Дев'ятий вал мародерства: як Росія грабує Україну

Дев'ятий вал мародерства: як Росія грабує Україну

З України у різний час, за різних обставин були вивезені приватні і державні архіви, історичні реліквії, пам’ятки мистецтва і книжкові зібрання, які нині перебувають у різних куточках світу. І, якщо завдяки переговорам з державами Заходу, Україна поступово повертає історико-культурні цінності, то повернення українських старожитностей з Росії не відбувається зовсім. До того ж, після анексії росіянами Криму виникла ще і проблема, пов’язана з поверненням колекції скіфського золота з кримських музеїв, яка більш як рік «гостює» у Нідерландах.

Фактично на міждержавному рівні українсько-російська співпраця по проблемах реституції культурних цінностей була ліквідована ще за президентства Віктора Януковича. Сьогодні, за умов військової агресії Росії проти України, Москва зовсім не відповідає на запити Києва щодо повернення культурних цінностей з українських архівів, музеїв і храмів, вивезених у різні часи до російських музеїв.

Тож,  досі відвідувачів Третьяковської галереї у Москві на вході зустрічає унікальна мозаїка дванадцятого століття із зображенням святого Дмитра Солунського. Це – лише одна з мозаїк київського Михайлівського Золотоверхого монастиря, який був зруйнований у період так званої «безбожної п’ятирічки» (1932-1937 років).

 «Мозаїки створили візантійські майстри для оздоби храму на початку дванадцятого століття, а у 1938 році за рішенням радянського уряду їх вивезено … на тимчасове зберігання. Українська сторона має відповідні документи з мокрими печатками, згідно з якими Третьяковська галерея мала б повернути мозаїки київського Михайлівського собору через три місяці від початку експонування, та ще і власним коштом», – каже експерт українсько-російської Комісії експертів з питань мозаїк та фресок Сергій Кот.

Ще складніша ситуація з поверненням старожитностей, які вивезли з України нацисти у роки Другої світової війни, але які опинились у Радянському Союзі і донині зберігаються у Росії. За словами експертів,  цінності культури, що вивезені з території України у ті роки, при поверненні з-за кордону назад «не доїхали до України», а були різними шляхами переправлені до Росії.

 «Серед них – ще частина фресок Михайлівського Золотоверхого собору, вивезених нацистами з уже окупованого Києва. При поверненні з Німеччини ці речі, знайдені в американській зоні, були передані до радянської зони окупації. Фрески були на складах у Берліні, потім частину їх відправили до Києва, а частину – до Росії, під Ленінград. Таким чином ці унікальні речі там опинились і знаходяться досі. Ми повернули лише частину з них, одинадцять фресок», – каже експерт.

І це ще не все: в Криму ситуація ще гірша. За словами начальника управління музейної справи та культурних цінностей Міністерства культури України Василя Рожко, там відбувається «Дев’ятий вал мародерства» - розкрадається картинна галерея Айвазовського і багато інших творів мистецтва.

Першими забили на сполох жителі Феодосії, які добре пам'ятають заповіт митця, в якому він свої роботи передав у спадок місту. Нагадаємо, що картинна галерея відомого художника-мариніста вірменського походження Івана Айвазовського розташовується в Феодосії. У ній знаходяться 417 полотен майстра і його учнів, які є надбанням  не лише Феодосії, а всього українського народу.

Ще коли тільки-тільки сталася анексія Криму, депутат Володимир Ар'єв повідомляв, що з кримських музеїв в Росію вивозяться твори мистецтва:

«За моєю інформацією, зараз вивозяться картини Айвазовського, що зберігалися в кримських музеях, а також інші цінності. Вони вивозяться зараз в Ермітаж і інші російські музеї», - і додав, що цей факт є звичайним грабунком.

Тоді директор галереї Айвазовського Тетяна Гайдук спростувала цю інформацію. Більш того, вона заявила, що "не тільки передача, але навіть переміщення музейних експонатів галереї не передбачається". І ось знову набирає обертів скандал з приводу перевезення картин Айвазовського в Москву, а потім в Санкт-Петербург. Мешканка Феодосії Поліна в своєму інтернет-блозі по пунктам виклала стурбованість городян:

  • картинну галерею Айвазовського хочуть перепідпорядкувати з власності Феодосії в республіканську власність, що повністю суперечить згаданому заповітом художника;
  • ці картини влітку на чотири місяці планують перевезти в Третьяковську галерею спочатку в Москву, а потім в Пітер на виставку, тобто в той час, коли в Криму буде багато туристів. Таким чином, Росія вкотре робить ведмежу послугу кримчанам;
  • феодосійці серйозно побоюються, що картини Айвазовського можуть з Москви не повернути або в кращому випадку повернуться не оригінали, а копії-підробки.

