[]

Уроки демократії від наших предків

Уроки демократії від наших предків

Сучасна система виборів – з бюлетенями, списками кандидатів і відверто настирливою, а часом і незаконною рекламою – прийшла до нас із Заходу. У той же час на території України були свої, національні, форми волевиявлення - протодемократичні об'єднання та громадські збори (ради, віче), що впливали на життя суспільства. Отже, як починалася, розвивалася і трансформувалася козацька демократія?

Варто почати з того, що в Київській Русі демократією і не пахло. Це була типова монархія, керована князем, якого, як всі розуміють, ніхто не вибирав – як правило, монархія була спадковою. Втім, стихійні прояви виявлення народної волі, все-таки, існували. Зараз вони відомі як віче. Це не був якийсь регулярний захід чи діючий державний орган. Скоріше, віче Київської Русі нагадувало сьогоднішній український Майдан – стихійні збори частини населення в тривожній і дуже неординарній ситуації. Серед таких могла бути смерть князя, який не залишив спадкоємців. Або ж небажання князя вийти на битву, коли вороги вже на підступах.

"Найбільш правильна відповідь на запитання "що таке віче?" – Це слово. Так, просто одне з старослов'янських слів (невідомо навіть, вживалося воно в розмовній мові), яке іноді літописці використовували для різного роду збору людей або заворушень", – каже експерт з історії Київської Русі, магістр Києво-Могилянської академії Вадим Аристов.

Хрестоматійним прикладом віче було Київське повстання 1068-го. Причиною його стала відмова князя видати киянам зброю і коней для продовження боротьби з половцями, які розбили об'єднані сили Ярославовичів (Ізяслава, Всеволода і Святослава) на річці Альті і грабували київські землі. Святослав втік до Чернігова, а Ізяслав і Всеволод – до Києва.

Після поразки, як свідчить літопис, "люди київські прибігли до Києва і вчинили віче на торжище і сказали, пославши (послів) до князя:

"Ось половці розсипалися по землі. Дай-но, княже, зброю і колій, і ми ще поб'ємось з половцями". Але Ізяслав цього не послухав".

Після цього почалося повстання. Люди звільнили з "порубу" полоцького князя Всеслава Брячиславича, проголосивши його великим князем. Ізяслав з братом Всеволодом втекли з князівського палацу, який був розграбований городянами, які взяли "незліченна безліч злата і срібла".

Пізніше Ізяслав перебрався до Польщі, де, заручившись підтримкою, через півроку висунувся на Київ з військом польського князя Болеслава. Всеслав, дізнавшись про це, втік назад у свій Полоцьк. Ізяслав же увійшов до Києва і, незважаючи на заступництво молодших Ярославовичів, послав свого сина Мстислава, який "порубав киян, які висікли було (з порубу) Всеслава, числом сімдесят людей, а інших осліпив, а (ще) інших він без вини погубив, не вчинили дізнання". Повстання було придушене.

Як видно з даного прикладу, князі не дуже-то прислухалися до думки громади, винесеної на віче, так що особливого впливу в українській частині Русі воно не мало.

Зовсім інша ситуація була в іншому місті Русі - Новгороді, де більше шести століть існувала своєрідна форма державного правління – щось на кшталт "вічового ладу" або "боярської республіки".

Громадяни збиралися на віче біля Софійського собору. Незгодні з прийнятим рішенням утворювали альтернативне віче на Ярославовому дворищі. Питання вирішували різні – про вибір або вигнанні князя, про війну і мир, про фінанси – але найчастіше літописці говорять про збори з нагоди надзвичайних подій, керованих посадовими особами.

Що стосується повноважень, оцінити їх дуже складно – віче часто саме визначало свою компетенцію, тому в різні періоди воно сильно відрізнялося. Над ним – своєрідною надбудовою – довліла урядова рада, яка виросла із дорадчої установи при князі, але згодом стала незалежною і об'єднувала в собі статечних, посадника, тисяцького, соцьких і кончанських старост.

