[]

Українське аудіовидавництво АБУК визнали одним із найкращих у Лондоні

Українське аудіовидавництво АБУК визнали одним із найкращих у Лондоні

Україський стартап АБУК потрапив до короткого списку відзнаки Лондонського книжкового ярмарку International Excellence Awards 2021 в номінації «Аудіокнижкове видавництво року». Про це 10 травня повідомляє команда аудіокнигарні.

Двома іншими номінантами стали великі американські компанії — Findaway Voices та Macmillan Audio. Переможця буде оголошено в травні.

«Для нас ця номінація – не тільки професійне визнання нас як видавця (зокрема, журі оцінювало семпли наших аудіоп’єс) та як бізнес-компанії, що з нуля будує новий ринок для україномовної літератури. Це й визнання України як гравця глобальної аудіокнижкової галузі. Ми розраховуємо на те, що завдяки цій номінації нам буде простіше вести переговори про аудіоправа і домовлятися про співпрацю з іноземними видавцями і правовласниками», – повідомила в ексклюзивному коментарі Читомо директорка АБУК Марія Помазан.

За її словами, стрімке зростання глобального ринку аудіокнижок створює для видавців нові можливості, але, очевидно, лякає їх. Вже 2019 року у США цей ринок за доходом перевищив ринок електронних книжок ($1,2 млрд проти $0,9 млрд). В Німеччині у березні-вересені 2020 року 43% людей слухали аудіокнижки чи подкасти або читали електронні книжки, з цих людей 21% використовують всі три види контенту паралельно.

У світі постійно збільшується кількість компаній, які виробляють аудіокнижки та/або продають їх поштучно чи в рамках підписки, разом з електронними чи окремо від них. Дослідники прогнозують зростання світового ринку аудіокнижок на 25% щороку. Це не може не позначатися на процесі купівлі-продажу прав, бо правовласники хочуть краще розуміти і свою вигоду, і ризики цього ринку.

«Ми бачимо і з власного досвіду, і зі спілкування з українськими видавцями, що деякі іноземні правовласники тимчасово заморожують або призупиняють продаж електронних і аудіоправ, деякі забороняють публікувати їхні аудіокнижки в додатках, що працюють за підписною моделлю з «пулом роялті». Ми не виключаємо і настороженості іноземних правовласників щодо України з її високим рівнем піратства. Але в той же час ми бачимо, що є й інтерес до нашої країни, і номінація АБУК на престижну нагороду підтверджує це», – зазначила Помазан.

Директорка АБУК підкреслила, що аудіоправа – це похідні права, вони залежать не тільки від прав на оригінальний твір, а й від прав на його переклад.

«Тому видавцям, які перекладають і публікують друковану версію твору, значно простіше отримати аудіоправа «в пакеті», іноді їм це взагалі не становить додаткових витрат, іноді правовласник вимагає доплати в символічних $50-100. Незалежному ж видавцю аудіокнижок доводиться купувати самостійні аудіоправа за ціною не набагато нижчою від вартості друкованих прав, а потім ще й купувати права на переклад в українського видавця. Тим не менше, ми це робимо, на деякі зарубіжні бестселери ми саме так і купували права. Основні агенції нас знають, ми підтримуємо зв’язок із великими видавництвами, такими як Penguin Random House, з американською Асоціацією аудіовидавців. На Лондонському книжковому ярмарку, який відбудеться онлайн, також плануємо скористатися можливостями нетворкінгу, познайомитись із представниками глобальних галузевих гравців», – додала видавчиня.

Зауважимо, цьогоріч International Excellence Awards нараховує сім категорій, у яких представлені видавці та фахівці книжкової галузі з 15 країн світу. Зокрема, експерти визначать найкращий книжковий магазин, освітній ресурс, перекладацький проєкт та бібліотеку світу.

Номінацію «Аудіокнижкове видавництво року» (The Audiobook Publisher of the Year) було впроваджено 2018 року, і її першим переможцем стало аудіовидавництво Penguin Random House Audio, один з найбільших виробників аудіокнижок у світі, підрозділ відомого видавничого конгломерату. В наступні роки нагороду отримували аудіовидавництва з Об’єднаних Арабських Еміратів та Індії. Цьогорічні ж номінанти зі США — сильні міжнародні гравці. Macmillan Audio належить до The Macmillan Group – одного з найстаріших у світі видавництв, а Findaway Voices є найбільшим глобальним дистриб’ютором аудіокнижок.

АБУК почав виробляти аудіокнижки 2018 року, а в квітні 2019-го офіційно випустив власний мобільний додаток для iOS і Android. Компанія позиціонує себе як стартап, спрямований на якрнайшвидший розвиток україномовного аудіокнижкового ринку. Зараз асортимент АБУК нараховує більш ніж 320 аудіокнижок українською мовою.

«В наших планах – розширення асортименту аудіоверсій сучасної зарубіжної літератури, зокрема, художньої. Ми боремося за кілька бестселерів і плануємо випускати більше нових назв. Одна з наших мрій – випускати українські аудіоверсії перекладної літератури раніше за російські. Взагалі протистояння російській літературній експансії – складна місія, до якої ми долучились із самого початку роботи на цьому ринку. Але успіх цього протистояння залежить від спільної роботи з видавцями», – зазначила Марія Помазан.

[]
Теги
Схожi
Українську книгу нанесли на британську світову карту кращих дитячих творів
Книги
Українську книгу нанесли на британську світову карту кращих дитячих творів
У Британії експерти склали карту найпопулярніших дитячих книг, написаних місцевими письменниками різних країн...
У 2021 році в Україні видали на 17% більше книжок ніж у 2020-му
Книги
У 2021 році в Україні видали на 17% більше книжок ніж у 2020-му
Книжкова палата України підрахувала статистику випуску книжкової продукції у першому півріччі 2021 року та порівняла її з аналогічним періодом 2020 року...
Хто потіснив Джоан Роулінг: названі найпопулярніші письменниці десятиліття
Книги
Хто потіснив Джоан Роулінг: названі найпопулярніші письменниці десятиліття
Книги цих жінок-авторів обожнюють по всьому світу...
Перше видання «Гаррі Поттера» продали за понад 111 тисяч доларів
Книги
Перше видання «Гаррі Поттера» продали за понад 111 тисяч доларів
Примірник першого видання книги «Гаррі Поттер і філософський камінь» продали на аукціоні Tennants за 111 тисяч доларів, що еквівалентно трьом мільйонам гривень...
Ексречниця Зеленського Юлія Мендель написала книжку спогадів
Книги
Ексречниця Зеленського Юлія Мендель написала книжку спогадів
Колишня речниця президента Володимира Зеленського Юлія Мендель написала книгу про свою роботу, політику та українців...