Данія, Норвегія, Ісландія та Італія призупиняють щеплення проти COVID-19 вакциною AstraZeneсa

Данія, Норвегія, Ісландія та Італія призупиняють щеплення проти COVID-19 вакциною AstraZeneсa

Уже вісім країн призупинили вакцинацію громадян проти коронавірусу препаратом AstraZeneсa через побічні ефекти. У 22 людей з-поміж 3 мільйонів щеплених вакциною AstraZeneca в Європі виявили утворення тромбів. Однак перевірка Європейського агентства лікарських засобів не показала, що саме вакцина є причиною зафіксованих проблем зі здоров'ям пацієнтів.

Про це пишуть Reuters та BBC.

Так, Данія оголосила, що тимчасово припинить використання вакцини AstraZeneсa/Oxford як запобіжний захід після повідомлення про одну смерть, а також ㅡ про утворення тромбів у людей, яких щепили цим препаратом.

Міністерство охорони здоров'я заявляє, що поки рано говорити, чи існує зв'язок між цим та вакциною AstraZeneca. Як запобіжний захід влада Данії на 14 днів призупинить використання препарату.

Після такого кроку Данії аналогічне рішення ухвалили ще дві скандинавські країни ㅡ Норвегія та Ісландія. Жодна з країн не зазначила, скільки триватиме пауза у вакцинації цим препаратом. Директор із запобігання та боротьби з інфекціями Норвезького інституту громадського здоров'я Гейр Букхольм заявив, що рішення є питанням обережності.

Водночас Італійське агентство з лікарських засобів (AIFA) повідомило, що заборонить використовувати конкретну партію препарату та залишає за собою право «вживати подальших заходів, якщо це буде необхідно».

Раніше рішення призупинити щеплення вакциною AstraZeneсa також ухвалили Естонія, Латвія, Литва, Люксембург. Країни розслідуватимуть, чи справді цей препарат впливає на згущення крові.

Також поставки AstraZeneca в Чехію скорочують - країна домовилася з AstraZeneca про скорочення поставок її препаратів на 40%, в той час як для інших країн ЄС компанія знижує на 73%.

Про це повідомило Міністерство охорони здоров'я країни. 

Що кажуть експерти?

Європейське агентство лікарських засобів (EMA) зазначило, що попередня перевірка партії вакцини AstraZeneсa (ABV5300) не показала, що саме вона є причиною випадків утворення тромбів у пацієнтів. Там зазначили, що наразі користь вакцини перевищує можливі негативні ризики.

Партія вакцини містила мільйон доз препарату, її направили до 17 країн Євросоюзу. Наразі Комітет із безпеки агентства розслідує випадки, пов'язані з можливою «побічкою» вакцин із цієї партії. Усього, за даними EMA, станом на 9 березня було зареєстровано 22 випадки утворення тромбів серед 3 мільйонів людей, щеплених вакциною COVID-19 AstraZeneca в Європі.

Що відомо про вакцину AstraZeneca?

Вона використовує вірусний вектор, створений на основі послабленого вірусу, що викликає застуду в шимпанзе, і містить генетичний матеріал коронавірусу. Після вакцинації формується спеціальний шипоподібний білок, який допомагає імунній системі розпізнавати коронавірус, якщо той потрапляє в організм людини.

Вакцину виробляють одразу кілька організацій: компанія AstraZeneca-SKBio, що у Південній Кореї, та Інститут сироватки крові в Індії.

Попри низьку ефективність препарату (ВООЗ зазначає про 63,09% ефективності), проти конкурентів AstraZeneca є значно дешевшою та простішою в транспортуванні (не потребує спеціальних холодильників), а також однією з перших долучилася до ініціативи COVAX із розподілу вакцин серед бідних країн.

Першими препарат AstraZeneca схвалили у Великій Британії. Крім того, вакцина стала третьою, яку дозволили для використання в Європейському Союзі. Водночас деякі країни ЄС заборонили її використання для людей похилого віку, аргументуючи це відсутністю достатньої кількості даних випробувань.

Крім того, Південно-Африканська Республіка призупинила вакцинацію від коронавірусу препаратом AstraZeneca через його неефективність проти тамтешнього штаму коронавірусу. У компанії планують модифікувати вакцину до осені 2021 року, щоб вона захищала і проти мутацій SARS-CoV-2.

Сама ж компанія AstraZeneca, не підтверджує, що її вакцина стала причиною утворення тромбів у вакцинованих. У компанії відзначили, що число подібних випадків серед 17 млн отримали вакцину «нижче, ніж можна було б очікувати».

Теги
Схожi
В Україні легалізували медичний канабіс
Медицина
В Україні легалізували медичний канабіс
Кабінет міністрів прийняв постанову, згідно з якою деякі препарати на основі канабісу тепер не входять до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів...
Степанов знайшов винних у зриві вакцинації
Медицина
Степанов знайшов винних у зриві вакцинації
Глава МОЗ заявив, що в низьких темпах вакцинації в Україні винні іноземні компанії, які не постачають своєчасно вакцину....
В Україні дозволили використовувати технічний кисень для пацієнтів із COVID-19
Медицина
В Україні дозволили використовувати технічний кисень для пацієнтів із COVID-19
Спеціальні лабораторії повинні перевіряти речовину перед поставкою в лікарні та видавати сертифікати якості...
У Британії радять не щеплювати людей віком до 30 років вакциною AstraZeneca
Медицина
У Британії радять не щеплювати людей віком до 30 років вакциною AstraZeneca
Особам у віці від 18 до 29 років радять пропонувати альтернативний препарат для вакцинації замість AstraZeneca...
У Словаччині заявили, що наданий Росією  «Спутник V» відрізняється від заявленого
Медицина
У Словаччині заявили, що наданий Росією «Спутник V» відрізняється від заявленого
У Словаччині заявили , що Росія надала інший препарат, який відрізняється від вакцини «Спутник V», описаної науковим журналом The Lancet...