Україну бомблять з літаків, заправлених паливом від французької компанії TotalEnergies - Le Monde

Російські підприємства, акціонером яких залишається французький енергетичний гігант TotalEnergies, беруть участь у виробництві авіаційного палива для літаків ВПС рф, які бомбять Україну. Такого висновку у спільному розслідуванні дійшли видання Le Monde та міжнародна організація Global Witness. 24 серпня, у День незалежності України, французьке видання опублікувало результати роботи під заголовком "Як газ TotalEnergies використовується для заправки російських бойових літаків в Україні". Про це докладно пише RFI.
Французька енергетична компанія TotalEnergies продовжує свою роботу в росії в умовах російської війни проти України, отримуючи прибуток від продажу газового конденсату, який служить для виробництва авіаційного палива для літаків, що бомбять Україну. Такими словами відкривають свою публікацію журналісти Le Monde Емманюель Грінспан та Жюльєн Буїсу. Розслідування засноване на відомостях, зібраних міжнародною неурядовою організацією Global Witness, що вивчила зокрема фінансові дані платформи Refinitiv, що входить до групи London Stock Exchange (біржа Лондона).
Розслідувачі простежили шлях постачання конденсату, який останніми — військовими — місяцями видобувається на Термокарстовому газоконденсатному родовищі. Це родовище в Ямало-Ненецькому окрузі в 2015 році ввела в експлуатацію компанія "Тернафтогаз" - спільне підприємство російського НОВАТЕК (51%) та французької компанії TotalEnergies (49%). По газопроводу сировина надходить на Пуровський завод з переробки конденсату, в якому французький енергетичний гігант залишається міноритарним акціонером з часткою 19,4%. Далі залізницею конденсат доставляють на НПЗ в Омську, де виробляють авіаційне паливо.
Омський НПЗ, як встановили розслідувачі, є постачальником двох військових авіабаз рф. Це військовий аеродром у Морозівську Ростовської області та авіабаза у Мальшево поблизу Воронежа. За даними правозахисників Amnesty International і Human Rights Watch, з Морозовська здійснювали вильоти літаки, що завдавали ударів по Маріуполю, а в Мальшево базуються Су-34, що бомбять Харківську область України.
Розслідувачі зазначають, що на конденсат, що видобувається спільним підприємством НОВАТЕК та TotalEnergies, за місяці війни припало понад 8% усієї сировини, отриманої Омським НПЗ. На дві зазначені бази з лютого до кінця липня завод поставив майже 43 тис тонн авіаційного гасу. Постачання палива з Омська на військові аеродроми до Морозовська і Мальшевого почалося в першій половині лютого вперше з 2017 року, зазначає Le Monde. Видання також зазначає, що обсягу поставленого за п'ять місяців війни палива достатньо для того, щоб 3400 разів заправити літак Су-34.
Le Monde нагадує, що група TotalEnergies спочатку публічно засудила вторгнення рф в Україну, зробила ряд кроків зі скорочення свого бізнесу на російському напрямку, але не пішла з росії, заявляючи, що її робота там не пов'язана з державою і веденням «військових операцій».
У коментарі, який цитує Le Monde у своїй публікації, французька енергетична компанія стверджує, що «TotalEnergies не є оператором видобувних потужностей і «не бере участі у прийнятті рішень» про переробку конденсату на заводі свого російського партнера (Пуровський ЗПК) та «не контролює продаж» продукції. Загалом «будучи міноритарним акціонером, TotalEnergies не має контролю над операційною діяльністю НОВАТЕК», цитує видання пояснення французького концерну.
Публікуючи ці коментарі, автори Le Monde, проте, зазначають, що група TotalEnergies не оголосила про намір повністю піти з росії (на відміну від інших західних енергетичних гігантів Shell, BP, Exxon, Equinor або ENI, які зафіксували «колосальні збитки») і продовжує отримувати прибуток від цієї роботи. Зокрема, фірма «не вважала за доцільне виходити зі складу акціонерів "Тернафтогазу"», не задумалася про ризик використання конденсату, що видобувається, для потреб армії рф, яка веде війну.
