[]

10 найгучніших музейних крадіжок XXI століття

10 найгучніших музейних крадіжок XXI століття

Музейні крадіжки завжди були, є і будуть, адже картина вартістю у кілька мільйонів - нездоланна спокуса для злочинця. І не дивно, що у світі щорічно зникають тисячі полотен, скульптур, малюнків, але повернути їх на місце вдається далеко не завжди.

Український Дощ вирішив розповісти про 10 найгучніших пограбувань світових музеїв XXI століття. Про це навіть читати боляче!

Париж, Музей сучасного мистецтва

Досі невідома доля картин, вкрадених грабіжником з сербськими коріннями з паризького Музею сучасного мистецтва. 20 травня 2010 року зловмисник «з дивовижною легкістю», як висловився суддя, пробрався в музей через вікно і вкрав п'ять картин: «Голуб із зеленим горошком» Пікассо, «Пастораль» Матісса, «Оливкове дерево поблизу Естака» Браку, «Жінка з віялом »Модільяні та «Натюрморт зі свічниками» Леже.

Після арешту Томич розповів журналістам, що йшов в музей за однією картиною, яку замовив йому арт-дилер, але не втримався і взяв ще чотири. Вартість викрадених картин приблизно оцінюється в 500 мільйонів євро. Не тільки грабіжник, якого в пресі охрестили Людиною-павуком, але і його спільники через рік опинилися на лаві підсудних. Картини злодії нібито знищили.

Роттердам, музей Кюнстгал

Музей Кюнстгал, побудований за проєктом Рема Колхаса, в жовтні 2012 року відзначав своє 20-річчя масштабною виставкою творів сучасного мистецтва. У ніч на 16 жовтня громадянин Румунії Раду Догару, який спеціалізувався на кишенькових крадіжках, розкрив двері, що ведуть в музей з парку. Камер відеоспостереження там не було. Грабіжник і його спільники швидко зняли зі стін сім полотен і забралися геть. Сигналізація спрацювала, але поліціянти нікого в музеї не застали.

Викрадені були "Голова Арлекіна" Пабло Пікассо, "Читаюча дівчинка" Анрі Матісса, "Міст Ватерлоо" і "Міст Чарінг-Кросс" Клода Моне, "Жінка перед відкритим вікном" Поля Гогена, "Автопортрет" Мейєра де Хана і "Жінка з закритими очима "Люсьєна Фрейда.

Мати організатора пограбування, Ольга Догару, заявила, що спалила всі вкрадені полотна в печі, але рік тому в Бухаресті знайшлася «Голова Арлекіна». Однак справжність цієї картини поки офіційно не підтверджена.

Амстердам, Музей Вінсента ван Гога

Вночі 7 грудня 2002 року два голландці проникли в будівлю музею через трубу на даху і провели в ньому близько години і в результаті викрали два полотна: «Вид на море у Схевенінген» і «Вихід з протестантської церкви в Нюенєнє». Грабіжникам вдалося віднести їх в машину та спокійно виїхати з музею.

Через два роки обидва були спіймані та засуджені за крадіжку, але картини, оцінені в 30 мільйонів доларів, не знайшлися. І тільки через чотирнадцять років італійська поліція виявила їх під час спецоперації, спрямованої проти неаполітанської мафії. Справжність картин була підтверджена, і 21 березня 2017-го вони повернулися в музей.

Осло, Музей Едварда Мунка

Картини норвезького експресіоніста викрадали чотири рази, найяскравіше пограбування сталося 22 серпня 2004 року. Двоє грабіжників у масках серед білого дня увійшли в музей, пригрозили охороні пістолетами, зняли зі стіни знаменитий «Крик» і ще одне полотно - «Мадонну», сіли у свою машину і поїхали.

 

Як з'ясувалося згодом, шедевр Мунка експонувався практично без охорони: в залі не було сигналізації. Крім того, національне надбання Норвегії навіть не було застраховано від крадіжки. У травні 2006 року шість учасників пограбування були заарештовані та троє з них засуджені, а в серпні поліція знайшла і викрадені роботи, неабияк пошарпані та надірвані по краях.

Замок Драмланріг, Шотландія

27 серпня 2003 року, між 10 і 11 ранку, двоє чоловіків як звичайні туристи увійшли в замок-музей Драмланріг, який знаходиться в шотландському графстві Дамфріс-енд Геллоуей, зв'язали доглядачку, зірвали зі стіни «Мадонну з веретеном» Леонардо Да Вінчі та вискочили на вулицю, де на них чекав автомобіль.

Герцог Баклю, власник замку, пообіцяв винагороду в 1 мільйон фунтів тому, хто допоможе знайти «Мадонну», але так і не дочекався її повернення. Шотландська поліція знайшла її у 2007 році, герцог помер за місяць до цієї щасливої ​​події у віці 83 років. Титул і замок успадкував його син, який знову виставив картину на огляд публіки, адже така була воля його батька.

Відень, Музей історії мистецтв

Деякі твори мистецтва красти просто безглуздо - збути з рук їх неможливо. Керівництво віденського Музею, в якому зберігається «Сальєра», золота сільничка, виконана легендарним Бенвенуто Челліні для короля Франциска I. Роберт Манг, фахівець з охоронних систем, рано вранці 11 травня 2003 року піднявся на другий поверх музею будівельними сходами, розбив скляний короб, витягнув дорогоцінну статуетку і виліз назад. Все це він зробив за 50 секунд. Сигналізація спрацювала, але охоронець музею вирішив, що тривога помилкова, і відключив її.

