Вакцина від кризи

Вакцина від кризи

Глобальна економічна криза через пандемію коронавіруса неминуча. Паралельно з введенням різних обмежувальних заходів і пошуком вакцини проти коронавірусу, багато країн в світі думають про те, як пом'якшити його наслідки і не допустити остаточного паралічу економіки.

"Локдаун (" закриття "країни, - ред.) Через коронавируса не може тривати надто довго, тому що наслідки економічної кризи можуть бути ще більш жахливими, ніж хвороба", - йдеться в статті впливового американського видання Politico.

Що відбувається в світі

Згідно з прогнозом Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР), зростання світової економіки в цьому році через коронавірус може сповільнитися до 2,4%, в порівнянні з 2,9%, які прогнозувалися ще взимку.

Але це не найгірший сценарій – якщо пандемія буде тривати ще довго, зокрема на території Євросоюзу і США, то глобальне економічне зростання впаде до 1,5%, а багато топ-економік світу опиняться в рецесії.

"Навіть якщо загальносвітової рецесії не буде, ми отримаємо або нульове, або негативне зростання у багатьох країнах світу, включаючи найбільші. Через це загальносвітове зростання не тільки буде низьким в цьому році, але і буде довго відновлюватися", – сказав глава ОЕСР Анхель Гурріа в інтерв'ю ВВС. За його словами, збитки від коронавіруса вже перевищили втрати від терактів 11 вересня 2001 року і глобальної фінансової кризи 2008 року.

Врятувати бізнес

Рейтингове агентство Moody's у своєму прогнозі розраховує на нормалізацію економічної активності в усьому світі у другому півріччі 2020 року. Але в агентстві підкреслюють, що для нинішнього прогнозу характерна значно більша ступінь невизначеності ніж зазвичай, адже ніхто не знає, як довго триватиме епідемія.

В агентстві також визначили, які галузі економіки зазнають найбільших збитків через COVID-19. Цілком очікувано, це туризм та пов'язані з ним сфери: авіаційні і морські перевезення, готельний, гральний та розважальний бізнес. Також Moody's прогнозує, що з проблемами зіткнуться виробники автомобілів та одягу – в першу чергу,через руйнування логістичних ланцюжків, багато з яких замкнуті на Європу і особливо Китай.

Нафтогазовий сектор, металургія, хімічна промисловість, сільське господарство і медіа повинні постраждати від кризи менше. А ось компанії телекомунікаційної та фармацевтичної сфер від епідемії навпаки можуть виграти, що пов'язано з підвищеним попитом на їхні товари і послуги.

Але якщо ситуація піде за негативним сценарієм, тобто, якщо проблему з коронавірусом не вдасться в цілому вирішити за перше півріччя поточного року, то топові світові економіки можуть зіткнутися з падінням ВВП на 0,5%, а економіки країн, що розвиваються – на 3%.

У цілому, прийняті різними країнами заходи щодо стримування кризи досить схожі. Фактично всі антикризові заходи включають в себе податкові канікули, пільги та зниження ставок по окремих податках, максимальну підтримку малого і середнього бізнесу, який виглядає найбільш уразливим у поточних умовах.

Також уряди роблять акцент на підтримку зайнятості, аж до прямої компенсації зарплат співробітникам приватних компаній, і підтримку рівня споживання серед населення.

Наприклад, уряд Великобританії на підтримку бізнесу виділив 330 млрд фунтів стерлінгів (близько 388 млрд дол. США). Це понад 15% ВВП країни. Направляти ці гроші будуть і великому бізнесу, на кшталт авіакомпаній, але в першу чергу – середньому і малому, наприклад, пабам і ресторанам.

Вони зможуть отримати до 25 тисяч фунтів одноразового гранту, інший дрібний бізнес – до 10 тисяч фунтів. Також туристичний і розважальний бізнес на рік звільнятимуться від сплати податку на нерухомість. А ті, хто в принципі не справляється з виплатою податків, отримають можливість просити про багатомісячну відстрочку.

У Німеччині створюється окремий Фонд економічної стабільності, який буде інвестувати в приватні компанії в обмін на викуп часток у їх власності, а також надавати кредитні гарантії. Загальний бюджет Фонду – 500 млрд євро.

