[]

145 років тому у Чернівцях було засновано університет Франца Йосифа

145 років тому у Чернівцях було засновано університет Франца Йосифа

4 жовтня 1875 року в Чернівцях відбулось урочисте відкриття університету імені Франца Йосифа, заснованого за ініціативи юриста і політика Костянтина Томащука, який і став його першим ректором. На трьох факультетах університету, теологічному, правничому і філософському, першого року навчалося всього 208 студентів, пише JNSM.

Через півстоліття після входження Буковини до складу австрійських володінь Габсбургів її було виведено зі складу Королівства Галичини і Лодомерії і оголошено у 1849 році коронною землею зі статусом герцогства. У 1850 році їй була «дарована конституція», що проголошувала право на формування місцевих представницьких і виконавчих органів влади.

Ці органи були збережені і за трансформації Австрійської імперії в дуалістичну монархію Австрії та Угорщини й підтримали ідею відкриття у Чернівцях університету, висловлену і активно відстоювану чернівецьким адвокатом і політиком Костянтином Томащуком. Як депутата Буковинського лантагу (крайового сейму) його було обрано представником до Державної ради (Рейхсрату), де 28 листопада 1872 року він виступив з обгрунтуванням своєї ініціативи.

Потреба у новому німецькомовному навчальному закладі на східних землях Австро-Угорщини стала особливо актуальною після переходу в 1871 році Львівського університету на польську мову навчання. Тому, коли у 1874 році Палата представників парламенту виступила з пропозицією відкриття нового університету на теренах імперії, ініціатива Томащука, підкріплена зверненням Буковинського сейму і чернівецького бургомістра Антона Кохановського, без застережень знайшла підтримку у міністра культури і освіти Карла фон Штремайра й 7 грудня 1874 року була схвалена імератором Францем Йосифом, який віддав перевагу Чернівцям на противагу Трієсту, Оломоуцу, Брно, Любляні і Зальцбургу з огляду на бажання зміцнити авторитет центральної влади у своїх східних володіннях.

Остаточне рішення про відкриття університету в Чернівцях на базі теологічного інституту, що існував з 1827 року, було схвалене у Відні палатами представників і панів 27 січня і 3 лютого 1875 року, відповідно, а 31 березня імператор видав патент про його заснування. 12 травня Буковинський сейм прийняв рішення передати університету крайову бібліотеку, а також фінансувати його будівництво у розмірі 50 тисяч флоринтів з крайових коштів. Таку ж суму для цих цілей було передано і громадою міста.

За пропозицією міністра освіти офіційне відкриття нового навчального закладу було заплановане на 4 жовтня, аби встигнути «якнайкраще підготувати університет, який буде носити високе ім'я імператора», й прошйло одночасно з відкриттям того ж дня нового приміщення Буковинського лантагу, де й відбулись основні урочистості з нагоди обох подій.

Першим ректором Чернівецького університету став 35-літній Костянти Томащук, а 127 викладачів і професорів були запрошені головним чином з Відня, але також — з Граца, Праги та Інсбрука, десятеро — з Німеччини і троє — зі Швейцарії. Вони працювали на першому у Центральній Європі факультеті греко-православної теології, а також правничому і філософському, на яких у 1875 році навчалось 208 студентів, в основному, німецькомовних австрійців і євреїв. Цього ж року університету була передана заснована у 1852-у крайова бібліотека, загальний фонд якої на сьогодні нараховує понад 2,6 млн примірників.

З часом кількість україно- і румуномовних студентів збільшилася до чверті від загальної кількості і для них було створено кафедри руської (української) та румунської філології. У 1914 році в Чернівецькому університеті було 1198 студентів, навчання яких перервала Перша світова війна, — ідея переведення університету до Зальцбурга реалізована не була і після укладення Брест-Литовського миру навчання у ньому поновилось.

З розпадом Австро-Угорщини і приєднанням Буковини до Румунії університет, що отримав ім'я короля Кароля I, було румунізовано, українські кафедри — закрито. У 1920-22 роках для нього було зведено нові корпуси, в одному з яких розмістився четвертий факультет — природознавчий.

За радянської влади, що прийшла на Буковину у 1940 році, Чернівецький університет став державним закладом з повністю реорганізованим устроєм і навчальним процесом українською на сімох факультетах. У 1955 році, коли університет отримав у користування колишню резиденцію митрополитів Буковини і Далмації, зведену у 1882 році, до них додалося ще чотири факультети.

У 1993 році у Чернівецькому університеті, що з 1989 року носить ім'я Юрія Федьковича, було поновлено теологічний факультет.

Станом на квітень 2020 року Чернівецький національний університет імені Ю.Федьковича займає п'яте місце у рейтингу вищих навчальних закладів України за показниками наукометричної бази даних Scopus, яка забезпечує облік публікацій науковців, установ і статистику їх цитованості. На 15 факультетах і в одному коледжі при Чернівецькому національному університеті навчається майже 20 тисяч студентів.

9 років тому, 29 червня 2011 року, центральний корпус Чернівецького національного університету (ЧНУ) імені Юрія Федьковича визнали об'єктом світової спадщини ЮНЕСКО.

Перший ректор Чернівецького університету Костянтин Томащук (1840-1889)

[]
Теги
<
Новини партнерiв
Схожi
Сьогодні народився Герой України Володимир Рибак
Історія
Сьогодні народився Герой України Володимир Рибак
Сьогодні День народження патріота України Володимира Рибака, який загинув смертю мученика за те, що не зрадив свою батьківщину...
Гробниця Тутанхамона
Історія
Гробниця Тутанхамона
26 листопада 1922 року британські археологи стали першими за останні 3 тисячі років людьми, що увійшли в усипальницю єгипетського фараона Тутанхамона...
Помаранчева революція
Історія
Помаранчева революція
23 листопада 2004 року, через два дні після другого туру президентських виборів, у Києві й рядіі інших міст почалися масові мітинги в підтримку кандидата від опозиції...
Вбивство Кеннеді: таємниці розсекречених документів
Історія
Вбивство Кеннеді: таємниці розсекречених документів
22 листопада 1963 року в Далласі був застрелений 35 президент Сполучених Штатів Джон Кеннеді...
В цей день розпочався Нюрнберзький процес
Історія
В цей день розпочався Нюрнберзький процес
20 листопада 1945 році в Палаці юстиції у Нюрнберзі розпочались засідання Міжнародного військового трибуналу проти діячів нацистської Німеччини...