Скорочення на 25% чисельності птахів у Європі ставить під загрозу усі екосистеми континенту

За 40 років кількість птахів на європейському континенті скоротилася на чверть. Щорічно у Європі вимирає 20 мільйонів птахів. За 40 років континент втратив 800 мільйонів особин. Головна причина масового зникнення птахів – інтенсифікація сільського господарства. Таким є висновок першої широкомасштабної роботи європейських учених, яку координував Національний центр наукових досліджень Франції (CNRS).
Безпрецедентне за розмахом дослідження орнітологів було опубліковано 15 травня на сторінках американського наукового журналу PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences). Аналіз ґрунтується на статистиці, зібраній дослідниками за 37 років у 28 країнах Європи. У моніторингу 170 видів птахів брали участь 20 тисяч спостерігачів.
Чисельність птахів падає повсюдно: у лісах, містах та селах
"З 1980 року чисельність птахів скоротилася на чверть", - констатував колектив європейських дослідників. — «Деякі екосистеми постраждали сильніше за інші: чисельність лісових птахів скоротилася на 18%, міських — на 28%, а от у сільськогосподарській зоні чисельність птахів скоротилася на 57%.
Дослідники простежили взаємозв'язок загибелі пернатих із зміною таких параметрів, як температура, урбанізація, наявність лісових масивів та методи ведення сільського господарства.
Промисловий підхід у сільському господарстві губить природу
Вчені пишуть, що в комплексі небезпечних для птахів факторів основну шкоду завдає «інтенсифікація сільського господарства, тобто збільшення кількості добрив та пестицидів, які використовуються на гектар». Це призвело до скорочення багатьох популяцій птахів, насамперед комахоїдних. Тому що добрива та пестициди порушують баланс усього харчового ланцюжка екосистеми.
Інтенсивне сільське господарство спричинило скорочення чисельності птахів у Європі на 25%. Це ставить під загрозу усі екосистеми континенту
В інтерв'ю агентству France-Presse координатор дослідження від CNRS Венсан Девіктор пояснив:
«Ми дійшли висновку, що інтенсифікація сільського господарства, зокрема використання пестицидів та хімудобрив, є в більшості випадків головною причиною скорочення популяцій птахів, особливо тих, які харчуються безхребетними». Комахи становлять «важливу частину раціону багатьох птахів, по крайнього заходу, певних стадіях їх розвитку». Знищення комах скорочує доступ птахів до корму, що порушує природний процес годівлі пташенят, змінює поведінку батьків та «знижує шанси потомства на виживання».
Так, вчені констатували значне зниження чисельності таких широко поширених видів, як сіра мухоловка (-63%) та знаменитий домовий горобець (-64%).
На друге місце за руйнівним впливом на необхідну для птахів екосистему, вчені ставлять загальне підвищення температур. Зростання температур призвело до скорочення на 40% популяцій, які віддавали перевагу холоду і на 18% птахів, які віддають перевагу теплому клімату.
Щоб зупинити масове вимирання птахів, вчені рекомендують розпочати зміни моделі сільського господарства, запровадженої після Другої світової війни. Вчені також говорять про зникнення птахів у містах. Екологічно спрямовані будівельні норми роблять житло більш герметичним. Біологічні потреби міських видів птахів не беруться до уваги. Горобці, стрижі та ластівки позбавляються звичного для них довкілля — у відремонтованих стінах і дахах більше немає розселин, на фасадах немає більше ніш, де птахи могли б звити свої гнізда. Зайве бетонування міського простору призводить до зникнення комах. За деякими джерелами, за 30 років населення літаючих комах скоротилася на 80%.
Людина, що позбавляє птахів можливості гніздитися і харчуватися, несе відповідальність за їх зникнення
У синтезі CNRS говориться, що скорочення чисельності птахів у Європі «ілюструє вплив діяльності людини на цілу групу видів із дуже різними потребами», що свідчить про «глибоку деградацію довкілля». Конкретно, «птахи беруть участь у фундаментальних взаємодіях всередині екосистем»: це хижак-регулятор інших видів, який бере участь у підтримці біорізноманіття, будучи розповсюджувачем насіння (орнітохорія), одночасно є ресурсом харчування для інших хижих видів.
Український Дощ писав раніше, що кияни та поліція перекрили в центрі рух транспорту: допомогали качці з каченятами перейти дорогу.