«Було вже кілька тривожних сигналів, не можна гаяти час»: голова МАГАТЕ в Україні

«Було вже кілька тривожних сигналів, не можна гаяти час»: голова МАГАТЕ в Україні

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі 29 березня прибув до України, щоб розпочати надання термінової підтримки для забезпечення безпеки ядерних об'єктів країни. 

МАГАТЕ планує відправити експертів на пріоритетні українські ядерні об'єкти, розпочати постачання життєво важливих засобів ядерної безпеки, включаючи обладнання для моніторингу та аварійного реагування.

«Україна запросила нашу допомогу у забезпеченні безпеки. Ми починаємо її надавати... Вже було кілька тривожних сигналів. Ми більше не можемо дозволити собі гаяти час... Щоб через військовий конфлікт не сталася ще й ядерна аварія, необхідно задіяти експертні знання та можливості МАГАТЕ», - цитує Рафаеля Гроссі RFI.

В організації вказують, що останніми тижнями в Україні було порушено такі невід'ємні компоненти ядерної безпеки як фізична цілісність об'єктів, можливість персоналу працювати без зайвого тиску та доступ до зовнішнього електропостачання.

МАГАТЕ підготувало докладні плани допомоги у забезпеченні безпеки ядерних об'єктів України, до яких належать 15 ядерних реакторів на чотирьох АЕС, а також Чорнобильська АЕС, де після аварії 1986 року знаходяться установки для поводження з радіоактивними відходами. Рафаель Гроссі проведе переговори з представниками уряду України.

Ситуація на захоплених росією Запорізькій та Чорнобильській АЕС

Як повідомляли в МАГАТЕ, в Україні наразі працюють 8 з 15 енергоблоків, два з яких — на найбільшій у Європі АЕС — Запорізькій, яка перебуває під окупацією російських військ з 4 березня. На початку березня Україна повідомляла, що ЗАЕС зазнала обстрілу російських військ. У навчально-тренувальному корпусі станції тоді виникла пожежа.

Українська державна інспекція ядерного регулювання повідомляла, що на окуповану ЗАЕС прибули співробітники російського Росатома. Персонал Запорізької АЕС та їхні сім'ї перебувають під постійним психологічним тиском, у місті Енергодар спостерігається нестача їжі та ліків, зазначала інспекція 26 березня.

Минулого тижня Україна поінформувала МАГАТЕ, що обстріли російських військ перешкоджають ротації персоналу на Чорнобильській АЕС, захопленій з 24 лютого. Обстріли українських КПП у Славутичі, де проживає багато співробітників ЧАЕС, почалися за кілька днів після того, як техперсонал Чорнобильської АЕС нарешті повернувся додому після чотирьох тижнів безперервної роботи.

В українському Генштабі днями заявляли, що російські військові, ігноруючи погрози, продовжують транспортувати та зберігати значну кількість боєприпасів у безпосередній близькості до ЧАЕС. Як пояснюють у ЗСУ, російський «транспортний коридор», через який ЗС рф постачають боєприпасами, проходить через Прип'ять — за кілька сотень метрів від ізоляційних будівель АЕС. Пошкодження ізоляційних споруд неминуче призведе до потрапляння в атмосферу значної кількості радіоактивного пилу та зараження не лише в Україні, а й в інших країнах Європи, зазначало командування ЗСУ.

Раніше, 9 березня, ЧАЕС залишилася без зовнішнього енергопостачання через дії російських військ. Як передавали в «Енергоатомі», лінію електропередачі аварійні бригади відремонтували 13 березня, після чого російські війська її знову пошкодили. 15 березня електропостачання знову відновили.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Дослідники антарктичних восьминогів переконалися у можливості всесвітнього потопу
Екологія
Дослідники антарктичних восьминогів переконалися у можливості всесвітнього потопу
Нинішні темпи глобального потепління можуть призвести до танення Західно-антарктичного щита обсягом 2 млрд кубічних кілометрів...
На Рівненщині бобри допомагають ЗСУ захищати кордон України (відео)
Екологія
На Рівненщині бобри допомагають ЗСУ захищати кордон України (відео)
Навіть природа допомагає мешканцям Рівненщини. До захисту районів, які межують з Білоруссю, долучилися українські бобри...
Йде хвиля похолодання: коли в Україні очікувати снігопадів
Екологія
Йде хвиля похолодання: коли в Україні очікувати снігопадів
Цього року погода у січні дивує своїм аномальним теплом. У багатьох містах України навіть фіксуюють температурні рекорди. Але все повертається на круги своя
...
Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі
Екологія
Озоновий шар Землі відновлюється в міру зниження концентрації шкідливих речовин у повітрі
Озоновий шар, що захищає Землю від ультрафіолетового випромінювання Сонця, витончувався десятиліттями особливо через діяльність людини...
Від повені на Філіппінах постраждали понад 390 тисяч людей
Екологія
Від повені на Філіппінах постраждали понад 390 тисяч людей
Загинуло не менше 25 людей, ще 26 людей вважаються зниклими безвісти. Дев'ятеро людей отримали травми...