Крим без води: навіщо Кремль осушив півострів

Крим без води: навіщо Кремль осушив півострів

З 7 вересня в анексованому Росією Криму ввели погодинне постачання питної води. Жителі Сімферополя, Бахчисарая і ще 39 довколишніх населених пунктів тепер будуть отримувати її лише вранці та ввечері. Окупаційна влада в особі т. зв. глави Сергія Аксьонова стверджує, що це трапилося через посуху й обміління водоймищ. Однак українські експерти запевняють, що води для кримчан вистачає навіть у найбільш посушливий період, проблема в іншому.

"У Криму завжди були проблеми з водою. Цього року вони загострилися не тільки через посуху, а тому що окупанти використовують питну воду на військові потреби виробництва заводів "Кримський титан "і" Кримсода". До того ж ще й маніпулюють, мовляв, щоб вирішити проблему води, Україна повинна подати її до Криму по Північно-Кримському каналу. Так кримчани виявилися заручниками в руках окупантів", – пояснила журналістам OBOZREVATEL мешканка півострова і українська публіцистка Лариса Волошина.

Про те, що цього року Крим зіткнеться з гострим браком води через відсутність опадів, Аксьонов говорив ще на початку літа. Усього на півострові 23 великих водосховища, об'ємом близько 399 млн кубів. На початок червня вони були наповнені лише на 90 млн кубів, це рекордно низький показник, а до кінця літа виявилися на межі висихання. На початку вересня воду стали подавати за графіком, так розпочався третій, найжорстокіший етап обмежень для населення. Споживання води з 450 тис. кубометрів знизилося вчетверо – до 100 тисяч.

"Проблема з водою в Криму буде існувати доти, доки звідти не забереться російський президент Володимир Путін. А сьогоднішніх можливостей у РФ не вистачає для вирішення водної проблеми", – запевнив український політик Андрій Сенченко, який три терміни працював віцепрем'єром кримського уряду.

За його словами, для місцевого населення води в Криму досить. У вигляді поверхневих стоків півострів отримує приблизно 1 млрд кубів води, плюс пів мільярда з підземних горизонтів. Загалом це півтора мільярда кубів води на рік. У найбільш посушливий рік її менше на 20%. Кримчанам для потреб необхідно 100 млн кубів – тобто в 12-15 разів менше, ніж наявно. Але щоб зібрати поверхневі стоки, очистити їх і подати як готову воду населенню, потрібні певні інвестиції, на які Росія сьогодні не здатна.

А тепер найголовніше: на наявні джерела водопостачання суттєво збільшили навантаження не менше ніж 600 тисяч росіян, яких у Крим перевезли з російської глибинки.

"Самих колонізаторів, яких туди завезли і які вважають, що приїхали до Криму назавжди, 300 тисяч осіб. Додаємо ще 100 тисяч військовослужбовців і членів їхніх сімей. А цього літа через закриті кордони в Крим поїхали ще й російські туристи. Загалом набереться не менше ніж 600 тисяч осіб, а то й мільйон. Усе це збільшує навантаження на водопостачання на 50%, через що води стало дуже не вистачати", – запевнив Сенченко.

Політик переконаний, якщо Росія хоче вирішити водну проблему швидко – насамперед повинна припинити незаконний туризм. А щоб кардинально впоратися з нею, Путін просто повинен податися з Криму.

"Але замість цього Росія постійно хоче корумпувати нашу владу, намагаючись то за гроші, то за політичні обміни змусити Україну подати воду. І так буде завжди. Але українське суспільство не дозволить ні цій владі, ні наступній піти на такий крок. Вода в Крим повернеться тільки тоді, коли він повернеться до складу України", – запевнив Сенченко.

Росія намагається тиснути на Україну

Ще з початку літа Росія через різні міжнародні майданчики намагається вплинути на Україну відкрити Північно-Кримський канал і почати водопостачання. Через цей канал до анексії Україна забезпечувала до 85% потреб Криму в прісній воді. Канал з'єднує головне русло Дніпра з островом. У 2014-му поставки води припинили, а окупанти почали поповнювати запаси з водосховищ природного стоку і підземних джерел. Через посуху останніх років і забезпечення водою насамперед військових об'єктів води в Криму стало критично не вистачати.

Крим повернувся на 50 років назад

Керівник моніторингової групи "Інституту чорноморських стратегічних досліджень" Андрій Клименко переконаний, що ніякої катастрофи з водою в Криму немає, півострів просто повернувся на 50 років назад. Вода в кранах, крім Ялти та Алушти, буде по кілька годин на день, а влітку ще рідше. Тому, найімовірніше, її возитимуть залізничними цистернами з Росії через Кримський міст по Керченській протоці, а далі будуть розвозити по мікрорайонах міста автомобільними цистернами.

Саму воду кримчанам відтепер подають за графіком, а окупаційна влада порадила людям витрачати не більше ніж 4 літри води на добу для приготування їжі й пиття, стільки ж на гігієнічні потреби й до 18 літрів на санітарні.

Раніше Український Дощ писав, що представник управління верховного комісара ООН з прав людини Єлізабет Тросселл підкреслила, що відповідальність за ситуацію в Киму несе країна-окупант Росія

Як відомо, з 25 серпня в Сімферополі та ще 39 населених пунктах Сімферопольського і Бахчисарайського районів стартував перший етап обмеження подачі води. Під час свого візиту в Крим президент Росії Володимир Путін сказав, що питання водопостачання півострова «ще треба дорішати».

Українська влада неодноразово робила заяви про те, що водопостачання анексованого півострова буде відновлено тільки після деокупації.

Теги
Схожi
Погода не балує: до України йдуть дощі та грози
Екологія
Погода не балує: до України йдуть дощі та грози
Незабаром календарне літо. А поки над Україною весна, переважно хмарно, температура вдень від +15° С до +29° С, грози...
Діючий вулкан Фаградалсфьялл виставилено на продаж
Екологія
Діючий вулкан Фаградалсфьялл виставилено на продаж
Можливо, ви не зможете вимовити назву вулкану - Фаградальсфʼядль - але потенційно можете володіти його частиною...
На березі Азовського моря знайшли мертвого крокодила
Екологія
На березі Азовського моря знайшли мертвого крокодила
У курортному селищі Кирилівка в Запорізькій області на березі Азовського моря знайшли мертвого крокодила.Труп рептилії виявили відпочивальники...
Сьогодні на сході, півдні та у центрі України - сильний поривчастий вітер та грози
Екологія
Сьогодні на сході, півдні та у центрі України - сильний поривчастий вітер та грози
Негода з грозами та вітром в східному регіоні затримається і на завтра, 12 травня...
Суд у США розгляне позов від слонихи проти зоопарку
Екологія
Суд у США розгляне позов від слонихи проти зоопарку
Фонд Nonhuman Rights Project подав позов до апеляційного суду Нью-Йорка від імені слонихи на прізвисько Хеппі про законність її утримання у зоопарку...