МАГАТЕ закликає зупинити бої навколо станції, щоб уникнути ядерної катастрофи

Запорізька атомна станція, що знаходиться під російською окупацією, у вихідні знову зазнала обстрілу. Глава МАГАТЕ попереджає, що загроза ядерної катастрофи через бої в районі АЕС є цілком реальною. Він наполягає на терміновій необхідності припинити бойові дії навколо станції та направити на ЗАЕС експертів з ядерної безпеки. Україна закликає до міжнародних санкцій проти атомної галузі рф «у відповідь на російський ядерний терор».
«Енергоатом» у неділю заявив, що 6 серпня російські війська знову обстріляли ракетами Запорізьку АЕС — найбільшу в Європі атомну станцію, яка знаходиться під російською окупацією з березня.
У повідомленні «Енергоатому» йдеться, що під російський обстріл потрапив майданчик ЗАЕС, розташований поблизу сховища відпрацьованого ядерного палива (ВЯП).
«Очевидно, цілилися саме в контейнери ВЯП, які просто неба зберігаються поряд з місцями обстрілу», — стверджують в «Енергоатомі».
Компанія зазначає, що ракетні удари пошкодили три датчики радіаційного моніторингу навколо майданчика, тому неможливо своєчасне виявлення можливого витоку радіації з контейнерів. Крім того, через розлітання уламків пошкоджено близько 800 квадратних метрів віконних поверхонь у різних спорудах ЗАЕС, уламкове поранення отримав один із працівників ЗАЕС.
При цьому всі російські військові, а також персонал "Росатому" заздалегідь сховалися в бункерних приміщеннях кризового центру та центру техпідтримки на станції, кажуть в "Енергоатомі".
Окупаційна влада Енергодару стверджує, що удару по ЗАЕС у ніч на неділю завдали ЗСУ з РСЗВ «Ураган». Неназваний представник окупаційної «адміністрації», що в зоні поразки опинився район сухого сховища ВЯП та пост автоматизованого контролю радіаційної обстановки. За його словами, від місця падіння осколкових бойових елементів і самого ракетного двигуна до енергоблоку ЗАЕС, що діє, — не більше 400 метрів.
«Цілком реальна небезпека ядерної катастрофи»
Раніше в суботу «Енергоатом» повідомив про відключення одного з трьох енергоблоків АЕС після обстрілу днем раніше і заявив про ризик витоку радіації. Сторони тоді теж поклали відповідальність за обстріл один на одного.
За даними «Енергоатому», внаслідок п'ятничного обстрілу було пошкоджено азотно-кисневу станцію та об'єднаний допоміжний корпус. «Енергоатом» закликав міжнародне співтовариство змусити росію звільнити ЗАЕС та передати атомну станцію під контроль України.
Українські та західні військові стверджують, що росія користується АЕС як прикриттям для складування озброєнь та завдання ударів по українським військам, користуючись тим, ЗСУ не можуть завдати удару у відповідь.
Як заявив глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі, обстріли говорить про цілком реальну небезпеку ядерної катастрофи, яка може загрожувати здоров'ю людей та навколишньому середовищу в Україні та за її межами.
Пізніше в МАГАТЕ заявили, що, за попередньою оцінкою експертів організації, у плані ядерної та фізичної безпеки ситуація на ЗАЕС є стабільною, безпосередніх загроз немає, проте деякі з невід'ємних компонентів безпеки були порушені.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що засуджує російські військові дії навколо Запорізької АЕС, назвавши це ще одним прикладом зневаги росії до міжнародних норм. Він закликав допустити на ЗАЕС місію МАГАТЕ.
У свою чергу, компанія «Енергоатом» заявила, що росія бажає пошкодити лінії електропередач, через які електроенергія надходить в українську енергосистему, і знеструмити південь країни. У компанії вважають, що росіяни перейшли до сценарію руйнувань, створення ядерної та радіаційної аварії на ЗАЕС і прогнозують, що обстріли, ймовірно, продовжаться. За даними «Енергоатому», співробітники «Росатому», які перебувають на ЗАЕС, координують програму з відрізання станції від енергосистеми України через артилерійські обстріли.
В «Енергоатомі» також зазначають, що російські загарбники розмістили свою військову техніку із озброєнням у машинних залах першого та другого енергоблоків, що «фактично є мінуванням енергоблоків із двома ядерними реакторами».
Президент України Володимир Зеленський під час телефонних переговорів із головою Європейської ради Шарлем Мішелем заявив про необхідність запровадити санкції проти російської ядерної галузі та ядерного палива «у відповідь на російський ядерний терор».
Запорізьку АЕС російські війська захопили на початку березня. Перед окупацією через обстріл спалахнула пожежа в навчально-тренувальному корпусі ЗАЕС.