[]

Геній інженерної справи - українець Степан Тимошенко

Геній інженерної справи - українець Степан Тимошенко

У цей день 23 грудня 1878 року у селі Шпотівка Конотопського повіту Чернігівської губернії (ніні Конотопський район Сумської області) у родині землеміра Прокопа Тимофійовича Тимошенка та його дружини Юзефіни Яківни Сарнавської - доньки відставного військового,  народився Степан Тимошенко - всесвітньовідомий український, американський та німецький вчений-фізик, "батько теоретичної механіки", основоположник теорій міцності матеріалів, пружності та коливань, автор "теорії балок". Один з організаторів і перших академіків Української академії наук та засновник школи прикладної механіки в США.

Опинившись в 1920 році в еміграції після поразки Української революції, він спершу очолив кафедру опору матеріалів у Загребському політехнічному інституті (Югославія). А невдовзі отримав запрошення до США, де став науковим консультантом відомої фірми «Вестінгауз» (Westinghouse Electric Corporation, East Pittsburg) та завідуючим кафедрою з дослідницької роботи Мічиганського університету, де заснував в 1929 році літню школу прикладної механіки для інженерів, викладачів університетів і технічних шкіл США.

Також С.Тимошенко організував Відділ прикладної механіки при Американському товаристві інженерів-механіків (ASME) та започаткував видання журналу «Прикладна механіка». У цей період він опублікував фундаментальні праці «Опір матеріалів» (два томи, 1930), «Теорія пружності» (1933), «Теорія стійкості» (1936).

З 1936 року очолював кафедру механіки Стенфордського університету (Каліфорнія). В 1940 році його обирають дійсним членом Національної академії наук США. З 1943 до 1960 року він працює на посаді професора кафедри механіки Стенфордського університету та видає низку нових ґрунтовні монографій - «Теорія пластинок і оболонок» (1940), «Статика споруд» (1945), «Вища динаміка» (1948), «Історія опору матеріалів» (1953).

У 1944 році Степан Тимошенко вийшов на пенсію, проте продовжував викладати в Стенфордському університеті, мешкаючи у Пало Альто. В 1946 році відійшла з життя його дружина.

1958 року Тимошенко приїхав у СРСР, де відвідав Львів (Інститут машинознавства та автоматики), Харків (Технологічний інститут), Київ (Інститут механіки), Москву (Інститут механіки та ін.), Ленінград (Інститут інженерів транспорту, Політехнічний інститут). Після цієї подорожі він написав книгу споминів «Як я пам'ятаю».

Ще одну подорож в СРСР Степан Тимошенко здійснив у 1967 році. Відвідав рідні йому з дитинства Ромни, Київ, побував у Москві та Ленінграді.

З 1960 року Тимошенко замешкав у Вуперталі (ФРН) у своєї доньки Ганни Степанівни Гельцельт-Тимошенко. Там і помер на 94-му році життя 29 травня 1972 року. Похований біля дружини на кладовищі Альта-Меса в Пало Альто в Каліфорнії (США).

Внесок Степана Тимошенка у розвиток фізики в знаний у всьому світі. Він був членом академій наук і наукових товариств багатьох країн, почесним професором низки світових університетів, лауреатом різноманітних нагород.

Ще за його життя в 1951 році Стенфордський університет назвав його іменем свою лабораторію інженерної механіки. А в 1957 році Американське товариство інженерів-механіків заснував спеціальну іменну медаль «на честь Степана П. Тимошенка, всесвітньовідомого авторитета в галузі прикладної механіки, і пошанування його внеску як автора і вчителя» для щорічного відзначення науковців за визначні досягнення в галузі прикладної механіки.

Першим її отримав у рік заснування сам Степан Тимошенко з таким обґрунтуванням: «За безцінний внесок і особистий приклад як лідера нової ери у прикладній механіці».

В Україні його ім'ям названий організований ним в 1918 р. Інститут технічної механіки (Інститут механіки імені С. П. Тимошенка НАН України).

У Києві на будинку, де він мешкав (вул. Гоголівська, 23), встановлено меморіальну дошку з його портретом, а на території Київської політехніки — пам'ятник.

У Львові є вулиця Братів Тимошенків. У 1998 р. було випущено поштову марку, присвячену пам'яті Тимошенка.

Цікаво, що Степан був старшим сином у родині Тимошенко, в нього було два брати – Сергій та Володимир, які також доволі відомі особистості:

  • Сергій Прокопович Тимошенко - український архітектор и Суспільно-політичний діяч. 1919-1920 - міністр Шляхів в Уряді УНР І. Мазепи, В. Прокоповича та А. Лівіцького; учасник Другого зимового походу.
  • Володимир Прокопович Тимошенко - український економіст (зокрема зі сільського господарства), дійсний член Наукового товариства імені Шевченка та Української вільної академії наук.
[]
Теги
Схожi
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...
25 травня у Києві народився всесвітньо відомий авіаконструктор Ігор Сікорський
Люди
25 травня у Києві народився всесвітньо відомий авіаконструктор Ігор Сікорський
Конструктор-першопроходець Ігор Сікорський не тільки проектував, а й особисто випробовував свої машини, що було найкращою гарантією їх якості...
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Люди
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Він вчасно виїхав з Ленінграда, потім вчасно встиг залишити Берлін. Зняв в Голлівуді перший антифашистський фільм, потім - серію картин, які закликають США вступити у Другу світову...
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
Люди
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
У дитинстві він гастролював з Шаляпіним, в юності разом з легендарним Бузоні легко підкорив Європу, але одного разу побувавши в Японії, вирішив там і залишитися...
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Люди
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Меїр була однією з двох жінок, чий підпис стоїть під Декларацією незалежності Ізраїлю, і першою жінкою, яка очолила уряд цієї країни...