«Оскільки Крим є тимчасово окупований, українська влада сьогодні не має механізмів прямого контролю над музеями на півострові. Доступні механізми контролю мають спеціальні моніторингові місії ЮНЕСКО, Ради Європи, які можуть домогтися в'їзду на півострів і перевірити, що там залишилося з музейного фонду України. І санкції. Ми припиняємо будь-яке наукове співробітництво з музеями, взаємодіючими з Росією, що порушують норми міжнародного права.» - коментує український чиновник Василь Рожко.

Випадок з музеєм, на жаль, лише епізод, що оголює сутність «злодійського» режиму Путіна з тією лише відмінністю, що навіть у «злодіїв» були «поняття». З іншого боку, факт того, що Кремль не соромиться грабувати території, які сам окупував, доводить, що цей режим не мислить категоріями історичної перспективи, тобто по суті не вважає ці землі своїми.

Андрій Клименко, головний редактор BlackSeaNews, наголошує що відбувається масштабна експоприація українського майна на території Криму:

«З картинами Айвазовського може трапитися все що завгодно. Їх можуть вкрасти під виглядом реставрації на багато років або під іншими приводами. Відбулася масштабна експропріація українського майна на території Криму. І це стосується не тільки феодосійської галереї, а й інших музеїв, наприклад, музею-заповідника в Херсонесі з унікальними експонатами. Крім музеїв, забрали велику кількість підприємств, заповідників з площею в десятки тисяч квадратних кілометрів, державні дачі, санаторії, пансіонати. Причому якщо в перший рік окупанти соромилися і для такої експропріації робили «прокладки» у вигляді кримських підприємств, то зараз без всякого сорому на сайті управління справами президента РФ значаться профспілкові санаторії, державні дачі, заповідники, винний концерн «Массандра», завод шампанських вин « Нове світло". Уявіть собі, управління справами Путіна приймає у власність кілька санаторіїв українських профспілок. Тобто ми зіткнулися з відвертим мародерством на трильйони доларів, яке нічим не зупинити, але ми повинні про це кричати на весь світ, користуючись будь-якою можливістю.»

Поведінка окупанта передбачувана - годувати окуповані території по мінімуму, а вивозити максимум. Російська навала в реальності стала «дев'ятим валом» для українських земель, яким довелося бути не тільки просоченими кров'ю і порохом, а й спустошеними звичайним грабунком. В цьому плані місцеві «поліцаї» завжди відрізнялися особливою роллю. Тож не дивно, що за два останні роки з Донбасу до Росії були вивезені потужності заводів, які були колись візитною карткою регіону (згадайте недавній випадок вивезення картонного заводу колишнім главою Луганської облради Валерієм Голенко), а в Криму не тільки розпивають рідкісні сорти вина, але і вивозять в РФ картини відомих художників і культурну спадщину чужої держави.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Культура
Український письменник Сергій Жадан мобілізується до лав Нацгвардії
Письменник та музикант Сергій Жадан мобілізується до лав 13-ї бригади Національної бригади України «Хартія»...
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Культура
Вийшов трейлер найочікуванішого фільму року про Розстріляне Відродження
Український ігровий фільм Тараса Томенка «Будинок Слово. Нескінчений роман» вийде в український прокат 9 травня...
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Культура
Мовний омбудсмен попросив Warner Bros. перекласти українською програми, які транслюють російською
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь попросив Warner Bros. Discovery створити українськомовну аудіодоріжку ...
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Культура
У Києві покажуть інтерактивну виставу: глядачі самі обиратимуть розвиток подій і фінал
Театр Aktorstvo презентує унікальну виставу-соціальний фарс, що досліджуватиме вибір глядачів...
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Культура
Геніальній поетесі Ліні Костенко - 94 роки
Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року у Ржищеві на Київщині. Її батько — педагог, який знав 12 мов...