Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі

Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі

Озоновий шар Землі знаходиться на шляху відновлення внаслідок глобальної відмови від озоноруйнівних хімікатів, йдеться у новій доповіді групи вчених під егідою ООН. Такі звіти, що дають оцінку реалізації Монреальського протоколу захисту озонового шару Землі, публікуються раз на чотири роки.

У новому звіті йдеться про позитивний вплив поетапної відмови від майже 99% заборонених озоноруйнівних речовин, що «привело до помітного відновлення озонового шару у верхніх шарах стратосфери та зменшення впливу на людину шкідливих ультрафіолетових сонячних променів».

Доповідь підготувала велика група експертів Програми ООН з навколишнього середовища, Всесвітньої метеорологічної організації, NASA та ін. Вона була представлена 9 січня на щорічному засіданні Американського метеорологічного товариства.

Озоновий шар, що захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання Сонця, витончувався десятиліттями особливо через діяльність людини - використання хімікатів, які надають руйнівний вплив на озон. Йдеться насамперед про хлорфторвуглеці (CFC), які потрапляли в атмосферу. Ці речовини раніше використовували в аерозолях та холодильниках.

Монреальський протокол, прийнятий у 1987 році, був розроблений з метою захисту озонового шару та зняття з виробництва низки хімікатів, що його руйнують. Міжнародна угода була ратифікована всіма державами світу. З того часу в атмосфері значно зменшився вміст CFC.

Якщо нинішня політика залишиться в силі, очікується, що озоновий шар відновиться до значень 1980 року (до появи «озонової діри») приблизно до 2066 року над Антарктикою, до 2045 року — над Арктикою і до 2040 року — у всьому світі, вказують у своєму звіті.

У доповіді зазначається, що озонова діра над Антарктикою, площа якої змінюється, загалом з 2000 року повільно зменшується у розмірі та глибині. Попередня наукова оцінка за 2018 рік показала покращення стану озонового шару у середніх широтах Північної півкулі, зазначає WSJ.

Згідно з останнім звітом, відновлення озону йде за графіком – це фантастична новина. Вплив Монреальського протоколу на пом'якшення наслідків зміни клімату неможливо переоцінити. За останні 35 років Протокол став справжнім захисником довкілля,
— зазначила Мег Секі, виконавчий секретар програми ООН із довкілля.

Додаткова угода 2016 року, відома як Кігалійська поправка до Монреальського протоколу, передбачає поетапну відмову від інших речовин – деяких гідрофторвуглеців (HFC). Ці речовини сильно впливають на зміни клімату. Автори доповіді вважають, що реалізація поправки дозволить уникнути потепління на 0,3–0,5 градусів за Цельсієм до 2100 року.

Дії захисту озонового шару створюють прецедент для боротьби з кліматичними змінами: успіх у поетапній відмові від речовин, що роз'їдають озон, показує, що може і має бути зроблено в рамках відмови від викопного палива, скорочення викидів парникових газів, підкреслив генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації. Таалас.

Група вчених, що дають оцінку Монреальському протоколу, вперше проаналізувала проекти у сфері геоінженерії, що полягають у навмисному додаванні аерозолів до стратосфери (Stratospheric aerosol injection, SAI). Такі проєкти запропонували як потенційний метод боротьби з глобальним потеплінням за рахунок збільшення відображення сонячного світла. Група вчених вважає, що такі методи можуть призвести до ненавмисних згубних наслідків, зокрема для озонового шару.

Український Дощ писав раніше, що COP15 завершилася в Монреалі прийняттям багатообіцяючого «пакту про мир з природою».

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
В Австралії виростили найважчу у світі лохину
Екологія
В Австралії виростили найважчу у світі лохину
Лохина, вирощена в Новому Південному Уельсі, побила рекорд Гіннеса як найважча у світі. Вона важить 20,4 грама...
Вдруге за три дні у Словаччині ведмідь напав на перехожих: 2 людини поранено
Екологія
Вдруге за три дні у Словаччині ведмідь напав на перехожих: 2 людини поранено
У словацькому місті Ліптовський Мікулаш ведмідь вдруге за останні три дні напав на перехожих. Двоє людей перебувають у лікарні...
В Ісландії почалася евакуація мешканців через виверження вулкана
Екологія
В Ісландії почалася евакуація мешканців через виверження вулкана
На півдні Ісландії оголосили надзвичайний стан через чергове виверження вулкана на півострові Рейкʼянес...
Непорочне зачаття: чому деякі тварини розмножуються без сексу
Екологія
Непорочне зачаття: чому деякі тварини розмножуються без сексу
Це - рідкісний вид розмноження, коли яйцеклітина розвивається самостійно без запліднення...
Арабські Емірати «пішли під воду» через сильні зливи (фото, відео)
Екологія
Арабські Емірати «пішли під воду» через сильні зливи (фото, відео)
На Арабські Емірати обрушилися зливи із грозами, через що затопило дороги. У тому числі, під воду частково пішов Дубай...