Це - прорив: знайдено ефективний засіб проти хвороби Альцгеймера

Це - прорив: знайдено ефективний засіб проти хвороби Альцгеймера

Препарат, здатний уповільнити розвиток хвороби Альцгеймера, створили фармацевти США. Засіб допомагає організму позбавлятися від відкладень бета-амілоїду і тау-білків, які вважаються причиною нейродегенеративних змін у паціентов. Про це повідомляє The New England Journal of Medicine.

Хвороба Альцгеймера - найбільш поширена форма деменції, пов'язана з утворенням в мозку людини відкладень бета-амілоїд і конгломератів тау-білка, що входить до складу нейронів. Це призводить до втрати нейронів і синаптичних зв'язків в корі головного мозку. Тому при розробці препаратів для боротьби з хворобою часто ведеться пошук засобів, здатних перешкодити бета-амілоїду і тау-білку накопичуватися.

Американські фармацевти з компанії Eli Lilly розробили донанемаб - моноклональні антитіла, що впливають на скупчення бета-амілоїду в мозку і дозволяє організму швидко від них позбавлятися. Детальніше про препарат фахівці розповіли в статті в журналі The New England Journal of Medicine.

У дослідженні брали участь 257 пацієнтів віком 60-85 років з ранніми симптомами хвороби Альцгеймера. 131 з них отримував донанемаб, 126 - плацебо. Спостереження тривали 76 тижнів. Виявилося, що донанемаб уповільнював погіршення когнітивних функцій у пацієнтів з хворобою Альцгеймера на 32% в порівнянні з тими, хто отримував плацебо. Також пацієнти, які отримували донанемаб, краще справлялися і з повсякденними справами. Зміни оцінювалися за допомогою стандартизованої шкали оцінки хвороби Альцгеймера.

«Якщо порівнювати з тими, хто не отримував препарат, ці пацієнти отримали на півроку більше кращих когнітивних здібностей, спогадів, задоволення від проведеного з сім'єю часу», - говорить Марія Каррілло, старший науковий співробітник Асоціації хвороби Альцгеймера.

Позитронно-емісійна томографія показала, що прийом донанемаба призвів до зменшення відкладень бета-амілоїду і тау-білка в мозку пацієнтів. До 52-го тижня дослідження у 60% випробовуваних мозок очистився від відкладень і відповідав мозку здорової людини. Після цього вчені скасували препарат і стали давати цим пацієнтам плацебо.

«Ми були раді бачити не тільки уповільнення розвитку когнітивних і функціональних порушень, але також дуже істотне очищення від амілоїдних бляшок і відкладень тау-білка, - зазначає Деніел Сковронський, керівник дослідницької лабораторії. - Сукупність результатів, які ми бачимо в клінічних дослідженнях, вказує на можливість довгострокового впливу на хворобу. Ми вдячні пацієнтам, медичним працівникам і дослідникам, які взяли участь в цій роботі».

Проте, на даний час препарат ще не готовий до випуску на ринок. Випробування, спрямовані на підтвердження результатів, триватимуть до 2023 року, в них візьмуть участь близько 500 добровольців.

На сьогоднішній день вилікувати хворобу Альцгеймера неможливо. Доступні методи терапії здатні лише незначно вплинути на її симптоми. З нинішніми темпами захворювання, до 2050 року число хворих може зрости до 100 млн осіб.

До 2060 року, за оцінками Центру по контролю і профілактиці захворювань США, від хвороби Альцгеймера будуть страждати майже 14 млн американців - в три рази більше, ніж сьогодні. 

Ранні симптоми хвороби Альцгеймера включають невеликі проблеми з пам'яттю, незначне порушення виконавчих функцій, наприклад, здатність до планування, апатію. Згодом симптоми прогресують - пацієнт все гірше запам'ятовує нову інформацію, страждає від проблем з координацією рухів, перестає впізнавати знайомих і рідних. З'являються розлади мови, спонтанна агресія, іноді - нетримання сечі. На останній стадії хвороби пацієнт не в змозі піклуватися про себе самостійно. Він може повністю втратити мовні навички. Рухова активність майже повністю зникає, пацієнт виявляється змушений перебувати в ліжку. Харчуватися самостійно він також не здатний. Смерть настає зазвичай внаслідок стороннього чинника, такого як пролежнева виразка або пневмонія, а не з вини власне хвороби Альцгеймера.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
У Франції скасовують останнє антиковідне обмеження: країна повертається до життя
Медицина
У Франції скасовують останнє антиковідне обмеження: країна повертається до життя
З понеділка, 16 травня, скасовується обов'язкове носіння масок у громадському транспорті...
Дітей важливо вакцинувати від поліомієліту, а війна в Україні зірвала поточну імунізацію - ВООЗ
Медицина
Дітей важливо вакцинувати від поліомієліту, а війна в Україні зірвала поточну імунізацію - ВООЗ
Аби підтримати розгортання в Україні планової імунізації для дітей, підлітків та дорослих в центр імунізації у Рівненській області прибули представники ВООЗ...
Глава ВООЗ звинуватив світ у расизмі і заявив, що «забагато уваги Україні»
Медицина
Глава ВООЗ звинуватив світ у расизмі і заявив, що «забагато уваги Україні»
За словами чиновника, лише мала частина допомоги, наданої Україні, була приділена іншим гуманітарним кризам...
Новий небезпечний етап пандемії COVID-19 починається знову з Китаю
Медицина
Новий небезпечний етап пандемії COVID-19 починається знову з Китаю
Днями влада Шанхаю ввела загальноміський локдаун через спалах ковіда. У місті мешкає 25 мільйонів людей, і вони змушені сидіти на карантині до трьох тижнів...
COVID-сертифікат відображатиметься у «Дії» до 1,5 року від дати щеплення
Медицина
COVID-сертифікат відображатиметься у «Дії» до 1,5 року від дати щеплення
Для пред'явлення сертифіката закордоном можна використовувати як сам QR-код у додатку Дія, так і скріншот сертифіката з мобільного...