Ще 100 мільярдів підуть на програми підтримки бізнесу через державний банк KfW. Для того, щоб впоратися з кризою, в країні навіть доведеться прибрати закріплений у Конституції граничний поріг державного боргу.

В Італії, яка поки що найбільше постраждала від пандемії коронавірусу з усіх країн ЄС, уряд виділив на антикризові заходи 25 млрд євро. Зокрема, фірмам, чий обіг через карантин впав більш ніж на чверть, держава надасть часткову компенсацію втрат.

Туристичні гіди та інші працівники, які також постраждали через кризу, отримають по 600 євро виплат на людину, таку ж суму виділять батькам на оплату послуг няні для дитини, передбачено відтермінування виплати іпотеки. Крім того, будуть виділятися кредити до 5 млн євро для малого і середнього бізнесу, закритим через карантину компаніям компенсують більш половини орендної плати.

 У США в самому розпалі дебати про виділення найбільшого пакету заходів для підтримки економіки країни – обсягом майже в два трильйони доларів. Зараз він застряг на рівні Сенату. Демократична меншість вимагає більшої прозорості у розподілі 500 млрд дол. з нового фонду, який буде виділяти кредити потерпілим від кризи компаніям.

У нас і у них

В американському Мінфіні розраховують, що завдяки допомозі малий бізнес зможе протриматися в найближчі кризові тижні і не звільняти співробітників. Також більшість американців має отримати прямі виплати з держкоштів: по тисячі доларів на одного дорослого і 500 доларів – на дитину.

Ці гроші виділять тим, хто заробляє менше 99 тисяч доларів на рік (або 198 тисяч з розрахунку на подружню пару), тобто більш ніж 91% американських громадян. Передбачається, що виплати, спрямовані на підтримку рівня споживання, будуть одноразовими, але якщо криза затягнеться, то в Мінфіні США не виключають, що знову повернуться до ідеї прямих виплат.

Крім того, Федеральна резервна система США вже знизила облікову ставку майже до нуля, буде при необхідності викуповувати казначейські цінні папери в необхідних обсягах, аж до 4 трильйонів доларів.

На тлі подібних економічних заходів, які вимірюються десятками і сотнями мільярдів доларів, антикризові заходи української влади виглядають особливо скромно. Зокрема, до 30 квітня від виплати єдиного соціального внеску звільнені ФОПи, також скасовані податки на землю та нерухомість.

До кінця весни не буде штрафів та податкових перевірок, зсунуті терміни обов'язкового використання касових апаратів (РРО). Про спеціальні кредитні програми підтримки малого та середнього бізнесу, який вже зазнав великої шкоди через карантин, поки не йдеться.

Для порівняння – у сусідній Польщі для підтримки економіки планується виділити понад 50 млрд євро, в невеликих Естонії та Литві – 2 і 2,5 млрд євро відповідно.

При цьому глибока економічна криза в Україні в будь-якому випадку неминуча. За останніми прогнозами інвесткомпанії Dragon Capital, при оптимістичному сценарії падіння ВВП складе 4%, при песимістичному – 9%.

Багато залежить від того, чи буде продовжено всеукраїнський карантин і наскільки, а також чи буде введено режим надзвичайного стану. Поки що, за словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, для введення НС немає підстав. Але багато що, очевидно, буде залежати від того, які результати принесе масова перевірка громадян на коронавірус завдяки привезеним з Китаю тестам.

Тим часом, у США і країнах ЄС все гостріше йдуть дискусії про баланс між карантинними заходами і стримуванням пандемії з одного боку, і збереженням економіки з іншого.

"Неможливо жити, навіть у самоізоляції, і при цьому лікувати людей, якщо ми не продовжимо економічну активність, яка, просто кажучи, і дає нам можливість існувати в цій країні", – заявив французький президент Еммануель Макрон.

Президент США Дональд Трамп заявив про те, що карантинні заходи хоча б у деяких регіонах США в найближчій перспективі будуть зняті.

Українські експерти підрахували можливі збитки для бізнесу, що стагнує ще з перших днів запровадження карантину. За півтора місяця падіння має показати 6%. Але все не так просто.

З кожним днем стагнації бізнесу економіка провалюватиметься дедалі глибше. Останні дні карантину можуть завдати набагато більше шкоди, ніж перші.

