[]

Відомі американські та канадські астронавти з українським корінням

Відомі американські та канадські астронавти з українським корінням

З нагоди Всесвітнього дня авіації та космонавтики Український Дощ хоче нагадати вам відомих американських та канадських астронавтів з українським корінням.

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер

Вона народилася в Міннесоті в 1963 році у США. Її батько — емігрант із Західної України, родом з Кам’янка-Бузького району на Львівщині. Востаннє і вперше у Львові вона була аж у 2007 році. У NASA воно пропрацювала 13 років, у космосі загалом провела 27 днів і 15 годин.

«Ніколи не думала, що полечу у космос, — це не було моєю мрією. У дитинстві мені було цікаво літати літаком, але я не думала стати пілотесою. У школі дуже добре вчила математику і науку, а після її закінчення вступила в престижний і дуже дорогий Массачусетський технологічний інститут. Я отримала стипендію від військових, тому мусила служити у флоті. І вже там я захотіла стати пілотесою, проте не склалося через проблеми з зором», — розповідає Гайдемарі.

Гайдемарі закінчила Навчальний центр морського пірнання та рятування в Панама-Сіті (Флорида, США). У 1996 році її обрали кандидатом в астронавти й зарахували до Космічного центру ім. Ліндона Джонсона. Перший політ із виходом у відкритий космос здійснила на шатлі «Атлантіс» 9 вересня 2006 року (11 днів 19 год 6 хв та 35 с). Зараз Гайдемарі служить у команді персоналу підтримки астронавтів у Космічному центрі ім. Кеннеді (Флорида, США).

Серед нагород та відзнак — Орден Княгині Ольги ІІІ ступеня, медалі Navy Commendation Medal (двократно), Navy Achievement Medal (двократно) та Meritorious Service Medal. Лауреатка Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Знакова постать».

 

Брюс Мельник

Народився 1949 року в Нью-Йорку в сім'ї емігрантів з України. Навчався в Університеті Флориди. Протягом 20 років служив у Береговій охороні США. Отримав звання капітана 2-го рангу. 
У 1987 році був прийнятий до групи астронавтів. З 6 по 10 жовтня 1990 року здійснив свій перший космічний політ на шатлі Discovery STS-41. 7-16 травня здійснив другий політ на шатлі Endeavour STS-49. Пішов у відставку в липні 1992 року.

У 1992-1994 роках працював у компанії Lockheed Space Operations Company директором відділу розвитку технології космопланів в центрі Кеннеді. З 1994 по 1996 рік був віце-президентом, директором відділу конструювання шатла в компанії Unsted Space Alliance. Пізніше працював віце-президентом відділення компанії McDonnell Douglas в центрі Кенндеді із забезпечення наземних операцій з корисним навантаженням.У квітні 2001 року в Університеті Західної Флориди отримав почесний ступінь доктора наук. Нині працює віце-президентом компанії Боїнг у Флориді, якам є частиною групи воєнних компанії Боїнга.

Брюс Мельник нагороджений двома Авіаційними хрестами «За видатні заслуги», медаллю Берегової охорони «За заслуги», медаллю Берегової охорони «За досягнення», пам'ятною медаллю «За службу по захисту нації», медаллю «За участь у гуманітарних операціях».

 

Джудіт Рєзнік

Народилася в сім’ї українських емігрантів  в 1949 році у США. У 1970 році закінчила університет Карнегі-Меллон у Піттсбурзі, отримавши диплом інженера-електрика. У січні 1978 року Джудіт стала асторнавткою НАСА. 1984 року здійснила свій перший космічний політ у складі екіпажу космічного корабля «Діскавері» (144 год 57 хв). Загинула 28 січня 1986 року під час катастрофи космічного корабля «Челленджер».

Більше про американську астронавтку з українським корінням Джудіт Рєзнік читайте на сторінках Українського Дощу.

 

Роберта Бондар

Перша канадська жінка-астронавт, що побувала у космосі. Народилася в 1945 році в сім’ї етнічних українців з Івано-Франківщини. За освітою Роберта Бондар лікар- невролог. Космосом дівчина захопилася ще у школі. Любила спостерігати за зірками, читати фантастичну та наукову літературу. Вирішивши стати астронавтом, освоїла пілотування літаком. У 1984 р. зарахована до загону астронавтів, пройшла підготовку до космічного польоту в NASA (США).

22 січня 1992 року відбувся запуск ракети з першою жінкою канадкою. Космічний політ тривав вісім діб, під час якого проводили дослідження впливів антигравітації (невагомості) на людину та рослини. Вона переконана, що результати проведених нею та її колегами експериментів допомагають вивчати тяжкі захворювання, зокрема діабет тахворобу Паркінсона.

Після повернення вона стала володаркою численних урядових нагород, членомКоролівського наукового товариства Канади, почесним доктором понад 20 університетів СШАта Канади. Ім’я Р. Бондар увічнено у Залі слави Канади. Ним названо кілька шкіл, а в її рідному місті – парк.

Роберта Бондар також є чудовим науковцем. Ще до польоту отримала докторську ступінь в області нейробіології та стала членом Королівського Коледжу лікарів та хірургів Канади та Американської Академії неврології. Після повернення на Землю видала книгу «Дотик до Землі».

Зараз Роберта – у відставці.

[]
Теги
Схожi
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Люди
12 липня народилася Хана Орлова - французька скульпторка українського походження
Хана Орлова - стала першою жінкою-скульптором, яка домоглася світової популярності...
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Люди
14 червня народилася українська мисткиня-емігрантка Наталія Ґеркен-Русова
Художниця театру та кіно, графік, майстриня декоративно-ужиткового мистецтва, теоретик і пропагандистка українського професійного театру...
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
Люди
26 травня народилася Ольга Косач-Кривнюк - дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки
26 травня 1887 році народилася Ольга Косач-Кривнюк – письменниця, перекладачка, етнографиня, лікарка, дочка Олени Пчілки та молодша сестра Лесі Українки...