[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/images\/8-48452299.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/blogi\/tetyana_danilenko.html"}]

Для тих, хто задумається про вектор розвитку України

Для тих, хто задумається про вектор розвитку України

Давайте поговоримо з вами про важливе. Я дуже хочу дати їжу для роздумів тим, хто задумається про вектор розвитку України.

Почнемо з того, що європейські цінності - це цінності класичної ліберальної спрямованості, які проголошують непорушність прав і особистих свобод людини. "Libertas" перекладається з латині, як "свобода". У перелік цих свобод входять свобода слова і свобода віросповідання, верховенство права і один закон для всіх, почуття власної гідності, недоторканність особистого життя і рівність, загальні права людини і приватна власність, обмеження на державну владу і верховна влада народу, самовизначення нації та освічена, розумна державна політика.

Бачачи те, чого досягають сьогодні суспільства, які сповідують європейські цінності, багато хто виявив бажання наслідувати їхній шляхом і ліберальні цінності набули найширшого розповсюдження. Багато громадян в Україні щиро сьогодні симпатизують європейським цінностям і поділяють велику їх частину, навіть не усвідомлюючи цього і не розуміючи того, що вони потенційні прихильники лібералізму.

Головним аспектом ліберальної теорії є питання про співвідношення особистості і держави. Експерти підкреслюють, що для прихильників лібералізму концепція особистої свободи і обмеження державної влади мають таке рішення: держава не має право втручатися в підприємницьку діяльність і, тим більше, в особисте життя людини. Влада усвідомлюється лібералами як належне зло, яке слід обмежувати. Єдиною причиною втручання держави може бути захист власності і свободи одних від зазіхань іншими.

За фактом основна функція держави полягає в захисті від несправедливості і насильства у всіх сферах життя людини, але виходячи за ці межі, воно втрачає сенс. Держава є гарантом верховенства права і це його основна сервісна функція. Громадяни, які бажають підкорятися державі, а воно використовуючи повноту влади в рамках закону і монополію на насильство забезпечує порядок, безпеку і захист. Так повинна функціонувати сучасна цивілізована держава. І багато європейських країн є прекрасним прикладом успішної реалізації всього перерахованого вище.

Але давайте визнаємо, що сьогодні не всі європейські країни свято слідують принципам ліберальних цінностей. Наприклад, навіть на думку експертів ЄС, Угорщина під керівництвом Віктора Орбана, який розширив повноваження прем'єр-міністра на противагу парламенту, в останні роки скочується в диктатуру поєднану з однією з форм авторитаризму. Тиск на опозицію і обмеження різних свобод практикується Орбаном за підтримки громадян Угорщини. Угорці погоджуються на подібне і це їх вибір.

Питання в тому, що вибере Україна? Яка форма розвитку держави буде реалізована у нас?

Одна з головних можливостей ліберального суспільства - це демократична зміна влади. Право будь-якого громадянина обирати і бути обраним, створювати партії і брати участь у виборах, в тому числі, як незалежний кандидат, а також свобода вибору - ось ознаки вільного демократичного суспільства, яке сповідує ліберальні цінності.

При цьому у владі можуть бути і праві і ліві, і центристи. Хоча зараз багато експертів визнають, що максимальний запит саме на популістів, які заграють із суспільством. Яскравим прикладом такого популізму є Володимир Зеленський, а наслідувати його в цьому готові багато українських політиків. Навіть Віталій Кличко готовий роздавати обіцянки, які він не буде виконувати, задля того, щоб отримати голоси виборців.

При цьому завжди є небезпека відкату від дотримання прав і свобод. Найчастіше це роблять, прикриваючись саме захистом інтересів держави та громадян. І якщо права і свободи починають усікається, то це вкрай небезпечний сигнал. Зазвичай до такого тяжіє слабка влада в країнах з молодими демократіями. Це відбувається тоді, коли влада усвідомлює, що без маніпулятивних хитрощів не може зберегти своє правління. У таких випадках усиляется партійна диктатура, усікаються права безпартійних кандидатів і за допомогою фінансового фільтру відсікають тих, хто не підконтрольний ФПГ близьких до влади.

Крім того влада нацьковує подконтрольні їй правоохоронні органи на опозицію і конкурентів або ж на тих, хто готовий фінансувати опозицію. Але ще гірше, коли подібні дії мовчазно підтримують політичні еліти або лідери громадської думки, що входять у відвертий договірняк з владою, для заощадження себе в правлінні і для фактичної консервації режиму.

Наприклад у РФ такими партіями є ЛДПР Жириновського і КПРФ Зюганова, які є контрольованою опозицією і узгоджують всі свої дії з владою.

Те, що ми бачимо сьогодні в Україні, все більше нагадує саме спробу законсервувати політичні еліти, як старі так і нові, для взаємовигідного забезпечення собі шансу на продовження політичне життя

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/2\/273\/1196\/images\/8-7f2b7.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":"https:\/\/ukrrain.com\/blogi\/tetyana_danilenko.html"}]
Теги
Iншi дописи автора
Разумков проявив не просто волю, а бажання дотримуватися суті парламентаризму
Про історичну зустріч Іоанна Павла II і головного рабина Ізраїлю Ісроеля Меїра Лау
Важливість візиту до України Патріарха Варфоломія важко переоцінити
В чому наша кардинальна відмінність від афганців? І від сепарів