[]

Як син шевця з Одеси взув усю Америку, а потім і весь світ

Як син шевця з Одеси взув усю Америку, а потім і весь світ

Перші кроки до створення бренду Timberland засновник компанії Натан Шварц зробив ні багато ні мало ... в 50 років. За довгі десятиліття роботи взуттьовиком син українського емігранта зібрав значний капітал і почав діяти. Через 18 років після реєстрації бренду The Timberland Company розмістила свої акції на нью-йоркській фондовій біржі.

Сьогодні легендарні Yellow Boots впізнавані і відомі у всьому світі, черевики Шварца вибирають топові знаменитості, про них мріє кожен підліток на п'яти континентах. У 2001 році компанію купили за $ 2 млрд.

А починалося все в Одесі, на початку XX століття в звичайній єврейській родині.

Натан Шварц народився в 1902 році в Одесі в сім'ї спадкових шевців. Перед початком Першої світової війни Шварци емігрували в США. Через поганий фінансовий стан сім'ї Натан в 16 років був змушений податися в підмайстри в одну з маленьких нью-йоркських взуттєвих крамниць. 34 роки він збирав гроші, працюючи шевцем в ремонтному ательє.

У 1952 році він купив 50% акцій нікому на той час не відомої фабрики Abington Shoe Company в штаті Массачусетс. Через три роки Шварци стали одноосібними господарями Abington, в бізнес увійшли сини Натана - Герман і Сідні.

Завод і зараз був би одним з невеликих сімейних виробництв, що загубилися в провінційному штаті, якби в 1965 році Натан Шварц не вчинив справжній технологічний прорив у взуттєвій справі. Господар Abington винайшов технологію прямого лиття - безшовного з'єднання шкіряного верху черевика з гумовою підошвою, що дозволило виробникам голосно заявити:

«Ми створили перші гарантовано водонепроникні черевики».

Потрійні капронові шви зробили взуття Шварца стійким до майже будь-якого навантаження. Компанія впровадила багатоетапний виробничий контроль і, треба сказати, не прогадала.

У 1973 році була офіційно зареєстрована нова торгова марка Timberland (від англ. Timber - деревина, land - земля). Логотипом бренду стало зображення американського дуба, символу обґрунтованості й сімейності. Компанія почала випуск нової моделі - водонепроникних шкіряних черевиків жовтого кольору.

Як пізніше зізнавався онук Шварца Джеффрі, колір був обраний випадково. Захопившись процесом випробувань технологічних властивостей, всі просто забули про необхідність продумати палітру - так «тімбери» вийшли у світ в «непродуманому забарвленні». Хоча у компанії є і офіційна версія: Abington Shoe Company багато років виготовляли черевики для лісорубів, яким бажано носити яскраве взуття, щоб під час роботи вони могли уникнути падіння колоди на ногу. А The Timberland Company, як правонаступник Abington, просто зберегла фірмовий колір. До слова, офіційно фабрика змінила назву лише в 1978 році.

З самого початку компанія вкрай уважно ставилася до випробувань заявленої водонепроникності своїх черевиків. Перед тим, як потрапити на прилавок, кожна пара проходила десятки етапів тестування. За легендою, на початку 1970-х черевики навіть залишали на ніч у фабричному туалеті, щоб побачити, наскільки вони водонепроникні. У 80-х Timberland Co щосили проводила відкриті «польові тестування», однієї з найвідоміших авантюр компанії стали випробування «тімберів» під час гонок на собачих упряжках на Алясці.

Після успішного виходу на ринок з новою моделлю Шварци припинили виробництво для інших компаній і почали працювати над розширенням лінійки власних продуктів. Незабаром Timberland Co став провідним гравцем взуттєвого ринку Північної Америки. До 1985 року Шварци продали мільйонну пару Yellow Boots.

У 1986 році президентом The Timberland Company став син Натана Шварца Сідні Шварц. За 12 років його правління компанія зайняла міцні позиції на світовому ринку: в кінці 80-х у Лондоні відкривається перший фірмовий магазин Timberland за межами США, «тімбери» поступово завойовують Європу. Timberland Co запускає рекламну кампанію на телебаченні і починає випуск власної колекції одягу для подорожей і занять спортом.

Результатом розширення бренду стало потроєння продажів в 90-х. За даними The Wall Street Journal, тільки за 1993-й показник чистих продажів перевищив 300 млн доларів і за рік виріс більш ніж на 40%. У той же час класичні черевики Timberland «захоплюють» домінуючу на той момент в США міську культуру - хіп-хоп. Yellow Boots носять Biggie, Das EFX, Mobb Deep, DMX. Черевики Шварца стають предметом культу для молоді.

У 1998 році пост президента Timberland займає той самий онук Натана Шварца - відомий філантроп Джеффрі Шварц. Крім впровадження нових технологій у виробництво, масштабного розширення лінійки бренда, він прославив компанію, як вірного прихильника екологічного виробництва і теорії соціальної відповідальності бізнесу.

