[]

Що буде, якщо пити молоко щодня? Користь та шкода від лактози

Що буде, якщо пити молоко щодня? Користь та шкода від лактози

Молочні продукти для багатьох людей є основою харчування. Молоко супроводжує людину з перших днів її життя. Навіть, якщо хтось і не п'є саме молоко, то воно часто використовується як компонент інших готових страв. Люди з непереносимістю лактози також намагаються замінити його безлактозним різновидом, адже у молоці дуже багато важливих речовин і компонентів, необхідних для житттєдіяльності людини. Тож з'ясуємо, у чому користь цього продукту, як часто його можна вживати і чи є від нього шкода.

У давнину у людства здатність перетравлювати молоко була обмежена дитячим віком, оскільки дорослі не виробляли фермент, необхідний для травлення лактози в молоці. Тому люди перетворювали молоко на сир та інші продукти, щоб знизити рівень лактози.

Тисячі років тому у популяції європеоїдів поширилася випадкова мутація, яка дозволила виробляти лактазу у дорослому віці. Вона дозволила використовувати молоко як нове джерело харчування, здатне підтримувати населення, коли інших джерел їжі було недостатньо.

Пастеризоване та стерилізоване молоко

Молоко проходить обробку (пастеризацію або стерилізацію), щоб збільшився термін його зберігання і воно стало безпечнішим для вжитку. У парному молоці можуть бути мікроорганізми, шкідливі для здоров'я людини, які вмирають після нагрівання продукту в межах температур від +63 °C до 100 °C. Також завдяки цьому молоко швидко не скисає.

Пастеризація одержала свою назву на честь французького вченого Луї Пастера. Для цього процесу молоко спочатку ретельно очищають та охолоджують, а потім проводять процедуру пастеризації різними способами:

Тривалим нагріванням до +65 ° С близько півгодини;
Швидким нагріванням до +75 ° С на півхвилини;
Миттєвим нагріванням до +90 °С та різким охолодженням (більша частина шкідливих мікроорганізмів у молоці не витримує різких перепадів температур).

Стерилізація молока проходить при температурах більш ніж +100 °С, що дозволяє зруйнувати всі мікроорганізми, що присутні у продукті. Відповідно, таке молоко має більшу стійкість і тривалість зберігання.

Ультрапастеризація - це також високотемпературна обробка, де молоко миттєво нагрівається до 135-140 ° C і очищається від усіх бактерій.

Але недоліки даних процедур у тому, що зменшується біологічна цінність продукту. Тому найчастіше такі методи використовують при створенні питного та згущеного молока, вершків. Як правило, термін зберігання стерилізованого ультрапастеризованого молока може бути до року, оскільки в ньому немає бактерій, які призводять до скисання, а пастеризованого - максимум два тижні.

Користь молока

Молоко - відмінне джерело вітамінів та мінералів, особливо білка та кальцію. Другий відіграє важливу роль у здоров'ї кісток, русі м'язів і нервових сигналів. Деякі виробники збагачують коров'яче молоко вітаміном D – ще однією поживною речовиною, яка покращує здоров'я кісток.

Молоко та молочні продукти мають хороший баланс білків, жирів та вуглеводів і тому є дуже важливим джерелом необхідних поживних речовин, у тому числі:

Кальцію;
Рибофлавіну;
Фосфору;
Вітамінів А та В12;
Калію;
Магнію;
Цинку.

Молоко – джерело калію, що допомагає розширювати кровоносні судини та знижує кров'яний тиск. Отримання більшої кількості калію при одночасному зниженні споживання натрію (солі) може зменшити кров'яний тиск, зменшуючи ризик серцевих захворювань та інсульту.

Якщо зовсім виключити з раціону молоко та молочні продукти, це може призвести до недостатнього надходження кальцію. Це особливо важливо для жінок старше 50 років і людей похилого віку, які відчувають підвищену потребу в кальції. Дефіцит кальцію може призвести до таких станів, як остеопороз (захворювання, що призводить до втрати кісткової маси).

Також дослідники кажуть, що існує зв'язок щоденного вживання молока зі зменшенням прогресування остеоартриту — невиліковного захворювання, що викликає пошкодження хрящів і тканин, що їх оточують.

Молоко та ракові захворювання

Молоко містить кальцій і вітамін D - дві поживні речовини, які можуть знижувати ризик розвитку раку. Кальцій може захистити слизову оболонку кишечника та знизити ризик раку товстої кишки та прямої кишки.

Вітамін D може відігравати роль у регуляції росту клітин. Деякі дослідження показують, що ці елементи можуть сприяти зменшенню ризику раку простати та грудей.

Молоко та спорт

Як коров'яче молоко допомагає молодим телятам швидко розвиватися та набирати вагу, так воно може сприяти зростанню та набору м'язової маси у людини. Коров'яче молоко - чудове джерело високоякісного білка, що містить усі незамінні амінокислоти для людей, які займаються спортом.

Молоко та карієс

Молоко та молочні продукти зменшують ризик розвитку карієсу. Наприклад, вживання сиру та інших молочних продуктів:

Знижує кислотність у роті (що викликає карієс);
Стимулює відтік слини;
Зменшує утворення зубного нальоту;
Знижує частоту виникнення карієсу (руйнування зубів).

