[]

Марта Пітчук - феномен західноукраїнського мистецтва

Марта Пітчук - феномен західноукраїнського мистецтва

Марта Пітчук – феномен західноукраїнського мистецтва. У свої 27 дівчина написала понад сотню картин, розмалювала з десяток будинків та мала декілька персональних виставок. Родом з Івано-Франківська, Марта закінчила Косівський інститут прикладного й декоративного мистецтва за спеціальністю ”монументальний живопис”, а у Львівській академії друкарства здобула фах ”художник-ілюстратор”.

Дівчина зізнається, що її життя розділилося до серії “Мотанка” - і після. Цикл славетних робіт почався випадково. Коли в старенькій сільській хатинці Марта знайшла чільце (традиційний гуцульський головний убір). Але не таке, як сьогодні продають на базарах, з пластику, - а металеве, старовинне. Дівчина дуже здивувалась, оскільки вважала себе обізнаною в історії та культурі, а тут виявилось, що чільце може бути різним, а вона живе тут і не знає які були головні убори в українських горян. 

Марта почала шукати регіональні особливості. Пірнувши з головою у свої дослідження, мисткиня виринула на світ разом зі своїми яскравими і чуттєвими “Мотанками”.

  

Серія робіт Марти Пітчук «Мотанка» налічує близько 40 картин і зображує жінок у старовинному українському вбранні. Найбільше гуцулок, та є також і красуні з інших регіонів України.

На полотнах передані вітер, непокірність як відбиток характеру зображеної жінки. Кожен образ – вольовий, гордий, заглиблений у себе.

У героїнь серії "Мотанки" закриті лиця, але насправді кожна має обличчя. Художниця їх прописує повністю – з повіками і зіницями. Робить готовий портрет, а потім закриває його – щоб мотанка мала душу і характер, навіть якщо його не видно.

 

У картинах поєдную минуле з сучасним. Мотанка – прадавній український оберіг. Лялька попередніх століть зливається в одне ціле із жінкою з плоті й крові. Така мотанка уже не предмет, а особистість – зі своїми думками й поглядами. Вона – втілення минулого, що ожило. Хотіла втілити ідею, що українки - непокірні. Жваві, з характером. Непрості. Вони всі трохи мольфарки. У мене є гуцульське коріння. Може, воно так впливає.” - розповідає Марта.

Молода художниця чаклує пензлем не лише над полотном, але й на стінах багатоповерхівок. Разом зі своїм чоловіком Марта прикрашає українські міста вишуканими муралами. Серед щасливчиків вже є Стрий, Чернівці, Коломия, Більшівці, Хмельницький, Івано-Франківськ і Ворохта. 

Між іншим, ті з вас, хто їздив автівкою у Карпати, щоб підкорити Говерлу, мали бачити цей мурал на старовинному кам’яному мості. Талановита сімейна пара зобразила на стінописах чоловіка та жінку у гуцульському вбранні.

"Я вважаю, що сучасний український художник, повинен пропагувати українське. В своїх картинах хочу показати те, що наше традиційне може бути сучасним, стильним, іти в ногу з часом, але при цьому підкреслювати нашу глибину і традиції", - поділилася художниця.

Також маємо можливість підгледіти за процесом чаклування над "Мотанками", у художній майстерні мисткині.

Твори художниці зберігаються у приватних колекціях Англії, Німеччини, Чехії, Італії, Аргентини, США та Канади. Марта Пітчук брала участь у багатьох групових та персональних виставках в Києві, Львові, Харкові, Івано-Франківську, Луцьку. У 2019 році представляла Україну в груповій виставці українського арт-проєкту "Генезис", Dancing House Gallery, Чехія.

Пишаємось талановитими українцями і бажаємо ще більше натхнення і творчості мистецьким серцям! 

[]
Теги
Схожi
Рідкісну картину Девіда Боуї можуть продати за $31 тисячу
Мистецтво
Рідкісну картину Девіда Боуї можуть продати за $31 тисячу
Рідкісну картину британського рок-музиканта Девіда Боуї, яку придбали на барахолці всього за чотири долари, виставили на аукціон...
Картину Івана Марчука продали за $96,8 тисяч на аукціоні (фото)
Мистецтво
Картину Івана Марчука продали за $96,8 тисяч на аукціоні (фото)
Полотно встановило ціновий рекорд в Україні...
У Києві намалювали найдовший в Україні історичний мурал (фото)
Мистецтво
У Києві намалювали найдовший в Україні історичний мурал (фото)
У столичному парку «Відрадний» створили найдовший в Україні мурал на історичну тематику...
Картину Бенксі «Метальник квітів» на аукціоні Sothebyʼs продали за $12,9 млн
Мистецтво
Картину Бенксі «Метальник квітів» на аукціоні Sothebyʼs продали за $12,9 млн
Лот уперше можна було купити за криптовалюту...
Картину легендарного Бенксі продали на аукціоні за 2,1 мільйона доларів (фото)
Мистецтво
Картину легендарного Бенксі продали на аукціоні за 2,1 мільйона доларів (фото)
Картина андеграундного художника Бенксі вартістю 2,1 мільйона доларів була створена 19 років тому...