Україна домовилася з Угорщиною щодо імпорту газу. Постачання розпочнеться у січні

Україна, починаючи з січня, зможе щодня імпортувати 8 мільйонів кубометрів газу з європейського ринку через Угорщину, повідомив у середу державний оператор газотранспортної системи (ГТС) України після підписання угоди з угорським оператором FGSZ.
«Створення гарантованих потужностей для імпорту з Угорщини націлено на диверсифікацію джерел постачання, і, як наслідок, посилення енергетичної безпеки України. Таким чином Україна збільшує гарантовані потужності майже на 30% та відкриває доступ до нових джерел природного газу, зокрема, СПГ терміналу на о. Крк (Хорватія)», – йдеться у повідомленні оператора.
Зазначається, що угода дозволить фізично транспортувати до 8 млн куб. м природного газу щодоби з Угорщини до України. Разом із наявними 27 млн куб. м добових потужностей зі Словаччини це збільшить загальний обсяг гарантованих можливостей для імпорту газу в Україну до 35 млн куб. м на добу, що значно посилює енергетичну безпеку країни.
Україні потрібно імпортувати газ, щоб задовольнити понад 30% свого споживання. Так у 2020 році було закуплено 15,9 млрд кубометрів, у тому числі 4,2 млрд кубометрів в Угорщині. Але поставки з Угорщини припинилися після того, як Будапешт і російський «Газпром» у вересні цього рокупідписали нову довгострокову угоду про постачання газу в обхід України.
Україна не імпортувала газ безпосередньо з країни-агресора з 2015 року.
“Вперше з 2014 року Україна збільшує гарантовані потужності для імпорту газу з Європи. Нова угода укладена саме з Угорщиною, з якої Україна цього року імпортувала 90% газу віртуальним реверсом. Це демонструє ринковий попит на угорсько-український маршрут транспортування газу, тож угода вигідна обом сторонам. Перші три місяці 2022 року ми працюватимемо в тестовому режимі: разом з угорським оператором FGSZ будемо погоджувати і налаштовувати процеси для надійного транспортування природного газу. Перший денний аукціон відбудеться 31 грудня 2021 року”, — зазначив генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон. – Разом з українськими дипломатами, Міненерго та МЗС ми продовжуємо працювати над збільшенням гарантованих потужностей в Україну по інших пріоритетних напрямках – Словаччина, Польща”.
Нагадаємо, Україна має сумарну потужність для імпорту газу з ЄС у 287,2 млн куб м газу щодоби, з яких 252,2 млн куб м це переривчасті потужності, що не дозволяють їх використовувати у разі відсутності транзиту.