[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]

Суд про повернення скіфського золота Україні знов відкладено - тепер через вірус

Суд про повернення скіфського золота Україні знов відкладено - тепер через вірус

Апеляційний суд Нідерландів відклав розгляд справи по скіфському золоту з кримських музеїв через несприятливу ​​епідеміологічну ситуацію у зв'язку з поширенням коронавірусу.

Про це заявив в п'ятницю, 20 березня, директор Центрального музею Тавриди Андрій Мальгін.

«Дата наступного засідання у справі буде оголошено судом 7 липня 2020 року», - сказав директор музею.

Історія суперечки 

Експонати, через які йде суперечка, були відправлені Україною на міжнародну виставку «Крим: золото і секрети Чорного моря» у лютому 2014 року рішенням українського уряду. Виставка «Крим - золотий острів у Чорному морі» - експозиція історико-культурних цінностей, яка спочатку проходила у Рейнському крайовому музеї у німецькому Бонні (до 19 січня 2014 року), а потім відкрилась в археологічному музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Вона тривала з 7 лютого по 31 серпня 2014 року. Українська експозиція була сформована з колекцій 5-ти українських музеїв та історико-культурних заповідників. Експонати надали Музей історичних коштовностей України; Національний заповідник «Херсонес Таврійський»; Керченський історико-культурний заповідник; Бахчисарайський історико-культурний заповідник; Центральний музей Тавриди.

Після окупації Криму в 2014 році, Київ нагадав Амстердаму, що непогано було б повернути назад колекцію. При чому цікаво, що в суд подали позов у листопаді 2014 року спочатку кримські музеї з вимогою повернути експонати, а вже у квітні 2015 року суд схвалив запит України на участь у цьому процесі як зацікавленої сторони

Тож, як не дивно, але й країна-агресор захотіла також українського майна і заявила на нього свої «права» одразу після кривавого Іловайського котла, який влаштувала на Донбасі. Такий цинізм, звичайно, вражає, але факт залишається фактом: Росії здалося мало чужої території і крові - вона, не соромлячись свого міжнародного злочину, звернулася до Нідерландів (ніби від кримських музеїв) з вимогою віддати їй майно захопленої нею країни.

Тож в 2014 році частина експозиції 19-ти об'єктів, серед яких легендарні золоті меч та щит, повернулися до Музею історичних коштовностей у Києві, а решта зібрання, а саме 565 музейних предметів та 2111 одиниць зберігання, загальна вартість яких складає майже  €1,5 млн. стала предметом суперечки, адже була позичена з чотирьох музеїв Криму, анексованого Росією після початку виставки - у березні 2014 року. Амстердамський музей чомусь вирішив розібратися в суді, хто важливіший серед господарів цих реліквій – держава, яка їх надала  чи музей, який в тій державі знаходився,  і звернувся до науковців та юристів для вирішення правової колізії. У офіційній заяві Музей назвав ситуацію унікальною та наголосив, що не може піти назустріч Києву чи Сімферополю, а натомість чекатиме на вердикт суду.

У 2016 році судді Амстердаму, на основі конвенції ЮНЕСКО від 1970 року, заявили, що артефакти потрібно повернути Україні, а питання про власника колекції слід вирішувати після цього.

Чому експонати мають повернутись в Україну?

Договори про передачу експонатів на виставку уклав з організаторами виставки кожен музей окремо, проте оформлення дозволів на їх тимчасове вивезення з території України з цією метою оформляли відповідні державні органи, які підпорядковуються Мінкульту, і які відповідають за вчасне та повне повернення в належному стані саме в Україну усіх вивезених предметів.

Крім того згідно з українським законодавством всі експонати є власністю держави, і тому їх мають повернути Україні. Кримські музеї Україна розглядає лише як зберігачів музейного фонду, який все одно належить державі. Тому міністерство культури і вимагає повернути колекцію до Києва.

Крім того, у статті «Форс мажор» контрактів, укладених між музейними закладами України, кримськими музеями включно, з Рейнським Крайовим музеєм міста Бонн та Музеєм Алларда Пірсона – археологічним музеєм Амстердамського університету зазначено, що у будь-якому випадку сторони усвідомлюють, що експонати виставки є національним надбанням України.

