Українець, який проєктував американський Капітолій

Доля архітектора і мистецтвознавця Олекси Повстенка має непростий життєвий шлях, як у багатьох талановитих людей, яким довелося жити на зламі історичних подій нашої Батьківщини. Він служив у Петлюри, потім будував будинки в сталінську епоху... В 1941 році Повстенко залишився в окупованому німцями Києві, а через 20 років став архітектором-проектантом архітектурного відділу Вашингтонського Капітолію, себто Конгресу США.
Олекса Іванович Повстенко (25 лютого 1902 — 15 січня 1973) — видатний український архітектор, історик мистецтва. Народився 1902 року на Поділлі. Народився він 25 лютого 1902 року в селянській сім’ї, яка проживала в селі Хащовий (нині Гайсинський район Вінницької області). Університети Повстенка почалися в роки української революції. Майбутній архітектор був козаком першого українського збройного формування легендарного Богдановського полку. Тут Повстенко прослужив до кінця осені 1919-ого. Учасник визвольної боротьби УНР — козак 6-ї Запорізької дивізії.
У 1927 році колишній богдановець закінчив Волинський індустріальний політехнікум в Житомирі і відправився підкорювати Харків — тодішню столицю радянської України. Якраз у цьому місті Повстенко завершив навчання в аспірантурі науково-дослідного інституту промислового будівництва. Протягом п’яти років — до 1934-ого — викладав у Харківському будівельному технікумі. Якраз до того часу належать перші реалізовані проекти архітектора-початківця.

Після того, як Київ став столицею України, туди переїхала більша частина українських зодчих. Олексі запропонували посаду архітектора в наркоматі освіти. В 1937 році був призначений керівником відділу при республіканському правлінні Спілки архітектури України, а в 1941-ому — став директором Софіївського архітектурно-історичного музею. Посідаючи високі посади, Повстенко не сидів без замовлення. Перед війною за його проектами були побудовані школи, бібліотеки, клуби в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Херсоні, Криворізький і Черкаський педінститути, НДІ педагогіки — в Харкові, будова для управління Південної залізниці, Харківська обсерваторія — всього не перерахувати. Він бере участь у виставках у Києві, Харкові, Одесі, Львові, а також публікує ряд наукових праць, які уже через декілька років будуть захоронені в спецархівах...

У 1941 році, коли Червона Армія покинула Київ, і до приходу німців залишались години, на територію Софіївського собору в’їхала вантажівка. Енкаведисти хотіли замінувати його. Повстенко — директор музею — постарався все зробити, щоб чекісти не замінували Софію.

Зберегти історичну пам’ятку в плани німецьких завойовників також не входило, і незабаром директор попав у концтабір. Після визволення, аж у 1945 році, Олекса Повстенко потрапив в американську зону окупації і уже в 1949 році виїхав до США, де йому судилося реалізувати себе.

Не забув зодчий і про Україну. В 1954 році він публікує працю “Собор святої Софії в Києві”, де вміщує 336 ілюстрацій. Незважаючи на свою зайнятість, архітектор всіляко допомагає своїм землякам. У свою чергу користується великою повагою української діаспори — не випадково Олекса Іванович був обраний дійсним членом Української вільної академії наук, а також Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
Видатний український архітектор, історик, мистецтвознавець помер 15 січня 1973 року. На жаль, на батьківщині його ім’я не відоме майже нікому, крім істориків і мистецтвознавців.
"На першому фото школа № 60 на вулиці Волгоградській у Києві, яка побудована в 1936 році за типовим проектом 110.
На другому фото - реконструкція вашингтонського Капітолію в 1959-1960 роках, коли його східний фасад був розширений на 10 метрів.
Що об'єднує ці будівлі? Не тільки тяга до класицизму, симетричний план і композиція з центрального і двох бічних ризалитів. Їх об'єднує архітектор Повстенко, який в 1935 році розробив типовий проект школи для наркомату просвіти УРСР, а в 1959-1960 роках брав участь в розширенні Капітолію в ролі архітектора-проектувальника. Як то кажуть, знай наших." - пише автор.