[]

Піонери української імміграції в Канаду. Хто вони?

Піонери української імміграції в Канаду. Хто вони?

19 вересня 1891 року, після 22 днів подорожі на пароплаві «Орегон», в Канаду прибули Іван Пилипів та Василь Еліняк (за різними джерелами - Єленяк або Ілиняк) з села Небилів Калуського повіту Станіславського воєводства (тепер – Рожнятівський р-н Івано-Франківської обл.) Зважилися вони на цю заокеанську подорож через чутки про «дармові землі» - тоді в Канаді за 10 доларів можна було отримати до 65 гектарів. Так Пилипів та Еліняк поклали початок масовій українській імміграції в Канаду.

Згодом Пилипів та Еліняк стали заможними фермерами і заснували найбільше поселення українців в Канаді в Една-Стар, нині місто Чіпман в канадській провінції Альберта. А Еліняк згодом став мером Чіпман.

Пилипів прожив 77 років і помер в 1936 році, Еліняк пережив свого колишнього компаньйона на 20 років.

Пам'ятник Пилипіву і Еліняку в селі Небилів Рожнятівського району
Івано-Франківської області

 

Масштабна імміграція українців з Галичини, Буковини, Лемківщини та Закарпаття в Канаду почалася в другій половині 1890-х. До цього доклав неабияких зусиль львівський агроном Осип Олесько, який розгорнув в Україні справжню агіткампанію: друкував брошури, статті та рекламні оголошення в газетах, обїжджав міста і села з лекціями. І вже з 1896 року українці не тільки сімями, а вже цілими групами почали виїжджати до Канади.

Оголошення в газеті 1890-х (морг - в Західній Україні до 1939 року міра землі, що дорівнювала 0,56 га) 

 

Перша хвиля імміграції тривала до початку Першої світової війни (1914рік). Близько 170 тисяч українців заселили цілинні землі в провінціях Манітоба, Саскачеван, Альберта, Квебек. Так широка, понад 1200 миль, смуга безлюдних прерій, завдяки українським фермерам, перетворилася на «хлібну корзину світу». Вони працювали в полі з весни до осені, а на зиму відправлялися на заробітки в міста. В наступному українців в Канаді почали називати Uke (Юкі) і навіть розрізняти по місцевості походження. Зокрема, канадці почали вживати термін «галішінз» (galicians).

Хата українських переселенців. 1911 рік

 

Михайло Чернівській з сім'єю перед своїм будинком в Коломиї-Січі в провінції Альберта. 1911 рік

 

Гончарна майстерня Петра Рупчана, який виїхав до Канади в 1905 році та оселився на сході Саскачевану. 1914 рік

 

На початку 1920-го року в Канаді з'явилися міста і селища з назвами регіонів, міст і селищ України. Зокрема, виникла низка українських поселень, що простягалися дугою з півночі Альберти до південного сходу Манітоби: Нью Київ, Прут, Буковина, Ярослав, Україна, Київ, Полтава, Тернопіль, Витків, Снятин, Коломия, Січ, Сокаль, Ольга, Дніпро, Дністер, Збруч, Карпати, Запоріжжя, Косів, Роса, Правда та інш.

Штампи поштових відділень в українських містечках провінції Манітоба, створених за першої хвилі імміграції 

 

Зверніть увагу, що у назвах населених пунктів українські іммігранти відображали не лише географічні назви своєї батьківщини, а й імена відомих українських діячів – Шевченко, Петлюра, Хмельницький, Сірко, Тарас тощо. На початку 21 століття Канада нараховувала близько 200 міст з українськими назвами.

У таких поселеннях українці будували власні церкви, школи та інститути.

Випускники інституту Петра Могили біля муніципалітету Сент-Жюльєн провінції Квебек. 1920 рік

 

Цікаво те, що не всі поселення з українськими назвами були засновані українцями. Так, містечко Одеса (провінція Онтаріо) існувало задовго до масової імміграції українців і було назване так ще в 1854 р. у зв’язку з Кримською війною. А дві Хортиці у Манітобі були засновані у 1870-х роках німецькими менонітами – нащадками німецьких колоністів, яких Катерина ІІ переселила після зруйнування Запорізької Січі.

Українські поселення в Канаді, створені за першої хвилі імміграції. 1896–1914 роки

 

Друга хвиля імміграції українців до Канади тривала з 1920-х до початку Другої світової війни в 1939 році, третя - з 1947 по 1960 роки, четверта почалася в 1989 році.

Ось так Іван Пилипів та Василь Еліняк поклали початок українській діаспорі в Канаді. За ці роки українці стали частиною канадської історії. Серед видатних канадців сотні відомих політиків, спортсменів, художників, учених і бізнесменів, що мають українське коріння.

Говорячи про етнічних українців, які досягли успіху на політичній арені Канади, можна згадати Вільяма Гавриляка, який тричі був обраний мером міста Едмонтон, екс-прем'єр-міністра провінції Альберта Едварда Стельмаха, а також Романа Гнатишина, який в 1990-1995 роках обіймав посаду генерал-губернатора Канади. Та й в нинішньому канадському уряді чимало політиків з українським корінням, наприклад, міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд.

Перша канадська жінка-астронавт Роберта Лінн Бондар також українського походження.

А памятаєте відому модель та актису, одну із зірок серіалу «Рятувальники Малібу», Еріку Майа - вона праправнучка Василя Еліняка - піонера української імміграції в Канаду.

Українська діаспора в Канаді - одна з найбільших в світі. За даними останнього перепису, етнічні українці становлять близько 4% населення Канади.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Два українці. Два прапороносці. Дві долі і дві країни - історія у двох знімках
Витоки
Два українці. Два прапороносці. Дві долі і дві країни - історія у двох знімках
Українців зазвичай вважають мирним народом, але «мирний» не означає «безпорадний». Історія це доводила неодноразово....
Історичний СУМівський календар: травень
Витоки
Історичний СУМівський календар: травень
Вашій увазі пропонується перелік травневих подій різних років, пов’язаних з історією становлення та діяльності Спілки Української Молоді...
22 квітня - було відкрито Українську господарську академію у Празі
Витоки
22 квітня - було відкрито Українську господарську академію у Празі
Саме на 22 квітня 1922 року припадає початок існування у Празі Української господарської академії, яка стала другою вищою школою української еміграції за кордоном...
Канада: Урочисте відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку
Витоки
Канада: Урочисте відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку
Прем’єр-міністр Канади Джон Діфенбейкер урочисто відкрив пам’ятник Тарасу Шевченку у місті Вінніпег, провінції Манітоба 9 липня 1961-го...
Історичний СУМівський календар: лютий
Витоки
Історичний СУМівський календар: лютий
Підбірка лютневих подій та дат, які пов’язані з історією та сьогоденням Спілки Української Молоді...