Історія новгородського віче закінчилася в XV столітті – спочатку воно виродилося в олігархію (великі хлібороби підкуповували людей, створюючи собі "партії" і приймаючи потрібні рішення), а потім і зовсім зникло. 15 січня 1478-го в місто в'їхали московські бояри і дяки Івана III, забрали вічовий дзвін і ліквідували самоврядування.

Перш ніж говорити про козацької демократії, можна згадати вікінгів. Вони теж якийсь час вирішували питання точно так само – все суворі мужики збиралися в одному місці і кричали один на одного, намагаючись вирішити, хто буде головним, як ділити експропрійоване майно і кого б ще можна пограбувати.

Так-так, як би не було соромно це визнавати, до створення Запорізької Січі (а часом і під час її існування) козаки були свого роду злочинцями. Втікачі з різних земель і країн, які помчали в дикий степ, переслідувані панами і дуже часто з кримінальним минулим, абсолютно не гребували банального розбою. Але всі питання, все-таки, вирішували спільно.

Пізніше, коли вільні загони почали об'єднуватися і була створена перша Січ, традиція загальних зборів прижилася і залишилася. Мало того, вона проіснувала майже сто років, перш ніж перетворилася на церемоніальне дійство, на якому вже нічого не вирішувалося.

Козаки голосували підкиданням шапок і гучними криками

Але про все по порядку. У 50-х роках XVI століття Дмитро Байда-Вишневецький заклав на острові Хортиця Запорізьку Січ – перше повноцінне протодемократичне утворення в історії України.

"Головною причиною, по якій дослідники вважають козацьку республіку демократичним утворенням, було те, що кожен козак, що знаходився на Січі, міг взяти участь в Генеральній Раді, – розповідає кандидат історичних наук Могилянки Іван Гаврилюк. – Втім, подібна традиція була звичайною для всіх автономних квазімілітарістскіх утворень".

Генеральну Раду козаки збирали тричі на рік – на Різдво, Великдень і Покрову. Перед цим, скликаючи народ, били в барабани, стріляли з гармат і дули в труби. На Раді загальним голосуванням вирішували різні питання: обрання або переобрання гетьмана; питання війни, миру і служби (запорожці вважалися відмінними найманцями); поточні питання (Рада була адміністративним і законодавчим органом); судові питання (покарання злочинців і так далі).

"Про те, як це відбувалося, можна прочитати в щоденнику Еріха Лясоти, посланника імператора Священної Римської імперії Рудольфа II. У 1594 році він приїхав на Січ з пропозицією від імператора вступити до нього на службу і разом воювати проти турків, – говорить Гаврилюк. – Спочатку поговорив з козацькою старшиною, ті зібрали "коло" на площі біля церкви. Гетьман в центрі, осавули стежать за порядком. Розповіли всім про пропозицію імператора – і почалася рада".

Вже з цього документа помітно, що козацький старшина намагався відокремитися від решти – "черні", тому вони радилися окремо.

Природно, ніяких бюлетенів у козаків не було. Зате були шапки, які вони підкидали в повітря, і луджені глотки. Так і приймали рішення – хто голосніше кричить, той і правий.

Лясота пише, що запорожці погодилися на пропозицію Рудольфа, про що тут же повідомили старшині, пригрозивши, мовляв, якщо вони не підтримають – будуть убиті на місці. Ті перечити не стали.

Звичайно, ні про які кворуми на таких зібраннях не йшлося. Частина козаків могла бути в походах, частина роз'їжджалася по своїх справах – а рішення приймали ті, хто в момент зборів опинявся на місці. Що більшість вирішила – те й робили, а меншість могли побити за непокору або навіть убити.

Зате зміна влади відбувалася дуже швидко. Запорожці були войовничими хлопцями, тому гетьманів вибирали досвідчених і загартованих у боях. За прояв боягузтва можна було позбутися як посади, так і голови. Так сталося, наприклад, з гетьманом Яковом Бородавко, якого Петро Сагайдачний (до того часу обіймав посаду кілька разів) публічно звинуватив у небажанні йти з поляками в похід проти турків. Уміло зігравши на войовничості запорожців, він знову став гетьманом, а Бородавку згодом усунув. Подібні маніпуляції, до речі, не були чимось незвичайним – багато гетьмани користувалися послугами "агітаторів" і "пропагандистів", які виставляли противника в непривабливому світлі.