Австрійський уряд запропонував за повернення «Сальєрі» скромну винагороду в 70 000 євро, хоча шедевр Челліні оцінювався в 50 мільйонів, але Роберт Манг, у якого не було досвіду в подібних справах, довго не наважувався на будь-які дії: два роки він зберігав королівську сільничку і тільки у 2005 році зажадав викуп у 10 мільйонів.

Поліція його швидко вирахувала за номером мобільного телефону, Манг не став опиратися і вказав місце в лісі під Віднем, де закопав свинцеву коробку з сільницею.

Верона, музей Кастельвеккьо

Як правило, злочинців знаходять в результаті аналізу телефонних розмов і зображень, знятих з відеокамер. Троє озброєних в ніч на 20 листопада 2015 року увірвалися в музей Кастельвеккьо в Вероні, зв'язали охоронця і касира й вийняли з рам сімнадцять полотен Тінторетто, Пізанелло, Белліні та Монтень. Відеокамери зафіксували автомобіль, від'їжджав від музею з награбованим.

Згодом з'ясувалося, що на території Італії діяла ціла банда злочинців з десяти осіб. Крім італійців, в неї входили громадяни Молдови, України та Росії. Збути вкрадене вони розраховували на території колишнього СРСР, але через півроку були спіймані. У травні 2016- го українські прикордонники знайшли на острові Турунчук в Одеській області всі сімнадцять картин, оцінених приблизно в 16-20 мільйонів євро.

Каїр, музей Махмуда Халіля

Одна з найбільш цинічних крадіжок сталася 22 серпня 2010 року в Каїрі. З приватного музею Мухаммеда Махмуда Халіля серед білого дня була викрадена картина Вінсента Ван Гога "Маки" вартістю в 55 мільйонів доларів. Вся охорона музею в цей момент здійснювала намаз. Пошуки не увінчалися успіхом, попри оголошену нагороду, десять співробітників музею і керівник музейного департаменту Міністерства культури Єгипту отримали тюремний термін за недбалість.

Однак у 2012 році британські експерти зробили разюче припущення: полотно Ван Гога було вкрадено з музею ще в 1978 році та замінено на копію. Оригінал 33 роки зберігався в будинку високопоставленого єгипетського чиновника, який у 2010 році вирішив його продати на одному з аукціонів у Лондоні. Це всього лише версія, але де знаходиться картина зараз, невідомо.

Ріо-де-Жанейро, Музей Шакара-ду-Сеу

У музеї Бразилії грабіжники, як правило, вриваються зі зброєю. 24 лютого 2006 року четверо озброєних чоловіків викрали з музею Шакара-ду-Сеу (назва перекладається як «небесна ферма») 4 картини: «Танець» Пікассо, «Морська затока» Клода Моне, «Два балкони» Далі та «Люксембурзький сад» Анрі Матісса. Сигналізація в цей момент була відключена через технічні проблеми, охоронців в музеї не було, але камери зафіксували всю операцію. Кадри, зняті в момент пограбування, показали по бразильському телебаченню, але зловити грабіжників це не допомогло. Чотири картини вартістю в 50 мільйонів доларів зникли; поліція припускає, що вони були спалені.

Цюріх, музей Еміля Бюрле

Одна з найгучніших крадіжок останніх років трапилася в тихій Швейцарії. 10 лютого 2008 року троє грабіжників в лижних масках увірвалися в приватний музей Еміля Бюрле в Цюріху за півгодини до закриття. Чотири картини - "Хлопчик в червоному жилеті" Поля Сезанна, "Поле Маків" Клода Моне, "Людовик Лепік і його дочки" Едгара Дега і "Гілки квітучого каштана" Вінсента Ван Гога винесли з музею і повантажили в припарковану біля виходу машину прямо в рамах.

До пошуків викраденого були залучені найкращі сили швейцарської поліції. Слідство припустило, що тут є «російський слід» - один з грабіжників говорив по-німецьки з акцентом, схожим на слов'янський. Дві украдені картини - Ван Гога і Моне - через дев'ять днів знайшли, вони лежали в автомобілі, припаркованому біля психіатричної лікарні. У 2009 році був знайдений Дега, у 2012 році поліція Сербії розшукала в Белграді полотно Сезанна і заарештувала трьох підозрюваних у крадіжці.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Найвідомішу картину Шагала продадуть на аукціоні Sotheby's
Мистецтво
Найвідомішу картину Шагала продадуть на аукціоні Sotheby's
За очікуваннями, за картину заплатять від 12 до 18 мільйонів доларів...
В цей день 1909 року на Київщині народилася наївна і геніальна Марія Примаченко
Мистецтво
В цей день 1909 року на Київщині народилася наївна і геніальна Марія Примаченко
Її твори дивували і зачаровували, підкоряли і брали в полон  чудорнацькими сюжетами і дивовижними казковими істотами...
Неповторний сюрреалістичний шарм ювелірних шедеврів Сальвадора Далі
Мистецтво
Неповторний сюрреалістичний шарм ювелірних шедеврів Сальвадора Далі
Сальвадор Далі не раз переконував світ в універсальності свого таланту. Ідею власної колекції ювелірних виробів він виношував багато років...
Автопортрет Фріди Кало в сльозах і з чоловіком на лобі продали за майже $ 35 млн
Мистецтво
Автопортрет Фріди Кало в сльозах і з чоловіком на лобі продали за майже $ 35 млн
Фріду Кало народилася у 1907 році, а померла у 1954. Все життя вона пропагувала мистецтво корінного населення Мексики
...
На аукціоні Christie's продали діамантові браслети страченої французької королеви Марії-Антуанетти
Мистецтво
На аукціоні Christie's продали діамантові браслети страченої французької королеви Марії-Антуанетти
Дружина Людовика XVI не потребує особливого представлення. Її стиль і розкіш визначили естетику Версаля XVIII сторіччя...