Автори Le Monde коментують і офіційні заяви керівництва TotalEnergies про те, що в рф французька компанія працює не з державою, а з приватним партнером. І тому поки що не йде з росії. Видання нагадує, що серед акціонерів НОВАТЕК залишається Геннадій Тимченко, який входить до «найближнього кола» путіна. З 2014 року Тимченко перебуває під санкціями США, а з цього року його ім'я – у списках санкцій ЄС та Великобританії.
Що стосується частки 49% у російському «Тернафтогазі», то їй французький гігант володіє через свою філію Total Termokarstovoye BV. Фірма була спочатку зареєстрована в Нідерландах (відомому «податковому Ельдорадо», за словами журналістів), а в 2019 році переведена до Франції. У 2021 році французи отримали від "Тернафтогазу" дивіденди на більш ніж 19 млн євро. На кінець минулого року вартість частки TotalEnergies у «Тернафтогазі» оцінювалася в €197 мільйонів, повідомляє Le Monde, завершуючи свій розслідувальний матеріал фразою: «Ціна іміджевих втрат ризикує виявитися вищою» для французького нафтогазового гіганта.
Заява TotalEnergies після публікації Le Monde
Енергетична компанія цієї ж середи відповіла на викривальну статтю спеціальною заявою.
TotalEnergies заявила, що не виробляє авіаційне паливо для російської армії і ніяк не пов'язана з постачанням палива російській військової авіації в будь-якій формі. TotalEnergies категорично спростовує всі "необґрунтовані твердження", що містяться у цій статті. TotalEnergies глибоко шкодує про велику кількість помилок, недомовок, неточностей, домислів та неправди, допущених у цій статті», йдеться у тексті заяви групи.
Компанія повторює, що «не відіграє жодної операційної ролі» у спільному підприємстві «Тернафтогаз», з 2015 року «не надавала фінансування» цьому СП, а «з лютого 2022 року не отримує від нього дивідендів».
"TotalEnergies відповість за пунктами на цю статтю і залишає за собою право вжити будь-яких відповідних юридичних дій для захисту своїх інтересів і репутації", - зазначено в заяві французької компанії.
На початку липня група TotalEnergies оголосила про передачу своєї 20-відсоткової частки, що залишилася в розробці Харягинського родовища російської компанії «Зарубіжнафта», яка з 2016 року є оператором проекту.
Наприкінці квітня — у розпал повномасштабного вторгнення рф в Україну — концерн Total Energies заявив про «початок виходу» з росії і списав активи на суму $4,1 млрд, зокрема стосовно проекту «Арктик СПГ 2». Французька компанія припинила виділення коштів на реалізацію цього проекту з виробництва зрідженого газу, в який вклала 2,5 млрд доларів (спільний проект із російською компанією НОВАТЕКу, запуск першої лінії заплановано на 2023 рік).
TotalEnergies також повідомила у березні, що припинить купувати російську нафту та нафтопродукти до кінця року (коли закінчиться термін чинних контрактів). Незабаром після вторгнення рф в Україну корпорація оголосила про припинення інвестицій у нові проекти в росії, а глава TotalEnergies заборонив своїм трейдерам придбання російської нафти на ринку. Компанія також планує продати свій завод з виробництва мастильних матеріалів у Калузькій області.
Французька TotalEnergies залишається в росії міноритарним акціонером НОВАТЕК (19,4%) та спільних із ним проектів — «Ямал ЗПГ» (20%), «Арктик СПГ-2» (10%) та «Тернафтогаз» (49%).
Компанія з Франції перестане закуповувати російський ЗПГ на спотовому ринку, але продовжить робити це за довгостроковим контрактом із «Ямалом ЗПГ» на 4 млн тонн на рік.
У TotalEnergies неодноразово наголошували, що французька компанія в рф на даний момент не є ні оператором нафтогазових родовищ або заводів із виробництва ЗПГ, ні інвестором у нові проекти.