[]

Українець, що створив WhatsApp

Українець, що створив  WhatsApp

 Ян Кум - емігрант з України, розробник WhatsApp - одного з найуспішніших месенджерів у світі, з 2014 р. - виконавчий директор Facebook.

Американський міляьрдер народився у Києві в сім'ї домогосподарки та професійного будівельника. Разом із батьками Ян мешкав у Фастові, що неподалік від Києва.

Сім'я жила досить бідно, бувало, що не вистачало навіть на оплату комунальних послуг. Складні умови життя підштовхнули сім’ю до еміграції. У 1992 році Ян разом із мамою та бабусею переїхали до США, у невелике каліфорнійське місто Маунтін-В'ю, розташоване у Кремнієвій долині.

 За програмою соціальної підтримки вони отримали маленьку квартиру з двома спальнями. Однак, і тут на родину чекали непрості часи. Його мама почала працювати нянею, а Ян змушений був між навчанням підпрацьовувати прибиральником, миючи підлогу у продуктовому магазині. Батько Яна невдовзі помер в Україні, так і не змігши переїхати до США.

Однак на цьому випробування не закінчились. Невдовзі у матері Яна діагностували рак й родині довелось виживати на соціальну допомогу за інвалідністю.
Ян швидко опанував англійську й вже у 18 років активно почав займатись програмуванням.Так як сім'я не мала грошей на навчання, хлопець опановував необхідні знання самостійно. Ян  віддавав навчанню всі сили, тож без проблем вступив до Університету Сан Хоче, однак уже через рік покинув навчальний заклад, так як отримав пропозицію "роботи мрії" – у пошуковику Yahoo. Тут він краще вивчив інтернет-індустрію, а також завів корисні знайомства. Саме тут він познайомився з Брайаном Ектоном, який згодом став одним з найближчих друзів Кума. Окрім того, робота приносила хороший дохід – за деякий час йому вдалось назбирати півмільйона доларів.

Ян Кум покинув роботу в Yahoo у 2007 році - у той час справи компанії йшли не надто добре. У розробника було дастатньо заощаджень, аби не поспішати із працевлаштуванням й зрозуміти, чому хотілось би присвятити життя. Цілий рік він подорожував із Ектоном Південною Америкою, а коли повернулися до США, намагалися влаштуватися на роботу у Facebook, але марно. 

Тоді  до рук Кума потрапив iPhone, який дав чітке розуміння великих можливостей, які відкриває App Store. У нього народилась ідея: створити прив'язаний до номера телефону мобільний додаток для обміну повідомленнями, який врахує особливості смартфонів й замінить SMS. Свої ідеї разом із Ектоном він втілив у додатку, що отримав назву WhatsApp.

За кілька місяців програма з'явилася в App Store, проте особливої популярності так і не здобула. Кількість завантажень не сягнула і сотні разів, що привело Кума у відчай. 

Однак саме в цей час Apple реалізувала функцію push-повідомлень в iOS й розробник швидко додав їх підтримку в програму. Тепер користувачі могли миттєво сповіщати контакти про свої статуси. Кум перепрофілював WhatsApp у повноцінний месенджер й незабаром отримав чверть мільйона завантажень. Відтоді популярність проекту почала зростати високими темпами: чим більше з'являлося користувачів, тим швидше зростала абонентська база.

У 2014 році програмою користувались понад 400 мільйонів людей. Таким чином WhatsApp став найпопулярнішим месенджером у світі. 

До проекту почали приглядатись компанії-гіганти, серед яких були Facebook та Google. Остання пропонувала купити месенджер за мільярд доларів. Більше того, Google була готова заплатити WhatsApp навіть за те, що її поінформують, якщо месенджер отримає пропозиції про покупку від інших гравців.

У 2014 році така пропозиція надійшла від Facebook. Компанія Цукерберга витратила на придбання WhatsApp майже третину своїх вільних коштів – 19 мільярдів доларів. Таким чином додаток зробив своїх засновників мільярдерами.

При цьому Ян Кум залишився головним виконавчим директором компанії та увійшов до Ради директорів Facebook. На той момент його статки оцінили у 9 мільярдів доларів. Символічно, що договір про продаж своєї фірми концерну Facebook він підписав у будівлі, в якій колись стояв у черзі за соціальною допомогою.

Проте вже у травні 2018 року Ян Кум вирішив покинути компанію, яку сам же й створив. Також він вийшов із Ради директорів Facebook.

За повідомленням американських ЗМІ, які посилаються на джерела в компанії, у Кума виник серйозний конфлікт із власником Facebook Марком Цукербергом через скандал із витоком даних користувачів. Так, інший творець WhatsApp Брайан Ектон пішов з компанії ще у листопаді 2017 року з тієї ж причини.

Щоправда, сам Кум про конфлікт з Цукербергом не згадував. Він пояснив своє звільнення бажанням займатися іншими речами, які його захоплюють:

"Буду колекціонувати раритетні Porsche, возитися з тачками і грати в алтимат-фрісбі".

 

 

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house2.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Чому українці у США обирають домашнє навчання?
Права
Чому українці у США обирають домашнє навчання?
Більшість прихильників домашнього навчання висловлюють побоювання, що через пандемію їхнім дітям у початковій школі доведеться проводити близько 6 годин на день перед екраном комп’ютера...
У Казахстані пройде фестиваль української народної творчості
Права
У Казахстані пройде фестиваль української народної творчості
IV Міжнародний фестиваль та виставка української творчості «Ми разом, ми одна сім'я!» відбудуться 26 жовтня у місті Нур-Султан....
Українка ледь не стала «Міс Італія - 2019»
Права
Українка ледь не стала «Міс Італія - 2019»
20-річна українка Ірина Ніколі стала віце-міс італійського національного конкурсу "Міс Італія 2019". У попередньому відборі вона виграла титул "Miss Miluna Lombardia....
Українка стала кращим лікарем Міннесоти
Права
Українка стала кращим лікарем Міннесоти
"Minnesota Monthly" визнав Наталію Данилкову, лікаря-офтальмолога родом із Тернополя, кращим лікарем 2019 року...
Українка з США розповіла про роботу в NASA і Microsoft
Права
Українка з США розповіла про роботу в NASA і Microsoft
У свої 34 роки уродженка Києва Аня Рувінська встигла попрацювати в NASA та кількох fin і tech гігантах...