«Для мене бізнес - це глибоко особисте. Тому що Timberland - це наш сімейний бізнес. Мій батько на фабриці міг працювати на будь-якому обладнанні. Навіть коли у нього був вільний час, він смикав в руках клаптик шкіри, думаючи, як зробити її якість краще. Тому можна сміливо сказати, що в нашу справу вкладена душа. Чим би не займалися люди в житті, якщо ти робиш це з душею, з пристрастю, краще за інших - ти переможець», - говорив Джеффрі Шварц.

У 1992 році The Timberland Company запустила слоган «Взуй расизм: одягни свої черевики, впливай». Шварци жертвували пристойні суми до фондів підтримки постраждалих від расизму по всьому світу. Протягом декількох років компанія стала символом протесту проти расової дискримінації, ініціатива була швидко підхоплена громадськістю та зірками.

«Протягом 30 років ми давали відсіч вітрам, воді, землі і небу. Тепер для всіх нас настала пора дати відсіч несправедливості, расизму та байдужості, - наводить офіційний портал бренду витяг з електронного листа Джеффрі Шварца, адресованого ЗМІ. - Бізнес повинен бути залучений в цивільні демократичні ініціативи, зобов'язаний мати власний голос в соціальному дискурсі. Величезна кількість звичайних громадян по всьому світу дзвонили і писали нам, повідомляючи про свою згоду з нашою ідеєю дати спільний відсіч ненависті. Сьогодні я заявляю про наш намір бути в грі, відтепер і назавжди».

Великого розголосу отримала безпрецедентна ініціатива Джеффрі Шварца в серпні 2005 року, коли ураган «Катрін» буквально паралізував всю Америку. Компанія тоді виплатила компенсації і забезпечила короткострокову відпустку всім своїм працівникам, які хотіли допомогти людям, що постраждали від стихії.

У 2011 році велика американська корпорація з віковою історією VF Corporation купила Timberland у Джеффрі Шварца за 2 млрд доларів. Крім Timberland VF Corporation володіє чималими портфелями акцій брендів The North Face, Vans, Lee, Wrangler і Nautica. Але навіть для VFC покупка була досить дорогою і викликала дискусію у аналітиків.

На момент поглинання VF Corporation доходи Timberland становили значні 1,4 млрд доларів, проте компанія зіткнулася з істотним зростанням цін на ринках сировини - дорожчала натуральна шкіра, крім того, збільшувалися витрати на логістику. Деякі аналітики передбачали урізання бюджету Timberland новими власниками і, як наслідок, падіння якості продукції, але цього не сталося.

«VF зможе підтримувати унікальну культуру і ДНК Timberland з двох причин, - заявив в день здійснення операції журналу Fortune Джеффрі Шварц. - Одна з них - це їх великий досвід придбання брендів. VF придбаває бренди як самостійні торгові марки відповідно до узгодженої відкритої стратегії. У них завидний послужний список, і ви можете перевірити це самі в таких компаніях, як North Face чи JanSport. Розмови нічого не коштують, але їх результати вражають».

За інформацією ЗМІ, після продажу Timberland Джеффрі Шварц присвятив себе справам єврейської громади в рідному Бостоні.

Поточна ринкова капіталізація VF Corporation, за оцінкою monreport.com, становить понад 29 млрд доларів. В останні тижні акції компанії мають прибутковість на рівні 2,5%. За інформацією The Wall Street Journal, в 2018 році Timberland став одним з самих швидкозростаючих та прибуткових брендів VF Corporation.

У світі налічується кілька тисяч брендових торгових точок Timberland.

[]
Теги
Схожi
Хеді Ламар: Голлівудська акторка львівського походження
Люди
Хеді Ламар: Голлівудська акторка львівського походження
Хедвіга Марія Кіслер, донька директора львівського банку, знялась у 18 стрічках, однак не вважала це своїм головним здобутком...
Автор «Бійцівського клубу» українського походження Чак Паланік святкує 58-річчя
Люди
Автор «Бійцівського клубу» українського походження Чак Паланік святкує 58-річчя
21 лютого свій день народження відзначає американський топовий письменник, українець за походженням, Чак Паланік...
Колишня бранка Ліллі Джейкоб зберегла рідкісні світлини із табору смерті
Люди
Колишня бранка Ліллі Джейкоб зберегла рідкісні світлини із табору смерті
«Альбом Аушвіц» - унікальний документ, єдине збережене фотосвідчення масового вбивства євреїв у концтаборі, протягом 35 років зберігала, а потім передала в дар меморіалу «Яд Вашем» Ліллі Якоб-Зельманович Мейер...
Чернівчанка Міла - зірка Голлівуду
Люди
Чернівчанка Міла - зірка Голлівуду
Міла Куніс - американська акторка з українським корінням...
Дмитро Тьомкін: композитор, українська легенда Голлівуду
Люди
Дмитро Тьомкін: композитор, українська легенда Голлівуду
Американський композитор та аранжувальник родом з України, створив музику до понад 100 голівудських фільмів, чотирикратний лауреат премії «Оскар»...