TotalEnergies йде з росії: французи відмовилися від освоєння Харьягінського родовища

Французький енергетичний гігант TotalEnergies оголосив у середу, 6 липня, про передачу своєї 20-відсоткової частки, що залишилася, у розробці нафтового Харягинського родовища російської компанії «Зарубіжнафта», яка з 2016 року є оператором проєкту.
"Відповідно до принципів наших дій, викладених 22 березня з приводу нашої відмови від російської нафти, TotalEnergies домовилася передати "Зарубіжнафті" 20% своєї залишкової частки" у проєкті розробки Харьягінського родовища", - йдеться у заяві французької компанії, яка уточнює, що «угода ще підлягає схваленню російською владою». Сума угоди не розкривається.
Французька група тепер повністю виходить з проєкту, який з моменту його запуску в 1999 році дозволив видобути понад 20 мільйонів тонн нафти і приніс росії понад 4 мільярди доларів доходу.
Раніше про вихід із проєкту з розробки Харьягінського родовища оголошувала норвезька компанія Equinor (колишня Statoil), яка володіла в ньому часткою 30%.
У 2016 році TotalEnergies вже продала «Зарубіжнафті» частину своєї частки у Харягінському родовищі, скоротивши свою участь у проєкті з 40% до 20%. Харьягинське УРП - одне із трьох проєктів у росії, які реалізуються з урахуванням угод про розподіл продукції.
Наприкінці квітня — у розпал вторгнення росії в Україну — французький енергетичний гігант Total Energies оголосив про «початок виходу» з росії і списав активи на суму $4,1 млрд, зокрема стосовно проєкту «Арктик СПГ 2». Французька компанія припинила виділення коштів на реалізацію цього проєкту з виробництва зрідженого газу (спільний проєкт із російською компанією НОВАТЕК, запуск першої лінії заплановано на 2023 рік).
TotalEnergies також оголосила у березні, що припинить купувати російську нафту та нафтопродукти до кінця року (коли закінчиться термін чинних контрактів). Незабаром після вторгнення рф в Україну корпорація оголосила про припинення інвестицій у нові проекти в росії, а глава TotalEnergies заборонив своїм трейдерам придбання російської нафти на ринку.
Французька TotalEnergies залишається в росії лише міноритарним акціонером НОВАТЕКу (19,4%) та спільних із ним проектів — «Ямал ЗПГ» (20%), «Арктик СПГ-2» (10%) та «Тернафтогазу» (49%).
Компанія з Франції перестане закуповувати російський ЗПГ на спотовому ринку, але продовжить робити це за довгостроковим контрактом із «Ямалом ЗПГ» на 4 млн тонн на рік.
У TotalEnergies неодноразово наголошували на тому, що французька компанія в росії на даний момент не є ні оператором нафтогазових родовищ або заводів з виробництва ЗПГ, ні інвестором у нові проекти.