[]

Українець, який проєктував американський Капітолій

Українець, який проєктував американський Капітолій

Доля архітектора і мистецтвознавця Олекси Повстенка має непростий життєвий шлях, як у багатьох талановитих людей, яким довелося жити на зламі історичних подій нашої Батьківщини. Він служив у Петлюри, потім будував будинки в сталінську епоху... В 1941 році Повстенко залишився в окупованому німцями Києві, а через 20 років став архітектором-проектантом архітектурного відділу Вашингтонського Капітолію, себто Конгресу США.


Олекса Іванович Повстенко (25 лютого 1902 — 15 січня 1973) — видатний український архітектор, історик мистецтва. Народився 1902 року на Поділлі. Народився він 25 лютого 1902 року в селянській сім’ї, яка проживала в селі Хащовий (нині Гайсинський район Вінницької області). Університети Повстенка почалися в роки української революції. Майбутній архітектор був козаком першого українського збройного формування легендарного Богдановського полку. Тут Повстенко прослужив до кінця осені 1919-ого. Учасник визвольної боротьби УНР — козак 6-ї Запорізької дивізії.

У 1927 році колишній богдановець закінчив Волинський індустріальний політехнікум в Житомирі і відправився підкорювати Харків — тодішню столицю радянської України. Якраз у цьому місті Повстенко завершив навчання в аспірантурі науково-дослідного інституту промислового будівництва. Протягом п’яти років — до 1934-ого — викладав у Харківському будівельному технікумі. Якраз до того часу належать перші реалізовані проекти архітектора-початківця.
 

Після того, як Київ став столицею України, туди переїхала більша частина українських зодчих. Олексі запропонували посаду архітектора в наркоматі освіти. В 1937 році був призначений керівником відділу при республіканському правлінні Спілки архітектури України, а в 1941-ому — став директором Софіївського архітектурно-історичного музею. Посідаючи високі посади, Повстенко не сидів без замовлення. Перед війною за його проектами були побудовані школи, бібліотеки, клуби в Києві, Харкові, Дніпропетровську, Запоріжжі, Херсоні, Криворізький і Черкаський педінститути, НДІ педагогіки — в Харкові, будова для управління Південної залізниці, Харківська обсерваторія — всього не перерахувати. Він бере участь у виставках у Києві, Харкові, Одесі, Львові, а також публікує ряд наукових праць, які уже через декілька років будуть захоронені в спецархівах...
 

У 1941 році, коли Червона Армія покинула Київ, і до приходу німців залишались години, на територію Софіївського собору в’їхала вантажівка. Енкаведисти хотіли замінувати його. Повстенко — директор музею — постарався все зробити, щоб чекісти не замінували Софію.
 

Зберегти історичну пам’ятку в плани німецьких завойовників також не входило, і незабаром директор попав у концтабір. Після визволення, аж у 1945 році, Олекса Повстенко потрапив в американську зону окупації і уже в 1949 році виїхав до США, де йому судилося реалізувати себе.
 
 
Незабаром Олекса отримує посаду архітектора-проектувальника в канцелярії будівництва Капітолію — Конгресу США, потім архітектурного відділу Конгресу. Йому довелось працювати не тільки там, але і розробляти проекти на замовлення бібліотеки Конгресу США, Верховного суду, сенату і ботанічного саду...
 

Не забув зодчий і про Україну. В 1954 році він публікує працю “Собор святої Софії в Києві”, де вміщує 336 ілюстрацій. Незважаючи на свою зайнятість, архітектор всіляко допомагає своїм землякам. У свою чергу користується великою повагою української діаспори — не випадково Олекса Іванович був обраний дійсним членом Української вільної академії наук, а також Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
Видатний український архітектор, історик, мистецтвознавець помер 15 січня 1973 року. На жаль, на батьківщині його ім’я не відоме майже нікому, крім істориків і мистецтвознавців.
 
Нещодавно один з київських істориків Семен Широчин згадав у соцмережі талановитого земляка у зв'язку з описом будинку-пам'ятки архітектури. 

"На першому фото школа № 60 на вулиці Волгоградській у Києві, яка побудована в 1936 році за типовим проектом 110.
На другому фото - реконструкція вашингтонського Капітолію в 1959-1960 роках, коли його східний фасад був розширений на 10 метрів.
Що об'єднує ці будівлі? Не тільки тяга до класицизму, симетричний план і композиція з центрального і двох бічних ризалитів. Їх об'єднує архітектор Повстенко, який  в 1935 році розробив типовий проект школи для наркомату просвіти УРСР, а в 1959-1960 роках брав участь в розширенні Капітолію в ролі архітектора-проектувальника. Як то кажуть, знай наших." - пише автор.

[]
Теги
Схожi
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження  Михайла Горбачова
Історія
90 років першому і останньому Президенту СРСР: день народження Михайла Горбачова
Сьогодні, 2 березня 2021 року виповнюється 90 років Михайлу Сергійовичу Горбачову...
 КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
Історія
КДБ завадив шлюбу онучки Івана Франка та племінника Лесі Українки
У липні 1972 року племінник Лесі Українки (Косач), Юрій Косач, планував приїхати зі Штатів до УРСР та одружитись на онуці Івана Франка - Вірі Франко...
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Історія
Кеннеді могли вбити за особистим наказом Хрущова: сенсаційні докази ексголови ЦРУ
Мемуари двох колишніх офіцерів розвідок проливають світло на загадкові події 60-річної давнини і підкидають нові теорії щодо обставин вбивс...
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
Історія
Як кримськотатарський Ахтіар став «городом русской славы» Севастополем
22 лютого 1784 року за указом російської імператриці Катерини II порт і фортеця Ахтіар у Криму перейменували на Севастополь...
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Історія
Оприлюднено унікальні матеріали щодо примусового переселення українців
Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ опублікували колекцію документів про «обмін територіями та населенням» між Польщею та СРСР 15 лютого 1951 року...