Учасники кліматичної конференції COP26 у Глазго підписали «розчарувальну» декларацію

У суботу ввечері у Глазго учасники кліматичної конференції підписали документ, який мав внести значні зміни у питанні видобутку викопного палива. Але заявна підсумкова декларація щодо прискорення боротьби з глобальним потеплінням, на жаль, не забезпечуватиме утримання нинішнього рівня в 1,5°C. Одразу після підписання декларації, її назвали такою, що «розчаровує», пише RFI.
"Кліматичний пакт у Глазго" був прийнятий у суботу ввечері приблизно 200 міжнародними делегаціями після двох тижнів напружених переговорів і на один день пізніше за початковий графік. Оголошуючи про досягнення угоди, з тремтячим голосом і сльозами на очах голова конференції COP26 Алок Шарма сказав, що «глибоко шкодує» про зміни, внесені в останню хвилину, щодо викопного палива.
"Кліматична катастрофа все ще стукає у двері", - зазначив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш. За його словами, конференція COP26 стала "довгоочікуваними кроками вперед, але цього недостатньо".
Так званий «Пакт Глазго» не забезпечує гарантій збереження глобального потепління на його нинішньому рівні в 1,5°C, а також не відповідає на запити про фінансову допомогу для бідних країн, які вже страждають від кліматичних змін.
Текст, що отримав назву «Кліматичний пакт Глазго», було прийнято після двох тижнів напружених переговорів. За словами голови Всесвітньої кліматичної конференції британця Алока Шарма, останні зміни до проєкту пакту було внесено на прохання Китаю та Індії.
У той час як планета, згідно з даними ООН, вже зараз перебуває на «катастрофічній» траєкторії глобального потепління на 2,7°C у найближчі 50 років (порівняно з доіндустріальною ерою), текст лише закликає держави-члени підвищувати свої зобов'язання щодо зниження викидів парникових газів. Але при цьому передбачено коригування окремих країн – з урахуванням «особливих національних обставин». Саме цей пункт викликав критику з боку природоохоронних організацій.
Більше того, знайдений компроміс не забезпечує дотримання цілей Паризької угоди, підписаної у 2015 році, яка обмежує глобальне потепління «значно нижче» 2°C і, якщо можливо, 1,5°C.
Тим не менш, у тексті міститься безпрецедентна раніше згадка про використання викопного палива - головного винуватця глобального потепління. Зобов'язання країн-учасниць щодо скорочення використання цього виду палива було головною метою конференції у Глазго. Проте остаточне формулювання такого «зобов'язання» було пом'якшене. Не позначаючи жодних конкретних цифр, остаточна версія «пакту Глазго» закликає до «активізації зусиль зі скорочення використання вугілля та поступової відмови від неефективних субсидій на викопне паливо».