Приголомшливий і сумний прогноз для української економіки дає український банкір Олександр Савченко. На його думку, якщо карантин закінчиться до травня, то наприкінці року падіння ВВП покаже 20%. Якщо ж говорити конкретно щодо галузей, то песимістичний прогноз зачіпає кожну економічну галузь

Що буде з промисловістю, торгівлею і нерухомістю

  • Промисловість. Експерти сходяться на тому, що промисловість падатиме, як і раніше. Переважно ми продаємо нашу продукцію нафтовидобувним країнам, які саме увійшли в кризу. Складно буде й нашому власному нафтогазовидобувному сектору через падіння цін на нафту. Крім того, світові ринки йдуть на карантин, тож ми теж не зможемо постачати їм нашу металургію. Серйозною шкодою для всього бізнесу є призупинення за договорами. Тому зупиниться ціла частина економіки, багато компаній закриється.
  • Нерухомість. Торік будівництво активно зростало за рахунок об'єктів, що будуються за бюджетні кошти. Цьогоріч прогноз невтішний: панічні настрої призведуть до стагнації і багато будинків буде здано ще нескоро.Будівництва вже нині зупинилися. До них через скасування громадського транспорту не може дістатися половина робітників, які переважно живуть у передмісті. Також буде завдано удару по оренді, через що деякі будинки буде невигідно навіть добудовувати. Після карантину може збанкрутувати велика частина бізнесу. У плюсі залишаться тільки найнадійніші та найпопулярніші забудовники.
  • Торгівля. Торік саме вона витягла економіку України на позитивний обсяг зростання ВВП до 3%. Джерелом для торгівлі стали 12,5 млрд дол., які переказали заробітчани. Цього року експерти побоюються навіть підраховувати збитки в цій галузі.
  • Крім торгівлі, українську економіку зазвичай витягує сільське господарство. Експерти кажуть, що с/г теж доведеться несолодко. Ми вже пройшли теплу зиму і тепер проходимо суху весну. А це значить, що попереду - спекотне літо. Аграрії пророкують божевільну посуху і скорочення виробництва аграрної продукції на 10%.

На скільки подорожчають продукти

На думку аналітика Охріменка, інфляція може становити 40%. Він вважає, що дістати продовольство торговцям буде складніше, через що ситуація опиниться на рівні 2015 року. Деякі постачальники вже попередили про зростання вартості гречки і борщового набору в середньому на 50%.

Засновник і директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко не згоден із таким твердженням свого колеги. Він каже, що з жодною країною світу не передбачаються ускладнення в транспортному сполученні, і згадує: митниця відзвітувала про завезення на 30% більше продукції.

Курс долара

За курсом долара нині лунають вельми суперечливі прогнози. Експерти прогнозували, що якби карантин закінчився 4 квітня, курс залишився би на позначці в 30 грн. Тепер вже є більш серйозні стимули для зростання, позаяк нестача валюти може відчуватися до відновлення авіасполучення. Крім того, паніка серед населення може істотно зрости.

З іншого боку, ситуація може суттєво не торкнутися долара, оскільки люди почнуть продавати свою валюту, щоб прожити ці 1,5 місяця.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Вінілові платівки у США обігнали за продажами CD-диски
Економіка
Вінілові платівки у США обігнали за продажами CD-диски
Вініл, який, як правило, дорожчий, ніж новий формат, значно випередив компакт-диски за фактичними прибутками...
«Україні бракує робочих рук» — заступник міністра економіки
Економіка
«Україні бракує робочих рук» — заступник міністра економіки
Мінекономіки формує та реалізує державну політику у сферах економіки та торгівлі....
Польські фермери припинили блокаду кордону з рф
Економіка
Польські фермери припинили блокаду кордону з рф
Фермери Вармінсько-Мазурського воєводства поки не продовжуватимуть акції через наближення великодніх свят...
Продаж землі під час війни це злочин перед народом - Юлія Тимошенко
Економіка
Продаж землі під час війни це злочин перед народом - Юлія Тимошенко
Продавати землю під час війни та хаосу – це злочин перед народом, адже земля – це єдиний ресурс, який дозволить Україні стати на ноги...
Франція доєдналася до Польщі з вимогою обмеження імпорту української продукції
Економіка
Франція доєдналася до Польщі з вимогою обмеження імпорту української продукції
Франція приєдналася до Польщі з вимогою додаткових обмежень на імпорт української сільськогосподарської продукції...