Учені: собака - найдавніший друг людини

Учені: собака - найдавніший друг людини

Аналіз показав, що одомашнення собак відбулося ще 11 тис років тому, до кінця останнього льодовикового періоду. Вони були приручені людиною раніше за всіх інших тварин. Про це повідомляє BBC.

В той час наші побратими були широко поширені по всій північній півкулі і вже розділилися на п'ять різних видів. Незважаючи на експансію європейських собак в колоніальну епоху, сліди цих древніх корінних порід збереглися сьогодні в Америці, Азії, Африці і Океанії. А дане дослідження заповнює деякі прогалини в природної історії наших старих друзів.

"Собаки дійсно унікальні тварини. Ви тільки задумайтеся, коли всі люди все ще були мисливцями-збирачами, вони приручили істота, яке на той час було диким хижаком. Головне питання в тому, навіщо вони це зробили і як це сталося? Саме це нас зараз цікавить найбільше", - розповів доктор Понтус Скоглунд.

Скоглунд є співавтором дослідження та керівником групи лабораторії древньої геноміки в біомедичному інституті Френсіса Кріка.

Оскільки собаки були часто компаньйонами людей під час подорожей, то генетичні комбінації у собак частково повторюють людські, але існують і важливі відмінності.

Зокрема, ранні європейські собаки спочатку відрізнялися досить широким розмаїттям і, мабуть, походили з двох різних популяцій, одна з яких була пов'язана з близькосхідними собаками, а інша - з сибірськими.

Однак в якийсь момент, можливо, після настання бронзового століття, одна родовід собак широко поширилася і замінила всі інші популяції на континенті. У генетичних структурах європейських собак цих аналогів не існує.

"Якщо ми оглянемося більш ніж на чотири або п'ять тисяч років тому, то побачимо, що Європа була дуже різноманітним місцем, коли справа стосувалася собак. Європейські собаки, яких ми бачимо сьогодні, мають безліч форм і видів, але генетично вони відбуваються з дуже вузького підмножини різноманітності, яке існувало раніше", - зазначив Андерс Бергстрем, провідний автор і науковий співробітник Крика.

Міжнародна група дослідників проаналізувала повний геном (сукупність спадкового матеріалу, укладеного в клітині організму) 27 останків древніх собак, пов'язаних з різними археологічними культурами. Вони порівняли їх один з одним і з сучасними собаками.

Результати дослідження показали, що такі породи, як родезійський ріджбек на півдні Африки, чихуахуа і ксолоітцкуінтлі в Мексиці, зберегли генетичні сліди древніх місцевих собак цього регіону.

Що стосується родоводу собак в Східній Азії, можна сказати наступне. Китайські породи, мабуть, походять від таких тварин, як австралійський дінго і Новогвинейська співаюча собака, інші - з Європи та російських степів.

Новогвинейська співаюча собака названа так через свого мелодійного виття, що характеризується різким збільшенням висоти тону.

Грегор Ларсон, співавтор з Оксфордського університету, наголосив: 

"Собаки - наші найстаріші і найближчі тварини-партнери. Вивчення генетичних зразків стародавніх собак дало можливість зрозуміти, наскільки далеко йде наша спільна з ними історія, а також допоможе в подальшому дізнатися, коли і де почалися ці глибокі відносини".

Нагадаємо, що вважається, що собаки походять від вовків, які наважилися проникнути в людські табору, винюхуючи їжу.Після того як їх приручили, вони стали служити людям як товаришів по полюванню і охоронців.

Зокрема результати показали, що всі собаки походять від однієї вимерлої популяції вовків. Якщо в усьому світі було кілька випадків одомашнення, то ці інші родоводи не внесли б великого внеску в ДНК більш пізніх собак.

"На даний момент поки неясно, коли і де відбулося початкове одомашнення. Історія собак була настільки динамічною, що не можна розраховувати на те, що її все ще можна прочитати в їх ДНК", - додав доктор Скоглунд.

Зазначається, що багато тварин, такі як кішки, швидше за все, приручити людьми, коли вони почали займатися сільським господарством трохи більше 6000 років тому. Скоріш за все їх використовували для боротьби з мишами в містах Близького Сходу.

"Що стосується собак, то їх одомашнення могло початися де завгодно - в Сибіру, ​​Азії або на тому ж Сході", - резюмував Понтус Скоглунд.

Раніше Український Дощ писав, що собаки не розпізнають обличчя своїх господарів.

Теги
Схожi
Планетохід Perseverance вперше проїхався по поверхні Марса
Наука і технології
Планетохід Perseverance вперше проїхався по поверхні Марса
«Вчора вдень ми здійснили нашу першу поїздку на Марсі», - заявив заступник менеджера проєкту Perseverance Роберт Хогг...
Rivian показали свій новий пікап R1T на випробуваннях
Наука і технології
Rivian показали свій новий пікап R1T на випробуваннях
Rivian показали на випробуваннях свій новий пікап R1T. Його почнуть продавати вже в червні 2021 року...
Тарас Шевченко, Олена Теліга, Симон Петлюра «ожили» завдяки штучному інтелекту
Наука і технології
Тарас Шевченко, Олена Теліга, Симон Петлюра «ожили» завдяки штучному інтелекту
Сервіс MyHeritage розробив функцію для «оживлення» людей на фотографіях...
Вперше в історії штучний інтелект написав п’єсу
Наука і технології
Вперше в історії штучний інтелект написав п’єсу
Штучний інтелект написав драму під назвою «Коли робот пише п’єсу», яка порушує теми кохання й самотності, але переважно - сексу...
Instagram видалила сотні російських акаунтів
Наука і технології
Instagram видалила сотні російських акаунтів
Адміністрація соціальної мережі Instagram видалила 530 акаунтів з Росії, які залякували користувачів перед акціями на підтримку опозиціонера Олексія Навального...