«Артефакти належать державі Україна»: у Нідерландах триває суд по справі Скіфського золота

«Артефакти належать державі Україна»: у Нідерландах  триває суд по справі Скіфського золота

У Нідерландах розпочали слухання по суті у справі скіфського золота. Розглядає її апеляційний суд Амстердама. Україна вже має позитивне рішення у першій інстанції: золоті прикраси мають повернутися саме до України, а не до окупованих Росією кримських музеїв. Ті ж хочуть повернути артефакти на окуповані території. Ця історія розпочалась сім років тому. І Україна і далі веде боротьбу за власні цінності.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.

Людмила Строкова чи не остання з українців, яка наживо бачила скарби скіфів, готів, сарматів, які в лютому 2014 року виставили в Амстердамі. Туди привезли колекції із п'яти українських музеїв - одного київського і чотирьох кримських.

"Це - безцінна колекція. Там частина експонатів вони з срібла і золота, а частина це - кераміка, камінь, скло, дерево", - каже завідувачка Музею історичних коштовностей Людмила Строкова. 

Коли ж виставка завершувалась - Крим анексувала Росія. Експонати київського музею повернулися без проблем. Це - неймовірно цінні золоті скіфські артефакти. А от кримські музеї, за вказівкою окупантів, звернулись до нідерландського суду, щоб експонати передали саме до Криму. Бо мовляв, це - їхня власність. Україна долучилась до процесу, аби безцінну колекцію повернути додому.

"Експонати, які знаходяться в музеях України, належать державі Україна, вони відносяться до державного музейного фонду. А в музеї вони передані в оперативне управління", - каже завідувачка Музею історичних коштовностей Людмила Строкова.

Окружний суд Амстердама у 2016 році постановив, що експонати належать Україні і мають бути повернуті саме до Києва. Юридичні представники кримських музеїв це рішення оскаржили. Навіщо загарбникам ця колекція?

"Для чого, щоби там збудувати свою історію, її просто збудувати з цеглинок, яких не існує на території РФ. Вони будують свою історію і демонструють поколінням, ті речі, які знаходять в Україні, інших країнах, але говорять, що це - їхнє російське", - каже історик Олександр Алфьоров.

В 2019 році розпочалися слухання в апеляційному суді Амстердаму. Але той чомусь відкинув застосування конвенції ЮНЕСКО, за якою музейне майно є невідчужуваним. І на чому наполягає Україна. І також нідерландські судді попросили сторони надати додаткову інформацію. Така позиція насторожила українських юристів. І вони почали шукати.

"Ми для себе з'ясували, що суддя колись представляв інтереси російської компанії "Юкос", причому робив він це з тими юридичними радниками, які представляють так звані кримські музеї", - каже перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. 

Тому українська сторона запідозрила цього суддю у зв'язках з Росією і зажадала відводу. Коли ж таке клопотання задовільнили - в МЗС України назвали це важливою перемогою у справі Скіфського золота. На всіх засіданнях, і сьогодні також - офіційний Київ наполягає, що скарби українські, а кримські музеї після окупації - це фантом.

"Їх позиція не є сильною, і очевидне рішення суду першої інстанції є чітким – артефакти належать державі Україна і вони мають бути повернуті до держави Україна. Ми сподіваємося, що ця позиція переможе", - каже перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова. 

Берегти і відстояти своє - землю, історію, артефакти, знайдені на території сучасної України - це справа самоідентифікації.

"Ми ведем війну на величезному гуманітарному фронті, де намагаємся відстояти в тому числі й наші культурницькі історичні позиції", - каже історик Олександр Алфьоров.

Нагадаємо, раніше Український Дощ писав, що 2 вересня Апеляційний суд Амстердама після години перерви відклав винесення рішення у справі про скіфське золоте, що привезли в музей в Амстердама на виставку "Крим: золото і таємниці Чорного моря" ще до окупації півострова Росією. Засідання не вдалося відновити, оскільки одному з суддів стало погано.

Раніше Апеляційний суд відклав розгляд справи по скіфському золоту з кримських музеїв через несприятливу ​​епідеміологічну ситуацію у зв'язку з поширенням коронавірусу.

Теги
Схожi
ВМС США вилучили російську і китайську зброю з судна у Аравійському морі
Світ
ВМС США вилучили російську і китайську зброю з судна у Аравійському морі
Екіпаж крейсера виявив незаконний вантаж під час стандартної перевірки, зазначається у повідомленні пресслужби П'ятого флоту ВМС США...
Лукашенко підписав декрет про передачу влади в разі загибелі президента Білорусі
Світ
Лукашенко підписав декрет про передачу влади в разі загибелі президента Білорусі
Документ встановлює порядок дій в разі загибелі президента в результаті «замаху, здійснення акту тероризму, зовнішньої агресії, інших насильницьких дій»....
У Парижі урочиста церемонія до Дня перемоги відбулася 8 травня без широкого загалу
Світ
У Парижі урочиста церемонія до Дня перемоги відбулася 8 травня без широкого загалу
Емманюель Макрон поклав вінок до пам'ятника генералу Шарлю де Голлю на площі Жоржа Клемансо. Там же була оголошена хвилина мовчання в пам'ять про всіх загиблих в роки Другої світової війни
...
Чехія попросила країни ЄС вислати хоча б по одному російському дипломату
Світ
Чехія попросила країни ЄС вислати хоча б по одному російському дипломату
«Європа не може ігнорувати такі дії. Коли атакують одну державу-члена ЄС, то автоматично атакують і всіх інших », - зазначив чеський прем'єр...
Казахстан відмовився від урочистостей з нагоди Дня Перемоги
Світ
Казахстан відмовився від урочистостей з нагоди Дня Перемоги
Відзначається, що в цьому році Казахстан обмежиться зверненням до співвітчизників з привітаннями глава держави...