Учені створили вірус, який здатний знищити метастази раку

Протягом декількох десятиліть учені по всьому світу проводять дослідження штучно створених онколітичних вірусів, спрямованих на вибіркове вистежування і знищення ракових клітин. Однак ця нова терапія може виявитися неефективною або навіть небезпечною, якщо вона "попередить" імунну систему.
Про це повідомляє New Atlas.
На сьогоднішній день учені змогли налаштувати ці віруси, щоб уникнути виявлення їх імунною системою, дозволяючи відслідковувати рак навіть після того, як він поширився в організмі.
Ці організми тонко налаштовані на те, щоб заражати тільки ракові клітини, не чіпаючи здорові, а також дозволяє уникнути одного з головних ускладнень - променевої та хіміотерапії.
Але не все так просто. Імунна система людини - це добре налагоджена машина, яка відфільтровує чужорідних загарбників вірусів, незалежно від того, хочуть вони нам допомогти або нашкодити.
Однак проблема може бути гірше, ніж просто знищення вірусів до того, як вони вб'ють пухлину, в гіршому випадку імунна система може вийти з ладу, привівши до фатального стану, так званого цитокіонового шторму.
Для нового дослідження учені з Університету Еморі і Кейсовского університету Західного резервного району модернізували онколітичний вірус, щоб імунна система його не виявила.
Цей підхід "прихованого бомбардувальника" можна використовувати по всьому тілу, щоб дати терапії нову перевагу - відловити метастатичні пухлини.
"Імунна система ефективно відправляє віруси в печінку на утилізацію, коли вони вводяться внутрішньовенно. З цієї причини більшість онколітичних вірусів вводиться безпосередньо в пухлину, не зачіпаючи метастази. На відміну від цього, наш змінений вірус доставляється системно в досить високих дозах, що дозволяє придушити ріст пухлини, не викликаючи небезпечної для життя системної токсичності", - говорить Дмитро Шаяхметов, провідний автор дослідження.
Учені визначили три ділянки до яких прив'язуються антитіла природного імуноглобуліну M на часто використовуваному аденовірусі. Змінивши ці три області, антитіла більше не могли зв'язуватися з ними, запобігаючи оповіщенню імунної системи про їхню присутність.
Потім команда випробувала нову терапію на мишах. Гризунам з щепленими клітинами людського раку легкого ввели стандартний аденовірус та модифікований.
Модифікований, який вводилися внутрішньовенно у високих дозах, переносився мишами нормально. Однак зі звичайним аденовірусом миші померли через кілька днів у результаті пошкодження печінки.
Тварини з новим вірусом залишилися живі, у 35 відсотків із них спостерігалося знищення утворених метастазами пухлин, які згодом зарубцювалися. Це трохи замало, але на даному етапі дослідження було зосереджено на ухиленні від імунної системи.
Учені говорять, що цей вірус спочатку можна було б протестувати у пацієнтів з метастатичним раком легенів, а потім і в інших видів. Вони вважають, що завдяки модифікації вірусу цей спосіб буде ефективний для багатьох типів раку.
"Це новий шлях лікування метастатичних ракових захворювань. Його можна озброїти генами і білками, які стимулюють імунітет до раку, а потім зібрати капсид, оболонку вірусу, наче як конструктор Lego", - зазначив Шаяхметов.
Раніше Український Дощ писав, що дослідники довели ефективність нового підходу в лікуванні раку шийки матки. Він забезпечує кращий контроль над пухлиною та викликає менше побічних ефектів. Новий спосіб застосування променевої терапії значно покращує виживаність пацієнток з раком шийки матки.
Крім того, в США розробили вакцину проти раку та вже перейшла до першої фази випробувань препарату на людях.