[]

16 квітня народився Джон Годяк - українець, що став зіркою Голлівуду

16 квітня народився Джон Годяк - українець, що став зіркою Голлівуду

Джон Годяк народився 16 квітня 1914 року в українській родині. Його батьки були вихідцями з Галичини – батько Василь походив з села Грушатечі, а мати з села Погорільці.

У 1912 році подружжя емігрувало до Пітсбурга, де в них і народився старший син Іван, згодом Годяки переселилися до Мічигану і долучились до української громади у Хамтрамку.

Василь Годяк не лише був її активним членом, а й брав участь у виставах як актор. Про батька майбутнього актора писали, що він ніколи не втрачав часу та завжди докладав зусилля до розвитку громади, зокрема викладав в українській школі при церкві.

У родині Годяків зростало троє дітей, та найбільше батьків хист до акторства перейняв найстарший – Іван. Він здобув початкову та середню освіту у Хамтрамку, проявив себе як здібний учень української вечірньої школи, у якій, власне, викладав його батько. Згодом сім’я переїхала до Детройта, де Василь працював на машинобудівельній фабриці, а звідти – переселилися до Каліфорнії.

Ще у шкільні роки Джон цікавився спортом та мистецтвом більше, ніж навчанням.  Він був вмілим спортсменом і проявив себе у футболі, бігу та баскетболі, в якому мав найбільші успіхи. Попри перспективу стати блискучим баскетболістом, Годяк, однак, обрав собі інший шлях. Батько з дитинства заохочував Джона грати на сцені, тож його перший виступ відбувся коли хлопцю було одинадцять років.

По закінченні школи в 1930 році Джон отримав стипендію у Вестерн Юніверсіті (студіювання драми). В 1933 році він влаштувався у канцелярію фірми Шевроле, знайшов собі місце на радіо, де вечорами брав участь в різних виставах – спочатку безкоштовно. У 1938 році Годяк переїхав до Чикаго, де став працювати постійним драматичним актором на станції WMAQ.

У 1942 році Джона запросили у Голлівуд для зйомок у фільмі «Незнайомець у місті».

Далі актор працював на студіях «ХХ століття – Фокс» і «Метро–Ґолдвін–Маєр», а кінострічки «Рятувальний човен», «Воєнний суд над бунтівниками» зробили його широко відомим американській публіці.

Джон Годяк був популярним серед української діаспори, періодично отримував листи від своїх співвітчизників.

У квітні 1947 року Годяк долучився до благодійної акції, що проходила у Чикаго за ініціативою Ліги  американців українського походження. Актор першим висловив бажання допомогти громаді у зборі коштів на допомогу українським біженцям у Європі.

Годяк виступив із 10-хвилинною промовою, яку приурочив до Дня матері. Актор звертався до аудиторії українською мовою, висловив подяку українській громаді за привітний прийом в аеропорту Чикаго і зачепив хвилюючу тему про долю українських сиріт, покинутих напризволяще після війни. Чуттєва промова Годяка не залишила байдужим нікого з присутніх; завдяки зусиллям української громади у Чикаго вдалося зібрати 12 тис доларів у якості благодійних внесків.

Цей захід згодом буде названо одним з найбільш успішних та найкращих проявів згуртованості громадського життя українців у США, принаймні після Другої Світової війни.  За вісім років акторської кар’єри Годяк досяг успіхів у Голівуді та на сцені Бродвею, здобув визнання прихильників кіно та американської преси. Діяльність Годяка на радіо та його творчість були відзначені зіркою на Голлівудській алеї слави.

Проте найважливішим є те, що не дивлячись на успішну кар’єру у кіно, актор пам’ятав про свій народ, культуру і всіляко підтримував розвиток української громади у Сполучених Штатах.

Зігравши у понад 38 фільмах й віддавши більшу частину свого життя роботі в «Метро–Ґолдвін–Маєр», Джон, попри численні прохання продюсерів, так і не змінив своє українське прізвище на американське.

Більше про відомого американського актора українського походження, зірку студії "Метро-Голдвін-Маєр" Джона Годяка читайте на сторінках Українського Дощу.

[]
Теги
Схожi
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Люди
5 травня у Києві народився відомий американський кінорежисер і продюсер Анатоль Літвак
Він вчасно виїхав з Ленінграда, потім вчасно встиг залишити Берлін. Зняв в Голлівуді перший антифашистський фільм, потім - серію картин, які закликають США вступити у Другу світову...
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
Люди
4 травня народився Лео Сирота - всесвітньо відомий американський піаніст віртуоз з українським корінням
У дитинстві він гастролював з Шаляпіним, в юності разом з легендарним Бузоні легко підкорив Європу, але одного разу побувавши в Японії, вирішив там і залишитися...
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Люди
3 травня у Києві народилася «мати Ізраїлю» Голда Меїр
Меїр була однією з двох жінок, чий підпис стоїть під Декларацією незалежності Ізраїлю, і першою жінкою, яка очолила уряд цієї країни...
29 квітня народилася українсько-американська режисерка Майя Дерен
Люди
29 квітня народилася українсько-американська режисерка Майя Дерен
Її вважають «матір’ю» американського авангардного кіно. Кінокритики кажуть, що нею надихається Девід Лінч. Втім, її сучасники не могли навіть наблизитися до того магічного світу, який вона створила...
Українка на службі в американській поліції
Люди
Українка на службі в американській поліції
У штаті Колорадо вже кілька місяців, як служить уродженка міста Славутич, що під Києвом, Ольга Орлова. Вона планувала служити в новій українській поліції, однак доля змінила її плани...