Учені: собака - найдавніший друг людини

Учені: собака - найдавніший друг людини

Аналіз показав, що одомашнення собак відбулося ще 11 тис років тому, до кінця останнього льодовикового періоду. Вони були приручені людиною раніше за всіх інших тварин. Про це повідомляє BBC.

В той час наші побратими були широко поширені по всій північній півкулі і вже розділилися на п'ять різних видів. Незважаючи на експансію європейських собак в колоніальну епоху, сліди цих древніх корінних порід збереглися сьогодні в Америці, Азії, Африці і Океанії. А дане дослідження заповнює деякі прогалини в природної історії наших старих друзів.

"Собаки дійсно унікальні тварини. Ви тільки задумайтеся, коли всі люди все ще були мисливцями-збирачами, вони приручили істота, яке на той час було диким хижаком. Головне питання в тому, навіщо вони це зробили і як це сталося? Саме це нас зараз цікавить найбільше", - розповів доктор Понтус Скоглунд.

Скоглунд є співавтором дослідження та керівником групи лабораторії древньої геноміки в біомедичному інституті Френсіса Кріка.

Оскільки собаки були часто компаньйонами людей під час подорожей, то генетичні комбінації у собак частково повторюють людські, але існують і важливі відмінності.

Зокрема, ранні європейські собаки спочатку відрізнялися досить широким розмаїттям і, мабуть, походили з двох різних популяцій, одна з яких була пов'язана з близькосхідними собаками, а інша - з сибірськими.

Однак в якийсь момент, можливо, після настання бронзового століття, одна родовід собак широко поширилася і замінила всі інші популяції на континенті. У генетичних структурах європейських собак цих аналогів не існує.

"Якщо ми оглянемося більш ніж на чотири або п'ять тисяч років тому, то побачимо, що Європа була дуже різноманітним місцем, коли справа стосувалася собак. Європейські собаки, яких ми бачимо сьогодні, мають безліч форм і видів, але генетично вони відбуваються з дуже вузького підмножини різноманітності, яке існувало раніше", - зазначив Андерс Бергстрем, провідний автор і науковий співробітник Крика.

Міжнародна група дослідників проаналізувала повний геном (сукупність спадкового матеріалу, укладеного в клітині організму) 27 останків древніх собак, пов'язаних з різними археологічними культурами. Вони порівняли їх один з одним і з сучасними собаками.

Результати дослідження показали, що такі породи, як родезійський ріджбек на півдні Африки, чихуахуа і ксолоітцкуінтлі в Мексиці, зберегли генетичні сліди древніх місцевих собак цього регіону.

Що стосується родоводу собак в Східній Азії, можна сказати наступне. Китайські породи, мабуть, походять від таких тварин, як австралійський дінго і Новогвинейська співаюча собака, інші - з Європи та російських степів.

Новогвинейська співаюча собака названа так через свого мелодійного виття, що характеризується різким збільшенням висоти тону.

Грегор Ларсон, співавтор з Оксфордського університету, наголосив: 

"Собаки - наші найстаріші і найближчі тварини-партнери. Вивчення генетичних зразків стародавніх собак дало можливість зрозуміти, наскільки далеко йде наша спільна з ними історія, а також допоможе в подальшому дізнатися, коли і де почалися ці глибокі відносини".

Нагадаємо, що вважається, що собаки походять від вовків, які наважилися проникнути в людські табору, винюхуючи їжу.Після того як їх приручили, вони стали служити людям як товаришів по полюванню і охоронців.

Зокрема результати показали, що всі собаки походять від однієї вимерлої популяції вовків. Якщо в усьому світі було кілька випадків одомашнення, то ці інші родоводи не внесли б великого внеску в ДНК більш пізніх собак.

"На даний момент поки неясно, коли і де відбулося початкове одомашнення. Історія собак була настільки динамічною, що не можна розраховувати на те, що її все ще можна прочитати в їх ДНК", - додав доктор Скоглунд.

Зазначається, що багато тварин, такі як кішки, швидше за все, приручити людьми, коли вони почали займатися сільським господарством трохи більше 6000 років тому. Скоріш за все їх використовували для боротьби з мишами в містах Близького Сходу.

"Що стосується собак, то їх одомашнення могло початися де завгодно - в Сибіру, ​​Азії або на тому ж Сході", - резюмував Понтус Скоглунд.

Раніше Український Дощ писав, що собаки не розпізнають обличчя своїх господарів.

[{"ad_code":"","ad_pic":"assets\/uploads\/root\/images\/house1.jpg","date":"","active":"","thumb":"","ad_link":""}]
Теги
Схожi
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Наука і технології
Апарат NASA врізався у астероїд і змінив його форму
Астрономи вивчають наслідки....
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Наука і технології
Перша людина в світі, якій вживили в мозок чіп, зіграла в онлайн-шахи силою думки
Компанія Ілона Маска Neuralink показала, як перший пацієнт, якому вживили в мозок чіп проекту, грає в онлайн-шахи...
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Наука і технології
Конкурент Chat GPT: Маск оприлюднив вихідний код чат-бота xAI Grok
Американський бізнесмен і мільярдер Ілон Маск опублікував вихідний код чат-бота зі штучним інтелектом Grok, який розробила його компанія ...
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
Наука і технології
Вчені з'ясували, що надмірне сидіння підвищує ризик ранньої смерті
У дослідженні взяли участь 5856 жінок у віці від 63 до 99 років...
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Наука і технології
Чому люди цілуються, а тварини - ні
Дослідження 168 культур світу показало, що поцілунки заведені менш ніж у половині з них....