівлі” МОЗ України повинно стати центральною закупівельною організацією.

Я буду робити все можливе, щоб покращити закупівельну спроможність цієї інституції (ДП “Медзакупівлі”, – LB.ua) і її команди.

Працюватимете з Жумаділовим?

Ми з ним мали зустріч, проговорили всі аспекти співпраці. На цьому етапі починаємо працювати.

Кожен діями і результатами повинен доводити, що він відповідає своїй посаді. Жодні дружні відносини або щось інше не стоятиме на перепоні прийняттю рішень, якщо людина не справляється зі своїми посадовими обов'язками.

А у вас з кимось дружні відносини?

Я кажу в тому значенні, що такого не буде. А дружні відносини в мене з усіма. 

 

Стіл у кабінеті міністра

З кадрами розібрались. Що ще буде мінятися з призначенням нового міністра?

У планах – розробити стратегію, присвячену тому, куди повинна дійти система охорони здоров’я до 2030 року. Якщо пам’ятаєте, після революції була написана Стратегія розвитку системи охорони здоров’я до 2020 року. Після цього ми живемо без стратегії. Зрозуміло, що ми реалізуємо Програму медичних гарантій у тому чи іншому вигляді, але треба також розуміти, як ми рухаємося вперед.

Тому моє завдання – розробити стратегію до 2030 року, поєднавши охорону здоров’я з цілями сталого розвитку ООН і зробивши пріоритети на розвиток там, де вони повинні бути. Ми говоримо сьогодні, що в нас є пріоритетні захворювання: інфаркти, інсульти; є певні стани, на які ми робимо акцент – це пологи. Але ми забуваємо про дитячу смертність, материнську смертність, зниження рівня яких є цілями сталого розвитку. Від цього залежить формування людського капіталу.

Крім того, в понеділок я буду звертатися до Кабінету Міністрів України для того, щоб оголосити конкурс на голову Національної служби здоров’я України. 

Теги
Схожi
Новий штам Дельта виявили вже у 90 країнах
Медицина
Новий штам Дельта виявили вже у 90 країнах
Новий штам особливо заразний і тому швидше поширюється світом. Його знайшли вже в 92 країнах....
У США попереджають про швидке поширення нового штаму коронавірусу «Дельта»
Медицина
У США попереджають про швидке поширення нового штаму коронавірусу «Дельта»
Наразі у США все більше штатів повністю знімають обмеження, пов'язані з пандемією, і на думку експертів невакциновані люди можуть стати поширювачами штаму “Дельта”...
Словаччина має намір позбутися російської вакцини Sputnik V: немає попиту
Медицина
Словаччина має намір позбутися російської вакцини Sputnik V: немає попиту
Влада країни думає продати або подарувати частину російської вакцини балканським країнам, оскільки словаки нею робити щеплення не бажають....
Симптоми Covid-19 змінились через мутацію штамів - вчені
Медицина
Симптоми Covid-19 змінились через мутацію штамів - вчені
Тепер вчені вважають найбільш частими симптомами головний біль, нежить і біль у горлі...
У Києві за кошти інвестора побудують новий медичний центр
Медицина
У Києві за кошти інвестора побудують новий медичний центр
У Києві на території нефункціонуючого протитуберкульозного диспансеру в Шевченківському районі столиці побудують новий медичний центр...