Звільняти - це легко. Як уряд збирається змінити Трудовий кодекс

Верховна Рада опублікувала текст законопроекту "Про працю", який покликаний замінити застарілий радянський КЗпП. Український дощ розповість, в чому полягає суть головних нововведень.
Ще восени президент Володимир Зеленський доручив розробити і прийняти новий Трудовий кодекс до 1 січня 2020 року. Але в ці терміни уряд і депутати не вклалися. За словами міністра економіки Тимофія Милованова, в розробці документа брали участь галузеві асоціації працівників, представники великого та малого бізнесу. Законопроект "Про працю" був затверджений Кабміном 27 грудня 2019 року, а 28 грудня документ був зареєстрований у Верховній Раді під номером №2708. 8 січня його текст опублікували на сайті парламенту.
Що пропонує законопроект.
Законопроект складається з 98 статей і 10 глав. У разі його прийняття підставою для трудових відносин буде трудовий договір. Він полягатиме тільки в письмовій формі (або в електронному вигляді з цифровим підписом). Така форма трудових відносин, як контракт не передбачена новим законопроектом, тому укладені раніше контракти будуть вважатися терміновими трудовими договорами.
Всього передбачається сім видів трудових договорів:
- безстроковий;
- строковий;
- короткостроковий (до 2 місяців);
- сезонний;
- з нефіксованим робочим часом. Договір передбачає виконання роботи по факту надання роботодавцем відповідних завдань, без гарантій того, що така робота буде надаватися постійно. Для того, щоб попередити можливі зловживання з боку роботодавців, в документі було обмежено число подібних договорів у одного роботодавця (не більше 1/10 загальної кількості)
- учнівський трудовий договір;
- трудовий договір з домашнім працівником (робота з обслуговування домашнього господарства).
Також законопроектом забороняється оплачувати роботу будь-якими товарами, роботодавці будуть зобов'язані видавати зарплату тільки грошима. Підвищується розмір оплати робіт з важкими, шкідливими та небезпечними умовами, в цьому випадку зарплата повинна бути вище мінімум на 4% ніж оплата в звичайних умовах.
Збережуться і гарантії для вагітних жінок і тих, хто перебуває в декреті. Українки отримуватимуть гарантовану оплачувану відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами від 126 до 140 днів. Також роботодавцям буде заборонено звільняти вагітних, які перебувають у відпустці в зв'язку з вагітністю та пологами, а також жінок, чоловіків або інших законних представників дитини, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, крім випадків ліквідації юридичної особи - роботодавця, припинення фізичною особою виконання функцій роботодавця.
Згідно з європейськими нормами і Конвенцією Міжнародної організації праці мінімальна тривалість робочого часу становитиме 40 годин протягом кожного "семиденного періоду". Відзначимо, що раніше 40 годин в тиждень було максимальної нормою, тепер з'явився якийсь термін "нормальна тривалість" і немає обмежень по кількості робочого часу.
Крім цього, вводиться спірний пункт, що дозволяє роботодавцю звільняти співробітників за бажанням роботодавця. У цьому випадку, він буде зобов'язаний завчасно попередити про це свого працівника, терміни залежать від сумарного часу роботи працівника у цього роботодавця.
Якщо трудовий договір був розірваний достроково, роботодавець буде зобов'язаний виплатити працівникові грошову компенсацію - не менше подвійного середньоденного заробітку за кожен робочий день зменшенню строку попередження.
За дотриманням трудового законодавства буде стежити нова структура - Державна інспекція праці.
Як законопроект оцінюють уряд, бізнес і профспілки.
Глава Мінекономіки Милованов назвав основною метою документа - збільшити відсоток офіційної зайнятості та рівень зарплат в Україні. Також в уряді вважають, що існуючий Кодекс законів про працю (КЗпП) вже давно застарів і не захищає працівників.
"Чинний документ датований тисячі дев'ятсот сімдесят одна роком, тому не передбачає офіційної фіксації сучасних форм праці - фрілансу, дистанційною, домашньої або тимчасової роботи і ін. Через відсутність законодавчого регулювання, альтернативою ... стала нелегальна зайнятість, ... зарплати в конвертах, складність в пошуку роботи, фактична відсутність захисту працівників приватного бізнесу ", - заявив Милованов.
Також міністр додав, що новий законопроект збалансує ринок робочої сили, виведе з тіні зарплати українців і прискорить економічне зростання. У новому законодавстві будуть збережені і розширені соцправа і гарантії працівників через легалізацію праці, збільшено кількість легальних робочих місць, а також забезпечені рівні можливості для чоловіків і жінок, підвищені доходи працівників. У підсумку, українські закони будуть приведені у відповідність до законодавства ЄС.
У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що основним принципом закону "Про працю" є баланс інтересів роботодавців та працівників. Також зниження втручання з боку держави в індивідуальні відносини в сфері праці та визнання трудового договору єдиним джерелом регулювання індивідуальних трудових правовідносин.
В той же час, законопроект викликав шквал критики з боку представників бізнесу. Невдоволення висловили і ті, хто захищає інтереси працівників.
Так, віце-президент найбільшої в Україні аутсорсингової компанії EPAM Юрій Антонюк розповів Економічній правді, що його компанія не підтримує законопроект Мінсоцполітики.
"Упевнений, що інші IT-компанії солідарні з нами. Проект не враховує нинішні реалії ведення бізнесу і нові форми співробітництва для креативних і IT-професій. Подібні законопроекти повинні створюватися спільно з представниками професій і бізнесу, в дискусіях та обговореннях всіх" за "і "проти". Якщо, звичайно, міністерство хоче врахувати права фахівців ", - повідомив Антонюк.
За його словами, діяльність уряду в цьому питанні нагадує спробу наповнити бюджет, в цей раз - за рахунок IT-індустрії.
Міжнародна конфедерація профспілок (ITUC) заявила, що проект закону про працю позбавить працівників захисту з боку профспілок. Також конфедерація вважає, що законопроект допускає спрощене звільнення працівників в будь-який момент за бажанням роботодавця, короткострокові індивідуальні трудові договори, договори з нефіксованим робочим днем. Понаднормова робота стане нормою і буде оплачуватися в 5 разів менше.
Документом скасовуються і деякі соцгарантії працівникам, знижується захист матерів з маленькими дітьми, що полегшує процес їх звільнення. Також стає можливим переведення працівника на інше робоче місце без його згоди; фактична ліквідація профспілок.
"Законопроект був прийнятий без консультацій з профспілками і складається всього з 99 статей, щоб він міг мати в парламенті обмежене розгляд", - повідомляє конфедерація.
У ITUC підкреслили, що український уряд відмовився звертатися за допомогою до Міжнародної організації праці (МОП), оскільки проект закону порушує ряд конвенцій МОП.
Подібну критику з боку профспілок міністр економіки Милованов пояснює політичною підосновою і питанням влади. Міністр називає кілька причин виникнення подібної ситуації.
"По-перше, багато профспілок вже підтримали законопроекти які були представлені Юлією Тимошенко або Наталією Королевською. На сьогодні, це представники політичної опозиції. Профспілки не можуть швидко змінити свої політичні уподобання і будуть виступати проти альтернативних законопроектів. Навіть якщо такі законопроекті хороші. По друге, профспілки бояться, що втратять владу ", - підсумував Милованов.
Раніше Український дощ писав, про ряд умов, які необхідно виконати українцям, щоб отримати пенсію за віком.