Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі

Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі

Озоновий шар Землі знаходиться на шляху відновлення внаслідок глобальної відмови від озоноруйнівних хімікатів, йдеться у новій доповіді групи вчених під егідою ООН. Такі звіти, що дають оцінку реалізації Монреальського протоколу захисту озонового шару Землі, публікуються раз на чотири роки.

У новому звіті йдеться про позитивний вплив поетапної відмови від майже 99% заборонених озоноруйнівних речовин, що «привело до помітного відновлення озонового шару у верхніх шарах стратосфери та зменшення впливу на людину шкідливих ультрафіолетових сонячних променів».

Доповідь підготувала велика група експертів Програми ООН з навколишнього середовища, Всесвітньої метеорологічної організації, NASA та ін. Вона була представлена 9 січня на щорічному засіданні Американського метеорологічного товариства.

Озоновий шар, що захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання Сонця, витончувався десятиліттями особливо через діяльність людини - використання хімікатів, які надають руйнівний вплив на озон. Йдеться насамперед про хлорфторвуглеці (CFC), які потрапляли в атмосферу. Ці речовини раніше використовували в аерозолях та холодильниках.

Монреальський протокол, прийнятий у 1987 році, був розроблений з метою захисту озонового шару та зняття з виробництва низки хімікатів, що його руйнують. Міжнародна угода була ратифікована всіма державами світу. З того часу в атмосфері значно зменшився вміст CFC.

Якщо нинішня політика залишиться в силі, очікується, що озоновий шар відновиться до значень 1980 року (до появи «озонової діри») приблизно до 2066 року над Антарктикою, до 2045 року — над Арктикою і до 2040 року — у всьому світі, вказують у своєму звіті.

У доповіді зазначається, що озонова діра над Антарктикою, площа якої змінюється, загалом з 2000 року повільно зменшується у розмірі та глибині. Попередня наукова оцінка за 2018 рік показала покращення стану озонового шару у середніх широтах Північної півкулі, зазначає WSJ.

Згідно з останнім звітом, відновлення озону йде за графіком – це фантастична новина. Вплив Монреальського протоколу на пом'якшення наслідків зміни клімату неможливо переоцінити. За останні 35 років Протокол став справжнім захисником довкілля,
— зазначила Мег Секі, виконавчий секретар програми ООН із довкілля.

Додаткова угода 2016 року, відома як Кігалійська поправка до Монреальського протоколу, передбачає поетапну відмову від інших речовин – деяких гідрофторвуглеців (HFC). Ці речовини сильно впливають на зміни клімату. Автори доповіді вважають, що реалізація поправки дозволить уникнути потепління на 0,3–0,5 градусів за Цельсієм до 2100 року.

Дії захисту озонового шару створюють прецедент для боротьби з кліматичними змінами: успіх у поетапній відмові від речовин, що роз'їдають озон, показує, що може і має бути зроблено в рамках відмови від викопного палива, скорочення викидів парникових газів, підкреслив генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації. Таалас.

Група вчених, що дають оцінку Монреальському протоколу, вперше проаналізувала проекти у сфері геоінженерії, що полягають у навмисному додаванні аерозолів до стратосфери (Stratospheric aerosol injection, SAI). Такі проєкти запропонували як потенційний метод боротьби з глобальним потеплінням за рахунок збільшення відображення сонячного світла. Група вчених вважає, що такі методи можуть призвести до ненавмисних згубних наслідків, зокрема для озонового шару.

Український Дощ писав раніше, що COP15 завершилася в Монреалі прийняттям багатообіцяючого «пакту про мир з природою».

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Дослідники антарктичних восьминогів переконалися у можливості всесвітнього потопу
Екологія
Дослідники антарктичних восьминогів переконалися у можливості всесвітнього потопу
Нинішні темпи глобального потепління можуть призвести до танення Західно-антарктичного щита обсягом 2 млрд кубічних кілометрів...
На Рівненщині бобри допомагають ЗСУ захищати кордон України (відео)
Екологія
На Рівненщині бобри допомагають ЗСУ захищати кордон України (відео)
Навіть природа допомагає мешканцям Рівненщини. До захисту районів, які межують з Білоруссю, долучилися українські бобри...
Йде хвиля похолодання: коли в Україні очікувати снігопадів
Екологія
Йде хвиля похолодання: коли в Україні очікувати снігопадів
Цього року погода у січні дивує своїм аномальним теплом. У багатьох містах України навіть фіксуюють температурні рекорди. Але все повертається на круги своя
...
Від повені на Філіппінах постраждали понад 390 тисяч людей
Екологія
Від повені на Філіппінах постраждали понад 390 тисяч людей
Загинуло не менше 25 людей, ще 26 людей вважаються зниклими безвісти. Дев'ятеро людей отримали травми...
Джо Байден оголосив про надзвичайну ситуацію у штаті Нью-Йорк через аномальну хуртовину
Екологія
Джо Байден оголосив про надзвичайну ситуацію у штаті Нью-Йорк через аномальну хуртовину
За останніми даними, у США та Канаді не менше 50 людей загинули через затяжний зимовий шторм, який обрушився на більшу частину території двох країн...