Військова допомога Україні та Антанта-2: лідери Великобританії та Франції оголосили «нове партнерство»

Військова допомога Україні, співробітництво в оборонній сфері та у виробництві озброєнь, а також проблеми боротьби з нелегальною міграцією обговорили 10 березня президент Франції Емманюель Макрон та прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак. Цієї п'ятниці в Парижі вони провели 36-й за рахунком — і перший після п'ятирічної перерви — франко-британський саміт, оголосивши про перезапуск «ключового» партнерства між двома країнами після довгого періоду гострих розбіжностей. Про це пише RFI.
На пресконференції за підсумками першого з 2018 року франко-британського саміту президент Макрон назвав зустріч «моментом возз'єднання та нового старту» у відносинах Парижа та Лондона. За його словами, ця зустріч на найвищому рівні стала «самітом нових амбітних завдань».
«Новий початок, оновлена згода», — відповів Макрону прем'єр-міністр Великобританії, вживши слово «entente», яке символічно відсилає до давньої історії двосторонніх відносин і знамениту «серцеву згоду» (l'Entente cordiale).
Саміт пройшов за два тижні до державного візиту до Франції Чарльза III: новий британський монарх вибрав Париж для своєї першої офіційної закордонної подорожі. Британський прем'єр у спеціальній заяві перед самітом зазначив, що у сьогоднішніх умовах «нових викликів», «нових та безпрецедентних загроз» зміцнення історичного партнерства Великобританії та Франції є «не просто важливим, але ключовим».
Україна: «На даний момент пріоритет у військовій сфері»
Лідери оновленої франко-британської «Антанти» провели свій саміт на тлі війни путінської росії проти України, і військова допомога ЗСУ стала однією з головних тем переговорів. На підсумковій пресконференції Емманюель Макрон та Ріші Сунак одностайно підтвердили головне на сьогодні життєво важливе завдання для обох країн та їхніх союзників – посилення військової допомоги Україні.
"Наша рішучість полягає в тому, щоб допомогти Україні вистояти та провести ті контрнаступи, які вона має намір провести. На даний момент пріоритет - у військовій сфері", — підкреслив Макрон, повторивши, що переговори про мир мають відбутися «тоді, коли вирішить Україна», і на умовах, які вона вважатиме за прийнятні.
«росія не може і не повинна виграти цю війну», — вкотре вказав президент Макрон, говорячи про «однакову рішучість» Франції та Великобританії щодо підтримки України.
«Ми хочемо, щоб Україна виграла цю війну, і ми абсолютно єдині у цьому. Наше завдання поставити Україну в максимально сильну позицію», — безумовно підтримав французького лідера Ріші Сунак.
Британський прем'єр повідомив:
"Ми домовилися спільно тренувати українських морських піхотинців, щоб дати Україні вирішальну перевагу на полі бою".
AFP нагадує, що Великобританія минулого року запустила власну програму навчання українських військових Interflex. У рамках місії у 2023 році планується підготувати 20 тисяч солдат ЗСУ. Франція також навчає українських військових, зокрема для застосування французьких озброєнь, що постачаються ЗСУ.
Париж одночасно підтримує роботу запущеної Європейським союзом спеціальної Місії військової допомоги Україні – EUMAMUkraine. 8 березня голова європейської дипломатії Жозеп Боррель повідомляв, що до кінця місяця ця тренувальна місія завершить підготовку 11 тисяч українських військових. До кінця року, згідно з планом, європейські інструктори навчать 30 тисяч солдат ЗСУ.
Оборонний союз Парижа та Лондона
На саміті в Парижі Емманюель Макрон та Ріші Сунак обговорили питання військової та військово-технічної співпраці Франції та Великобританії — двох країн, які відіграють ключову роль в оборонній архітектурі західної Європи. Дві ядерні держави, які мають найбільші (порівняно з європейськими країнами-союзниками) армії, з 2010 року пов'язані в оборонній сфері двома особливими договорами, підписаними в Лондоні на франко-британському саміті в палаці Ланкастер-Хаус (Accords de Lancaster House) / Lancaster House Treaties).
10 березня у Парижі на нинішньому саміті лідери Франції та Британії обговорили посилення військово-технічного співробітництва у рамках цих договорів. Як повідомив британський прем'єр Ріші Сунак, Париж та Лондон мають намір, зокрема, активізувати кооперацію у розробці систем ППО та далекобійних озброєнь.
Проблема нелегальної міграції
«Новий старт» на саміті в Парижі було дано і у вирішенні одного з найбільш спірних питань у двосторонніх відносинах — у боротьбі з нелегальною міграцією. Йдеться про зусилля двох країн щодо приборкання потоку мігрантів, які намагаються незаконно перетнути протоку Ла-Манш, щоб потрапити з французької території на британську.
10 березня на саміті в Парижі прем'єр Ріші Сунак оголосив про істотне зростання британських асигнувань на спільну боротьбу (Лондон виділить на ці цілі 141 млн євро в 2023-24 роках, €191 млн в 2024-25 рр. і €209 млн в 2025-2026 роках). За рахунок збільшення фінансування на півночі Франції буде створено новий центр для тимчасового розміщення затриманих мігрантів; штати силовиків, які патрулюють французьке узбережжя, зростуть на 500 осіб; буде створено новий спільний оперативний центр управління операціями прикордонного контролю. Посилено будуть і технічні засоби охорони кордону: закуплено додаткові безпілотники та інше обладнання. У листопаді минулого року країни підписали нову угоду щодо боротьби з нелегальною міграцією через Ла-Манш, нагадує France-Presse. Нове фінансування підвищить ефективність передбачених договором заходів.
На саміті 10 березня в Парижі Макрон наголосив на рішучості посилювати спільну охорону. Він зазначив, що у 2022 році було припинено 1300 спроб незаконного припинення протоки Ла-Манш, ліквідовано 55 угруповань, які займалися незаконною переправкою мігрантів. Втім, як нагадує AFP, 46 тисяч людей зуміли минулого року нелегально перебратися з Франції до Великобританії.
Український Дощ писав раніше про «Останній аргумент» проти пенсійної реформи Макрона: минув 6-й день протестів у Франції.