Алергія на коров'яче молоко

Алергія на коров'яче молоко та пов'язані з ним молочні продукти проявляється в одного з 50 дітей та відрізняється від непереносимості лактози. У небагатьох дорослих є алергія на коров'яче молоко. Люди, які страждають на алергію на коров'яче молоко, також можуть мати алергію на молоко інших тварин, наприклад козяче або овече.

Якщо у людини алергічна чутливість, це зазвичай пов'язано з одним або декількома білками в молоці. Білки козячого молока тісно пов'язані з білками коров'ячого молока, тому заміна одного типу молока іншим зазвичай не допомагає.
Алергія на молоко зазвичай зустрічається саме у дуже маленьких дітей, але у більшості з них зазвичай вона проходить або вони розвивають толерантність до молока.

Непереносимість лактози

Лактоза - тип вуглеводів або цукру, який природно міститься в молоці будь-якого ссавця, включаючи людину. Зазвичай фермент тонкого кишечника розщеплює лактозу, щоб вона могла всмоктуватись у кровотік.

Деякі люди виробляють недостатньо лактази. Коли вони п'ють молоко, неперетравлена ​​лактоза розщеплюється бактеріями в їхньому товстому кишечнику, викликаючи гази, здуття живота, біль і діарею. Цей стан називається "непереносимістю лактози".

Людина може народитися з непереносимістю лактози, або вона розвинеться у більш дорослому віці. Якщо ви вважаєте, що у вас непереносимість лактози, зверніться до лікаря.

Якщо у людини є діагноз «непереносимість лактози», можна використовувати молоко без лактози або продовжувати вживати звичайне молоко, але в менших кількостях. Будь-хто, хто страждає на алергію або непереносимість коров'ячого молока, може також спробувати корисні альтернативи йому: наприклад, у магазинах буває доступний ряд замінників: таких як мигдальне, соєве, кокосове, конопляне та вівсяне молоко.

Шкода від молока

Хоча молочні продукти містять багато витаминів та питних речовин, є дослідження, які показують, що високе споживання молочних продуктів, таких як нежирне молоко та сир, може збільшити ризик раку простати та раку грудей.

Також, незважаючи на користь кальцію, деякі наукові дані пов'язали надлишок у вживанні цього елемента з підвищеним ризиком розвитку раку простати, а високий вміст та споживання витамину D з молока – з підвищеним ризиком раку підшлункової залози.

Надлишок кальцію, або гіперкальціємія, може спричинити запори, каміння у почках або ниркову недостатність. Це рідко трапляється лише через молочну дієту, але це може бути небезпечно, коли людина приймає добавки кальцію.

Дослідження також показують, що вживання жирних молочних продуктів, таких як масло, може збільшити ризик розвитку проблеми з мозком і запаленням. Молочні продукти містять багато насичених жирів. Американська кардіологічна асоціація зазначає, що вживання дуже великої кількості насичених жирів може підвищити рівень холестерину, підвищуючи ризик серцевих захворювань та інсульту. 

Денна норма споживання молока та інших молочних продуктів у сукупності не повинна перевищувати 500 мілілітрів (близько 500 грам). Для дітей від 4 до 7 років це число приблизно 350 грамів, у віку від 7 до 9 років - близько 400 грамів. Від 10-12 років норма споживання молочних продуктів така сама, як і для дорослих.

Український Дощ писав раніше, що вчені назвали дуже корисний продукт при гіпертонії.

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
10 продуктів, якими можна «заїcти стрес»: здорові продукти, що здатні позитивно вплинути на нервову систему
Їжа
10 продуктів, якими можна «заїcти стрес»: здорові продукти, що здатні позитивно вплинути на нервову систему
Ми пропонуємо лише здорові продукти, які здатні позитивно вплинути на нашу нервову систему...
Рецепт смачного десерту без цукру, що ніяк не зашкодить вашій фігурі
Їжа
Рецепт смачного десерту без цукру, що ніяк не зашкодить вашій фігурі
Відмовитися від смакоти не просто, але у пригоді може статися десерт без цукру, борошна та олії...
«Українська гастрономія – це не фестиваль з галушками»: у Франції вийшла книга про українську кухню 
Їжа
«Українська гастрономія – це не фестиваль з галушками»: у Франції вийшла книга про українську кухню 
Український голос голосно звучить у світовому гастрономічному хорі....
Німецькі дієтологи назвали кращу їжу для судин та зниження холестерину
Їжа
Німецькі дієтологи назвали кращу їжу для судин та зниження холестерину
Щоб нормалізувати ліпідний обмін, важливо зменшити у раціоні харчування кількість продуктів із вмістом тваринних жирів та простих вуглеводів...
Шеф-кухар розповів про улюблене блюдо 8-річного принца Джорджа Кембриджського
Їжа
Шеф-кухар розповів про улюблене блюдо 8-річного принца Джорджа Кембриджського
Маленький британський принц Джордж росте справжнім гурманом...