[]

Боротьба за визволення України: Веприцька оборона

Боротьба за визволення України: Веприцька оборона

Веприцька оборона стала одним із значних ідеологічних епізодів у російській історіографії Північної війни, та руйнуванні міфу про вірність українського народу "союзу" з Московією. Штурм союзними військами Карла XII й Івана Мазепи містечка Веприка, в якому перебувала московсько-українська залога став одним з вирішальних моментів української визвольної боротьби XVIII сторіччя.

На початку XVIII століття Веприк був сотенним містечком Гадяцького полку Війська Запорозького. Містечко не мало складних фортифікаційних споруд, але було огороджено чотирикутним 6-8 метровим земляним валом та палісадом з соснових колод, а також ровом.

У містечку розташовувалася залога кількістю 1100 солдат регулярної армії Московського царства та кілька сотень козаків Харківського слобідського козацького полку. Комендантом Веприка на той час був шотландець за походженням полковник Вільям Фермор, його заступником - командир батальйону Івангородського піхотного полка підполковник Юрлов. Спираючись на допомогу місцевих жителів, московські військовики та харківці тривалий час відбивали атаки Мазепи і шведів.

22 грудня 1708 загони шведської армії на чолі з королем Карлом XII рушили на Веприк, але їм не вдалося відразу захопити містечко і місто було взято в облогу.

6 січня 1709 року полки Карла XII та Івана Мазепи почали штурм фортеці Веприка з трьох боків, але штурм виявився невдалим. Карл XII велів припинити штурм і послав до обложених парламентера з пропозицією здатися, обіцяючи зберегти їм життя та майно. В іншому випадку він погрожував нікого не залишити в живих. Після переговорів Веприк капітулював.

Король дотримав обіцянку і на додачу видав кожному полоненому на знак поваги за виявлену мужність по 10 польських злотих. Фортеця була спалена вщент. Шведи втратили при штурмі 2 тисяч чоловік вбитими і пораненими. Втрати захисників — 7 офіцерів, 167 солдатів убитими, 150 пораненими.

 

[]
Теги
Схожi
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Історія
10 березня 1865 року вперше прозвучав майбутній гімн України «Ще не вмерла Україна»
Шеф київських жандармів князь Долгоруков після написання відомого вірша дав розпорядження вислати поета Чубинського з України на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції «за шкідливий вплив на розум простолюду»...
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Історія
Характерники – одвічні хранителі козацького роду
Оповіді про Характерників – це захоплююче і динамічне фентезі, яке ґрунтується на українській історії та міфології, котре має займати гідне місце серед легенд світу...
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
Історія
Міжнародний жіночий день: історія і традиції свята
8 березня в усьому світі відзначається Міжнародний жіночий день, а мільйони жінок і дівчат отримують привітання.  З кожним роком це свято стає все більш невизначеним: що ми святкуємо та з чим вітаємо?...
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження  Михайла Горбачова
Історія
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження Михайла Горбачова
Сьогодні, 2 березня 2021 року виповнюється 90 років Михайлу Сергійовичу Горбачову...
 КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
Історія
КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
У липні 1972 року племінник Лесі Українки (Косач), Юрій Косач, планував приїхати зі Штатів до УРСР та одружитись на онуці Івана Франка - Вірі Франко...