[]

Українські легенди НХЛ: Террі Савчук - воротар № 1 у світі

Українські легенди НХЛ: Террі Савчук - воротар № 1 у світі

Навряд чи можливо знайти людину, яка пережила більше болю, ніж він. Але все - заради улюбленого спорту, а як результат - чотири Кубка Стенлі, стільки ж звань Кращого воротаря НХЛ і абсолютний рекорд.

Обкладинка журналу «Life», 1966 рік. На ній - фото Террі Савчука «Юкі» легендарного канадського хокеїста, найкращого воротаря НХЛ 1952, 1953, 1955 та 1965 років. Він відомий як «людина 600 шрамів» та «воротар № 1 світового хокею». Прізвисько «Юкі» (Ukey) отримав через українське походження, саме так тоді називали в НХЛ етнічних українців.

Він народився 28 грудня 1929 року у Канаді в робітничому передмісті Вінніпеґа в родині українських емігрантів і був третім сином подружжя. Його назвали Тарасом, але в документах про народження його записали Терренс Гордон Савчук.

Захопившись хокеєм услід за старшим братом Михайлом (Майком), вже в 15 років Террі став місцевою знаменитістю: його взяли в юнацький склад вінніпезької бейсбольної команди Elmwood Giants і водночас він дебютував в місцевій хокейній команді Winnipeg Monarchs, вражаючи своєю фізичною підготовкою та цілеспрямованістю. Невдовзі вже кілька найкращих клубів будуть битися за Террі, а він стане справжньою зіркою хокею.

Всього Террі провів 1034 матчі. Здобув 447 перемоги в регулярних чемпіонатах, серед них рекордні 103 «сухі».

Важко уявити, що при цьому він мав чимало проблем зі здоров'ям. З дитинства страждав від болю в спині, який не дозволяв йому випрямити спину (звідси його відома горилоподібна поза воротаря на напівзігнутих колінах). Перелом руки в дитинстві і небажання сказати про нього батькам мали фатальні наслідки - в результаті одна рука була значно коротшою за іншу. Досить рано виявилося, що Террі має артрит. А до цього додалося безліч травм - сильно ушкоджене шайбою око в підлітковому віці, перерізані ковзаном всі сухожилля на лівій руці під час гри (причому Террі тоді протримався до завершення півтайму, незважаючи на біль та кровотечу).

Попри все, долаючи біль і самого себе, Террі не просто виходив на лід, він перемагав, чого б йому це не коштувало. І навіть вигравав Кубки Стенлі.
У 1954 році він потрапив у страшну автомобільну катастрофу і переламав ребра та порвав легені. Але йому вдалося знову вижити, відновитися і уже через рік він вкотре завоював Кубок Стенлі в складі своєї команди.

Та, здавалося, нещастя просто переслідують його. У нього виявили мононуклеоз (захворювання з групи герпесвірусних інфекцій, яке найчастіше спричинює герпесвірус людини 4-го типу - вірусом Епштейна-Барр - ред.), здолати який було практично неможливо, через конфлікт його передали в інший клуб, дружина покинула. Вихід Террі шукав спершу в алкоголі, потім покинув хокей і спробував жити "нормальним" життям, працював менеджером. Але таке життя його не тішило.

Після двох дуже складних операцій на хребті в 1966 році Террі Савчук нарешті зміг випрямити спину і тоді зізнався про секрет своєї воротарської пози. А також повернувся у спорт. Знову були перемоги, Кубок Стенлі, а також нові травми, конфлікти. Зрештою трагічна сварка і бійка з товаришем по клубу завершилася тяжкими травмами, несумісними із продовженням кар'єри. Очевидно, це було єдине, що могло відібрати у 40-річного Террі волю до життя. Йому вже не було заради чого перемагати себе...

Поховали Террі Савчука в передмісті Детройта Понтіак на кладовищі, де вже спочивали його батьки. Через рік один з найзнаменитіших канадських українців став лауреатом Залу хокейної слави в Торонто. Тоді ж він, уже посмертно, був удостоєний останнього призу - Лестер Патрік Трофі, що присуджується за мужність і відданість хокею. Через кілька років «Детройт Ред Вінгс» навічно закріпив за Террі Савчуком номер «1».

Якби не трагічні події 1970 року сьогодні б Террі відсвяткував би свій 90 день народження. У Канаді і досі ходять легенди, що це єдина людина яка дала прочуханки страху. Його понівечене обличчя говорить саме за себе. Він готовий був ловити шайбу зубами. Пронизливий немов кішка із поглядом хижака. Саме так його описують сучасники. Він, володар 10 рекордів, людина із фізичними вадами, яка ніколи не нарікала на свою долю.

Лише наприкінці кар’єри Савчук погодився закривати своє лице маскою - коли власне зрозумів що мертвим він команді не допоможе. Боягуз ніколи не гратиме у хокей адже у хокей грав Террі Савчук.

Його рекорд проведених ігор без пропущеної шайби побили тільки у 2009 році.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Українська мама легендарного Тайсона: як емігрантка з Тернополя виховала легенду боксу
Люди
Українська мама легендарного Тайсона: як емігрантка з Тернополя виховала легенду боксу
Мало хто знає, що легендарного чемпіона з професійного боксу Майка Тайсона всиновила і виховала українка з Тернополя на ім'я Камілла Іващук...
31 серпня народився один із перших українських політичних емігрантів, священик УПЦ Агапій Гончаренко
Люди
31 серпня народився один із перших українських політичних емігрантів, священик УПЦ Агапій Гончаренко
Моя Ненька Україна і джерело козацтва, якоже фенікс, воскресне на добро людям, на вічну правду і волю - Агапій Гончаренко...
6 серпня народився відомий американський художник українського походження Енді Воргол
Люди
6 серпня народився відомий американський художник українського походження Енді Воргол
Енді Воргол – одна з найсуперечливіших осіб ХХ століття, художник, режисер, продюсер, гуру поп-арту та батько масової культури...
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Люди
21 липня народився відомий український американський мистець Давид Бурлюк
Давид Бурлюк - живописець, графік, художник театру, критик, поет. Один із засновників українського та загальноросійського футуризму...
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Люди
16 липня народився відомий український письменник-емігрант Василь Барка
Василь Барка – митець із когорти українських письменників Америки. Цього видатного письменника-модерніста, літературознавця та філософа двічі номінували на здобуття Нобелівської премії. Він один з перших заговорив про Голодомор на українських землях...