[]

Як виїхати з дитиною за кордон після розлучення?

Як виїхати з дитиною за кордон після розлучення?

Випадки зловживання розлучених батьків своїми правами відносно дитини є досить поширеним явищем. Законодавством встановлено рівність батьків у питаннях, що стосуються дітей, у тому числі й виїзду за кордон. Раніше в обов'язковому порядку потрібно було отримувати дозвіл другого із батьків або ж у разі, якщо він його не давав добровільно, звертатися за ним у місцевий суд. Судовий розгляд міг затягуватися у часі й, до того ж, рішення виносили в інтересах дітей щодо конкретної поїздки, а не на весь період до повноліття дитини.

Сьогодні законною є можливість для того з батьків, із ким безпосередньо живе дитина, виїхати з ним за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди другого з батьків. Для цього потрібно рішення суду або органу опіки та піклування, яким підтверджується, що дитина проживає із ним.

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, теж може поїхати з нею у закордонну мандрівку, якщо у нього немає заборгованостей з аліментів, і виключно після отримання нотаріальної згоди іншої сторони, з якою безпосередньо проживає дитина. Саме тому у вирішенні питання щодо розірвання шлюбу важливо не забути просити у суду зазначити конкретне місце проживання дитини хоча б у мотивувальній частині.

Слід зауважити, що рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків діє певний термін та є чинним тільки для конкретної поїздки. В той час як судове рішення про визначення місця проживання дитини з матір’ю має постійну дію та може бути використане для поїздок за кордон неодноразово. Рішення або розпорядження органу опіки та піклування діє протягом одного року з дня набрання ним законної сили та може застосовуватися на кожну поїздку тривалістю не більше одного місяця.

Для отримання вищевказаних рішень чи дозволів знадобиться час. У разі, якщо у вас немає проблем у спілкуванні з батьком або матір’ю дитини, ви можете знайти узгоджену позицію щодо часу, тривалості, цілі подорожі зі спільною дитиною за кордон, достатньо звернутися до нотаріуса для отримання нотаріальної згоди другого з батьків.

У випадках, якщо добровільна згода на виїзд дитини за кордон відсутня, доведеться звернутися до адвоката у сімейних справах, який надасть юридичну допомогу для отримання рішення суду.

Перший варіант - звернутися до суду та отримати рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків. Із судової практики, що склалася за останні роки, рішення суду про надання дозволу на виїзд дитини за кордон буде чинним тільки на окрему поїздку та певний термін. Крім того, враховуючи завантаженість районних судів, процес отримання такого рішення може затягнутися до одного року.

Другий варіант - звернутися до суду та отримати рішення, яким буде визначено місце проживання дитини. Це питання також можна ставити під час розлучення, вирішуючи таким чином проблеми подальших подорожей із дитиною за кордон без отримання щоразу згоди другого з батьків. Якщо ж це питання не вирішувалось судом під час розлучення та не відображено в судовому рішенні, доведеться окремо подавати позов про визначення місця проживання спільної дитини. 

Третій варіант - отримати висновок органів опіки та піклування, яким буде підтверджено місце проживання дитини. Такий висновок дає можливість самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця. Витрачений час на його отримання може становити від 1 до 2 місяців. Необхідною умовою для нього є інформування іншого з батьків шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України. Лист краще направити цінною кореспонденцію, а в тексті обов’язково вказати мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у ній.

Третій варіант справедливо вважають найбільш швидким та зручним, тож розповімо детальніше про умови отримання висновку органів опіки та піклування. Для підтвердження місця проживання дитини під час вирішення питання її тимчасового виїзду за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей, той із батьків, з ким проживає дитина, подає до служби у справах дітей за місцем проживання дитини такі документи:

 • заяву в простій письмовій формі;
 • копію паспорта заявника;
 • копію паспорта дитини (за наявності, видається із 14 років);
 • довідку про реєстрацію місця проживання заявника (у разі коли в паспорті відсутні дані про реєстрацію місця проживання);
 • довідку про реєстрацію місця проживання дитини (форма 13, видається у ЦНАП);
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • копію рішення суду про розірвання шлюбу;
 • копія листа, фіскального чеку та опису вкладення у цінний лист на підтвердження направлення повідомлення про наміри іншій стороні;
 • копію документа, виданого лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу (за наявності у випадку тимчасового виїзду за межі України дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі хвороби або отримала травму згідно з переліком).

Служба у справах дітей за результатами розгляду зазначених документів, відвідування дитини за місцем її проживання, проведення бесіди з тим із батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі можливості), або бесіди з дитиною, яка досягла 14 років, готує висновок про підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України.

Служба у справах дітей у день прийняття рішення інформує про нього:

 • заявника засобами телефонного зв’язку;
 • того з батьків, хто проживає окремо від дитини (у разі коли місце його проживання відоме), шляхом надсилання йому копії рішення поштою.

Якщо протягом десяти робочих днів із дня прийняття рішення його не оскаржено, воно набирає законної сили, і його копія, завірена в установленому порядку, видається заявнику для пред’явлення під час перетину державного кордону України.

Рішення діє протягом одного року з дня набрання ним законної сили. Під час перетину кордону буде досить надати його оригінал для огляду, завірену копію та ID паспорт дитини. Отримане рішення дає право здійснювати протягом року декілька поїздок за кордон, але кожна з них не може тривати довше 1 місяця.

Важливо: поняття «місце проживання» дитини та «реєстрація місця проживання» не тотожні, хоча за фактичних обставин можуть і збігатися. З метою отримання рішення чи дозволу на виїзд дитини за кордон має значення фактичне місце її проживання, яке буде встановлено працівниками служби.

Отже, під час перетину державного кордону України необхідно пред’явити посадовій особі Державної прикордонної служби рішення суду про визначення місця проживання дитини або відповідне рішення органу опіки і піклування.

Слід пам'ятати, що за умисне порушення обов’язку повернутися з дитиною у строк до одного місяця з дати виїзду встановлена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1700 до 3400 грн та втрата на рік права виїзду дитини за кордон з одним із батьків без дозволу іншого терміном до 1 місяця.

У будь-якому разі, у ході суперечок не забувайте, що інтереси дитини мають бути вище особистої неприязні дорослих.  Якщо домовитись не вдалось, сімейний адвокат захистить інтереси вашої дитини.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Право
Закупівлі продуктів для ЗСУ: ексзаступника міністра оборони взяли під варту
Суд обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення понад 400 млн грн застави колишньому заступнику міністра оборони В'ячеславу Шаповалову...
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Право
Організаторів «п'яних» вечірок, де принижували дівчат, затримали
Двом фігурантам «п'яних» вечірок повідомили про підозру, ще 6 вручили повістки...
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Право
У Мелітополі кадировці зґвалтували російську пропагандистку з НТВ та побили оператора
Група кадировців у тимчасово окупованому росією Мелітополі на Запоріжжі напала на знімальну групу російського пропагандистського каналу НТВ, які приїхали «висвітлювати хід СВО»...
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Право
Під Одесою троє матерів пиячили на вулиці і загубили дітей
Жінки після випивки згадали, що з ними ще були діти, але куди поділася малеча, не знали...
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
Право
У Києві голий чоловік напав з розбитою пляшкою на відвідувачів кафе
26-річному потерпілому лікарі на місці надали першочергову медичну допомогу...