Таким чином, всі музейні заклади визнали, що музейні предмети, які експонуються в Музеї Алларда Пірсона на виставці «Крим – золотий острів у Чорному морі» є національним надбанням України.

Слід також зауважити, що Міністерство закордонних справ Королівства Нідерландів надавало гарантійні зобов’язання щодо повернення культурних цінностей державі Україна.

Хід розгляду

Але чинні керівники кримських музеїв, які на сьогоднішній день підкоряються російському уряду, подали апеляцію на рішення амстердамського суду, оскільки вважають, що колекція є частиною «культурної спадщини Криму». Спеціальний представник президента РФ з міжнародного культурного співробітництва Михайло Швидкой заявив, що експонати мусять повернутися до Криму, бо є «міжмузейна співпраця та ЕТИКА міжмузейної спільноти». Нагадування про етику виглядає справді цинічно.

У липні 2019 року амстердамський суд знов відклав остаточне рішення про те, кому належить колекція, давши сторонам два місяці на надання додаткової інформації про права власності. Київ обурило таке рішення суду, оскільки реліквії є надбанням не тільки Криму, а всього українського народу і були добровільно надані Україною для участі в виставці, тому українська сторона подала клопотання про відведення судді, підозрюючи його в зв'язках з російською стороною.

Тоді суд заявив, що підсумкове рішення можуть винести через шість-дев'ять місяців. А до прийняття остаточного рішення історичні об'єкти будуть зберігати в музеї Аллард Пірсона (APM) в Амстердамі. Термін для надання сторонами додаткових документів і зауважень закінчувався 3 березня 2020 року, а судовий процес мав відновитися на початку 2020 року. Наразі, через карантин та пандемію судовий розгляд відкладено.

Тож, як не дивно, але на сьогодні ситуація виглядає таким чином: вертати чи не вертати власнику його майно і кому дістануться реліквії, які Україна надала у тимчасове користування для участі у вернісажі Нідерландам і які є власністю і культурно-історичним надбанням українського народу, буде вирішувати сторона, якій дали покористуватися експонатами, а саме – Нідерланди.

Раніше Український Дощ вже писав про жахливу ситуацію мародерства та масштабну експропріацію українського майна, що відбувається на окупованій території Криму.

До речі, згідно попереднього рішення суду Нідерландів (від весни 2018 р.) було винесено пункт, згідно якого спадщина з музеїв Криму має бути повернута Україні, як частина її культурної спадщини, однак українській стороні слід заплатити більше 100 тисяч євро музею Аллард Пірсона за зберігання даних артефактів (які нам не хотять вертати) протягом всього часу, поки цйде розгляд в вищому суді. От і позичай після цього експонати для участі в міжнародних виставках.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/novini\/ukraina-news.html"}]
Теги
Схожi
Ентоні Хопкінс вражає мережу своїми численними талантами
Культура
Ентоні Хопкінс вражає мережу своїми численними талантами
Геніальний актор вразив мережу спектром своїх талантів. Виявляється Ентоні не тільки геніальний актор, а й віртуозний музикант, композитор і художник...
Діячі культури просять не забирати у них гроші через коронавірус
Культура
Діячі культури просять не забирати у них гроші через коронавірус
Кабмін вирішив зменшити фінансування всіх напрямків діяльності Міністерства культури, молоді та спорту. Керівники держустанов звернулися до прем’єр-міністра...
«Спіймати Кайдаша»: український серіал б'є рекорди
Культура
«Спіймати Кайдаша»: український серіал б'є рекорди
На екрани вийшов проект за повістю Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім'я». Серіал викликав неймовірний резонанс, високі рейтинги і абсолютну любов глядачів...
 Весна без червоних доріжок
Культура
Весна без червоних доріжок
Цього року через карантин не відбудеться нагородження лауреатів загальнонаціональної програми «Людина року»...
Помер творець культового коміксу про Астерікса і Обелікса
Культура
Помер творець культового коміксу про Астерікса і Обелікса
Удерзо було 92 роки, він покинув цей світ уві сні через серцевий напад. Його родичі підкреслили, що митець не був заражений коронавірусом...