[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/blogi\/tetyana_danilenko.html"}]

Хто такий Інокентій Гізель?

Хто такий Інокентій Гізель?
Інокентій Гізель. Німець, прусак з Кенігсберга. Скоріш за все, перейшов з протестантизму в православ`я вже у дорослому віці. Закінчив Могилянку, вчився у Західній Європі. Про ранні роки відомо мало. За часів Петра Могили керував лаврським видавництвом — головним тодішнім центром книгодрукарства в Україні та одним з головних у Східній Європі.
 
Гізель - ектор Києво-Могилянської колегії в роки перед Хмельниччиною та під час неї.
 
Архімандрит Києво-Печерської Лаври з 1656 до 1683 року. Від Хмельницького і майже до Мазепи. Велика і моторошна епоха.
 
Один з ключових інтелектуалів свого часу і регіону. У тодішній Москві, до прикладу, навіть наближених за масштабом до Гізеля в той час не було і близько. Як тоді було заведено в колах вищого духівництва — активно включений у політику і як ідеолог, і як практик.
Але це все передмова.
 
Гізель — автор «Синопсису Київського», тексту, який визначив дуже багато і наслідки якого ми змушені проживати тут і зараз. Для розуміння — з моменту появи до середини ХІХ ст вийшло 150 перевидань. Це в часи, коли, як ви розумієте, книжок багато не друкували. Це фактично перший підручник імперської історії, з якого так чи інакше виросли усі наступні.
 
 
Вперше загальновідома сьогодні історична концепція Російської імперії була сформульвоана Гізелем у «Синопсисі». Феофан Прокопович, наступник Гізеля — був потім.
 
«Київська Русь» як колиска трьох братніх народів», «Московська Русь як спадкоємець Києва», богословське та одночасно псевдо-просвітницьке виправдання самодержавства — все це вперше системно викладено і оформлено не в Москві, а в Києві.
 
Російську імперію придумали на Подолі та Печерську. Придумали як Франкештейна, який мав би виконати свою тактичну функцію у коловороті нескінченних війн, союзів та зраджених союзів XVII століття. Але як це часто буває з монстрами — все зайшло надто далеко.
 
І сьогодні який-небудь бурят чи асимільований удмурт їдуть вбивати нас на Донбас, бо щиро вірить у те, що 350 років тому написав Гізель, керуючись намаганням втягнути Московське царство у чергову воєнну кампанію проти Речі Посполитої десь на Правобережжі.
 
«Що створене руками — руками ж може бути знищене» — казав Богдан Хмельницький.
 
Тому - що придумане у Києві — може бути знищене Києвом. Майже як все що сталося у Вегасі, лишається у Вегасі.
[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Iншi дописи автора
У 1991-му в нас не було ніякого феноменального потенціалу. Була розвалена і тотально неефективна совітська економіка
Вчора три відморозки серед білого дня у Києві вбили свободівця Олексія Щербину
Московським патріархатом взагалі не займаються відповідні державні служби
Українська та російсько-імперська ідентичність не можуть співіснувати на одному просторі