Основи козацької демократії захиталися в 1648 році після обрання гетьманом Богдана Хмельницького. Він провів кілька блискучих військових операцій проти поляків – битви під Корсунем і Жовтими Водами, – після чого посли Речі Посполитої прибули просити миру. Хмельницький зібрав Раду – але козаки, на відміну від нього і старшини, бажали продовження війни. Гетьману вдалося переконати їх, але осад, як кажуть, залишився.

Усі наступні скликання Хмельницький вміло звертав собі на користь, позбавляючись від незручних представників козацької старшини. І, нарешті, в 1654 році, на Переяславській Раді, коли було підписано договори з Москвою, стало зрозуміло, що загальні збори себе вичерали. У них, крім козаків, почали брати участь і селяни, і міщани, і духовенство, але основні рішення приймав гетьман і його Старшинська рада. Втім, на захист демократії варто згадати, що за всю історію Війська Козацького гетьмани не стали диктаторами і приймали рішення спільно зі старшиною.

У той же час Запорізьку Січ все більше і більше усували від управління козацькою державою. Запорожцям це, природно, не подобалося. Цим скористався знатний демагог і популіст Іван Брюховецький під час знаменитої Чорної ради 1663 року. Він запросив туди ігнорованих досі запорізьких козаків, пообіцявши, що вони будуть брати участь у прийнятті державних рішень, і, виступаючи перед сорокатисячна зборами (до речі, найбільшим за всю епоху), пообіцяв усім вольності. Варто, однак, згадати, що крім запорожців Брюховецький привів туди і московські війська, так що посада, по суті, була у нього в кишені.

На фото: Чорна Рада. На неї зібралося більше 40 000 людей, а переміг головний демагог і популіст.

Далі, після Переяслава, вплив Москви тільки зростав. Почали призначати (а не обирати) гетьманів, потім же їх і знімали. Згодом загальні збори трансформувалося в раду гетьмана, його оточення та представників полків (самих полковників і найбагатших старшин) – тепер замість тисяч людей збиралося 500-800 осіб. Почали з'являтися й держструктури – наприклад, суди. Генеральна Рада стала, скоріше, церемоніальним органом, який збирався для того, щоб прославити новообраного гетьмана. Впливати на його вибори у козаків вже не було ніякої можливості.

Але довгі роки, аж до революції 1917 року і після неї – Україна вважалась «неспокійною територією» з великим індексом вільнодумства, потенціалом народного опору та громадського і національного волевиявлення. Попри регулярні ущемлення демократії, знищення культури і мови, голодомори, розстріли та викорінювання цього волелюбного гену, він відроджувався в кожному новому поколінні с новою силою. Це вже, мабуть, у нас, українців, в крові – прагнення бути вільними.

[]
Теги
Схожi
Князь Володимир приїхав до Києва, аби посісти престол Русі
Історія
Князь Володимир приїхав до Києва, аби посісти престол Русі
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Історія
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Шеф київських жандармів князь Долгоруков після написання відомого вірша дав розпорядження вислати поета Чубинського з України на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції «за шкідливий вплив на розум простолюду»...
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Історія
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Оповіді про Характерників – це захоплююче і динамічне фентезі, яке ґрунтується на українській історії та міфології, котре має займати гідне місце серед легенд світу...
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
Історія
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
8 березня в усьому світі відзначається Міжнародний жіночий день, а мільйони жінок і дівчат отримують привітання.  З кожним роком це свято стає все більш невизначеним: що ми святкуємо та з чим вітаємо?...
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження  Михайла Горбачова
Історія
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження Михайла Горбачова
Сьогодні, 2 березня 2021 року виповнюється 90 років Михайлу Сергійовичу Горбачову...